şükela:  tümü | bugün soru sor
  • arapça ayeti önce arap harfleriyle, sonra latin harfleriyle veren, bunun da ardından çeşitli meallendirmeleri ardarda gösteren harikulade bir site. türkçe bilen müslümanlara teknolojinin en büyük armağanı. bilgiyi ayaklara düşürmesiyle eli öpülesi site. onu yerden alacak kadar eğilmek şimdi mesele...
  • şu adamın mealini en üstte yayınlayan site: http://www.youtube.com/watch?v=clqtt1iiw3q

uzak durunuz!
  • iskender evrenesoğlu'nun meallerini en başta vermesinden dolayı ifrit olduğum ama geneli güzel site. 10 üzerinden puan elbette 9.

belki de kafa karıştırmamak adına iskender efendi'nin meali en baştadır. ama rengi falan da değiştirmişler bilemedim.
  • kuran'ın arapça metninin, üzerinden okunmaması gereken site. mealleri karşılaştırmak bakımından büyük yararı var ama arapça metinde eksik harekeler mevcut.
  • kapsamlı bir meal sitesi olmakla birlikte imam iskender ali mihr ismiyle iskender evrenesoğlu'nun mealini ilk sırada vermektedir.
    bu adama güvenmediğimiz için diğer meallere bakmak veya karşılaştırmak bir çözüm olabilir fakat takıldığımız her hangi bir ayette yine site içinde mevcut olan tefsir kısmına bakmak ihtiyacı doğuyor.
    ve bu tefsir evrenesoğlu'nun hazırladığı bir çalışma.

ayrıca arapça yazılışında bariz şekilde yazım hataları yapılmıştır. bu kadar meali toplayan adamların arapçasında yazım hatasını sehven yapacağına inanmıyorum.

bu siteyi kullanmamak en iyisi ama lazım olursa da dikkatli olmak lazım.
  • site menüsü bile mihr vakfı'nınkiyle aynı olan site. ek olarak site kodu içerisinde mihr.com'a giden bağlantılar vardır.

edit: sunucuları aynı değil imiş.
  • iskender evrenesoğlu veya ona ait vakfın mı içeriğini yönettiği bilgisine benim de ulaşamadığım site. bilen eden varsa buraya da yazsın da öğrenelim. fakat ne olursa olsun, amaç ilim almak ise gerektiğinde yararlanılabilir.

çoklu meal karşılaştırması olmasa da, arapça bilmeyenler için kelime bazlı analize fırsat veren şu site de bir alternatif olabilir: http://www.kurantefsiri.com/

asıl paylaşmak istediğim bir de şöyle bir site var ki çok daha efsane. her ayetteki kelimelerin köklerini verip, o kökün kur'an'da başka nerelerde kullanıldığını listeleyebiliyorsunuz. ki bu, kelimenin anlam çerçevesini araştırırken oldukça faydalı oluyor.

not: henüz başlık açabilecek seviyede bir yazar değilim. meraklı bir arkadaş bu site için bir başlık açarsa ilgilenenlere daha faydalı olabilir die düşünüyorum.
  • an itibarı ile kapatılmış veya yasaklanmış site.

facebook'ta abuk sabuk haberler dolaşınca araştırayım dedim, malum ortalık bilgi kirliliğinden geçilmiyor...

haber şöyle

buradan okuyan polis amcalar varsa bilgisi olsun. haber malum. tahrik oluşturabilir.
  • ulaşılamayan site. olm niye kapatıyorsunuz la? merak ettiğimiz ayetlere karşılaştırmalı çevirilerle bakıyorduk iyi kötü.

faydalı bir siteydi. ne istediniz kuran'dan?
  • erişime türkiye için kapatıldığı anlaşılan site için youtube kanalı gig tv'de "kuranmeali.org sitesi neden erişime kapatıldı ?" adı altında başlayan canlı yayın ile moderatör ibrahim atabey tarafından konu incelenmektedir. bilindiği üzere yurt dışında yaşadığı için siteye çatır çatır girebilmektedir.