• islamiyet öncesi devirlerde kadınların ticaret kervanları yani dolayısıyla maddi özgürlükleri vardı (bkz: hz hatice) hatta savaşlara bile kadınlar gelebiliyordu (bkz: hz hamza'nın öldürülüşü) bu durumlar göz önüne alındığında "kadınların erkeğin tırnağı kadar değer taşımadığı bir devirde" gibi bir ibare kullanamayız. başlık islamda kadın erkek eşitliği olsaydı bile yine hadislerden yola çıkarak erkeğin karısı üzerindeki hakları konusunda sayfalarca hadis olduğunu kadının erkeğin üzerindeki hakları konusunda tek bir hadis bile olmadığını görürdük. hatta imam gazalinin hadis kitabından bir hadis kadın erkek eşitliğindeki erkeğin katsayısını gösterebilir:
    "kocanın vücudu irin ile kaplı dahi olsa ve karısı onu yalayarak temizlese, yine de kocasının hakkını ödemiş olmaz (ibn hacer el haytemi 2/121) "
    veya
    "doksandokuz kadından biri cennette, diğerleri ise cehennemdedir. (sahihi buhari)"

bu eşitlikte kadının katsayısı 2 ila 99 arası değişiyor.

1 x erkek= 2~99 x kadın

edit: entryi kötüleyenler için evet kral çıplak
  • kuran'ı savunmaya çalışanların genellikle ileri sürdükleri sav, allah'ın gözü önünde kadınla erkeğin birbirinden farklı değerlendirilmediği, ikisinin de kul olarak ahirette eşit muamele göreceği yönündedir.

yani ahirette eşit muamele göreceksen tamam, bu dünyaya dair kurallar önemli değil. sanki ahiret hayatı bu dünyayla tamamen bağımsız, ikisi birbirinden kopuk. bu hayatta yaptıkların, bu hayattaki seçimlerin diğer tarafı hiç etkilemiyor çünkü. breh breh breh.

"erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. çünkü allah insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. iyi kadınlar, itaatkârdırlar. allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı korurlar. (evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün.eğer itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. şüphesiz allah çok yücedir, çok büyüktür" - nisa/34

diğer tarafta eşitsiniz nasılsa, bu dünyada azıcık dövülmüşsün, o kadar olacak, ses etme yani.
  • bir ayette erkekler kadından bir derece üstündür diyor, bir ayette kadın hayvanlarla ve kantar kantar altın gümüşle bir tutuluyor, bir ayette kadının erkeğe itaat etmesi gerektiği söyleniyor. ama kuran'da kadın erkek eşitliği yorum meselesi. şimdi ben kadını hayvanla ve altınla bir görmediğim için, bana itaat etmesi gereken bir varlık olarak görmediğim için bu ifadeleri cinsiyetçi buluyorum. ama niye? gönül gözüm kapalı, bir de üstüne kapasitesizim. dua edin benim için.
  • 1 erkek = 2 kadin seklinde formule edilebilecek esitlik.

(bkz: bakara suresi)
  • ne süreç ne sonuç olarak varoluşuna inandığım bir oluşumdur. zira fani hayattaki eşitsizliklerin aşikarlığını gözardı etsek bile cennette erkekler hurilerle sekerken kadınlar yine oturup yün eğirecekler gibi, zira onlara yönelik ve erkeklerle müşterek olmayan bir zevkten hiç bahsedilmiyor. buna karşın bilmem kaç hurinin yanında bilmem kaç oğlanın da verileceği yönünde bir şeyleri okumuş olmakla birlikte, bu oğlanların da erkeklere verileceği okuduğum kaynakların altını çizdiği bir noktaydı. haliyle böyle bir eşitlikten söz edilebileceğini sanmıyorum. öte yandan inanan bir kişi eşitlik arar mı onu da bilmiyorum.
  • şu şekildedir: 4k = 1e
  • büyük eşittir olarak tezahür eden eşitliktir;

bakara 228 - "erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinde belli hakları vardır. ancak erkekler, kadınlara göre bir derece üstünlüğe sahiptirler. allah azîzdir, hakîmdir. "

nisa 34 - "erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. "

bakara 223 - "kadınlarınız, sizin için bir tarladır. "

nisa 11 - "allah size evlatlarınızın miras taksimini şöyle emrediyor: çocuklarınızda, erkeğe iki kadın payı kadar, eğer hepsi kadın olmak üzere ikiden de fazla iseler, bunlara mirasın üçte ikisi ve eğer bir tek kadın ise o zaman ona malın yarısı vardır. "

sonra da hala erkek daha güçlüdür de o yüzden üstündür bıdı bıdı, lan bugün yapmayın bari.
  • (bkz: #16826761)
hesabın var mı? giriş yap