şükela:  tümü | bugün
 • 1 erkek = 2 kadin seklinde formule edilebilecek esitlik.

  (bkz: bakara suresi)
 • erkek = x*kadın.

  burda x değişik surelerde değişmektedir. iki olur, dört olur..olur da olur.
 • ne süreç ne sonuç olarak varoluşuna inandığım bir oluşumdur. zira fani hayattaki eşitsizliklerin aşikarlığını gözardı etsek bile cennette erkekler hurilerle sekerken kadınlar yine oturup yün eğirecekler gibi, zira onlara yönelik ve erkeklerle müşterek olmayan bir zevkten hiç bahsedilmiyor. buna karşın bilmem kaç hurinin yanında bilmem kaç oğlanın da verileceği yönünde bir şeyleri okumuş olmakla birlikte, bu oğlanların da erkeklere verileceği okuduğum kaynakların altını çizdiği bir noktaydı. haliyle böyle bir eşitlikten söz edilebileceğini sanmıyorum. öte yandan inanan bir kişi eşitlik arar mı onu da bilmiyorum.
 • miras konusunda denildigi gibi erkek cocuk 2, kiz cocuk 1 hakka sahiptir.
  amma velakin bu uygulamanin kokeninde kizin evlenirken hali hazirda ceyizini birlikte goturuyor olmasidir. yani kiz ceyiziyle birlikte mirastaki hakkininda bir kismini goturmektedir. gunumuzde bile, calismayan bir kizin(parasini kendi kazanmiyor yani) ceyiz olarak goturdugu mal miktarini bir dusunursek, mirastan 1 pay bile fazladir sonucuna barabiliriz...
 • e=-k
 • "şüphesiz kadın, dünya nüfusunun yarısını oluşturan demografik ağırlığı ile mütenasip bir denge içinde, erkek egemen bir dünya tasarımında, ahlaki bir yükseliş için kendi lehine bazı revizyonlar yapılması konusunda kur'an'dan destek bulmaktadır. insanlığın gelecekte varıp dayanacağı medeniyet, son ilahi mesaj olan kur'an'ın öngördüğü tarzda, kadınlığın bugünkü sosyal konumundan daha ileri bir aşamayı içermelidir. bu sosyal aşama, sürekli kadın haklarının cezbedici retoriği ile yetinmeyen, kadını erkek ile beraber aynı rabb'in eşit kulları olarak gören, ilahi rahmetin esintileri ile birbirlerini yüksek bir ahlaki yaşam standardına ulaşmada destekleyen, açıları güç kazanma ve haz duyma ile değil, ahlaki, ölçü ve denge ile belirlenen yeni bir perspektif kazanmalıdır."

  kadın, sevgi ve temel haklar
  bayraktar bayraklı
  m.ü. ilahiyat fakültesi vakfı yayınları, 2006
 • erkegin daha esit oldugu bi esitliktir.
 • (bkz: boş küme)
 • islamiyet öncesi devirlerde kadınların ticaret kervanları yani dolayısıyla maddi özgürlükleri vardı (bkz: hz hatice) hatta savaşlara bile kadınlar gelebiliyordu (bkz: hz hamza'nın öldürülüşü) bu durumlar göz önüne alındığında "kadınların erkeğin tırnağı kadar değer taşımadığı bir devirde" gibi bir ibare kullanamayız. başlık islamda kadın erkek eşitliği olsaydı bile yine hadislerden yola çıkarak erkeğin karısı üzerindeki hakları konusunda sayfalarca hadis olduğunu kadının erkeğin üzerindeki hakları konusunda tek bir hadis bile olmadığını görürdük. hatta imam gazalinin hadis kitabından bir hadis kadın erkek eşitliğindeki erkeğin katsayısını gösterebilir:
  "kocanın vücudu irin ile kaplı dahi olsa ve karısı onu yalayarak temizlese, yine de kocasının hakkını ödemiş olmaz (ibn hacer el haytemi 2/121) "
  veya
  "doksandokuz kadından biri cennette, diğerleri ise cehennemdedir. (sahihi buhari)"

  bu eşitlikte kadının katsayısı 2 ila 99 arası değişiyor.

  1 x erkek= 2~99 x kadın

  edit: entryi kötüleyenler için evet kral çıplak