şükela:  tümü | bugün
 • ömrümde bu kadar saçma sapan bir öneri görmedim. kuran çocukken öğrenilmezse ileride öğrenmek çok daha zorlaşıyor. ayrıca, "haydi çocuklar camiye" etkinliği ve hediye verme kısmını destekliyorum. çocukların camilere girip çıkmasına karşı çıkmak, tıpkı uzun sakallı insana terörist demek, tayyip erdoğanı dünyadaki tüm müslümanların biricik elçisi zannetmek kadar aptalca bir düşünce. neyse, çocuğunu kim nasıl isterse öyle yetiştirir. kimisi saz kursuna yollar, kimisi kuran kursuna kimisi resim kursuna...
 • buna karşı çıkanların argümanları "kuran çocukken öğrenilmezse ileride öğrenmenin zorlaşacağı" yönündeyse, neden-sonuç ilişkilerini karıştırıyorlar demektir.

  20 yaşındayken kuran okuyan birinin ikna olması zordur, ama bu öğrenmesinin zor olduğu anlamına gelmez. yoksa kuran yetişkin, okumuş bireylerin anlayamayacağı kadar karışık da 6 yaşında okuma bilmeyen bir bebenin anlayabileceği kadar mı basit yazılmış?

  6 yaşındayken de kuran'ın öğretildiği falan yoktur. hep dediğimiz gibi, inanç öğretilmez, dayatılır. ya müdahale etmezsin, ya da dayatırsın. kusura bakayın ama 6 yaşındakine yapılan düpedüz dayatmadır.
 • 6 yaşında çivi yazısı, arapça ve çince dahi kolayca öğrenilebilir. kuran öğrenmek derken, kuran okumayı öğrenmeyi kastetmiştim. 20 yaşında bir kez de anlayarak okusun, türkçe meallerini önüne dizsin, internet argümanlarını duvarlara assın. kendi akli muhasebesini yapıp kendi kararını versin. muhafazakar müslüman bir ailede yetişmek demek, tıpkı dini hassasiyeti olmayan bir ailede yetişmek gibidir. insan kendi kararlarını vereceği yaşa gelince kendi yolunu çizer.
  edit, 6 yaşında çocuğun kuran okurken anlamasıghjklkjhg :d
 • resim kursuna gitmekle bir tutulan eylem çünkü resim kursuna gönderilen çocuğa resim yapmak dayatılıyor ve bir süre sonra resim yapmamayı seçme hakkı olmuyor. ya da baleye gönderilen çocuk bir süre sonra dans etmeden yaşayamıyor. değil mi (?)

  küçücük çocuğu kuran kursuna göndermek ona biz ne biliyorsak aynısını ona da dayatalım demekten başka bir şey değildir. ben 20 yaşındayım açarım okurum ister kuran'a inanırım ister incil'e. çünkü 20 yaşındaki adama incil verdiğinde kimse beyin yıkama demez buna. almasaydın kardeşim der. 6 yaşındaki çocuğu gönderdiğinde ise bir nevi beyin yıkamadır bu. şartlamaktır.

  daha kişisel becerilerini ve zevklerini keşfetmemiş çocuk nasıl gitsin de ben buna inanmak istiyorum ya da istemiyorum desin. elbette oturcak paşa paşa okuyacak, ezberliyecek. ne dendiyse onu bilecek. siz hiç ailenin ve çevrenin kişilik üzerindeki etkisini duymadınız mı? tamam siz müslümansız yaşarsınız çocuğunuz da zamanı gelince yaşar ama daha ufacıkken şu duayı oku, bunu ezberle, bunun yaşamını öğren demek nazi dayatmalarından farksız değildir.

  ha bunlar yasaklanmasın belli bir yaştan sonra olsun isteyen yararlansın tabi ki. ama daha bacak kadar çocukları ikide bir yollarda kursa giderken görmek üzüyor.
 • niye olmasın ki?
  gitmezse ne değişir?
  aile x olsun çocuk da y olsun; x=y+0 ise x=y değil mi?
 • aksini savundugum gereklilikdir.

  ozgur dusunebilen yeni bir nesil icin, kuran kurslari ilelebet varolmalidir diye dusunuyorum. cunku mevcut egitim seviyesindeki kuran kurslari cocuklarin cogunu dinden sogutuyor ( kendimden ve en samimi arkadaslarimdan biliyorum). bu kurslara zorla gonderilen cocuklar zaten o ortamin monotonlugundan ve baskisindan oturu dinden bir soguma yasiyorlar. yazin sicaginda kurslari ekmenin bir yolunu ariyorlar. ezber yapamadigindan oturu orada hocalar tarafindan asagilanip itilip kakildigi icin ise bilincalti, ayri bir farkindalik gelistiriyorlar. o yuzden alternatif dusuncelere yoneliyor ve din onun icin hayatinin merkezi olmuyor.daha da bir sorgulayici olabiliyor.

  din ogrenme kismina gelirsek ise bunun icin herkesin kuran'i ve diger kitaplari,felsefeleri & ogretileri kendi ana dilinde okuyup karar vermesi gerekiyor. o yuzden bir sure anne-baba dini ile takilip sonra kendi yolunu cizebilmeli kisi. arapca dualar ezberletilerek din ogretilmez.