şükela:  tümü | bugün
  • özbekistan ın milli sporu. judo ile benzerlik gösterse de güres e daha yakındır. sporculardan biri mavi, biri de yesil kimono giyerek mücadele ederler. son yıllarda uluslararası alanda popülarite kazanmaya ba$lamı$tır. judo sporu yapanların birçogu aynı zamanda kura$ sampiyonalarına da katılırlar.
  • bu daldaki ilk dünya şampiyonluğunu türkiye den ilknur kobaş ın aldığı spor dalı. bunun yanında ebru aktan ın da dünya şampiyonluğu bulunmakta. judoda yer alan yer tekniklerini içermez, belden aşağı teknikler yapılmaması bakımından grekoromen stili güreşe benzemekle beraber, tutuş şekilleri ve tekniklerin uygulanışları bakımından judoya daha çok benzer. helal, yanbaş, çağla gibi puanları olması yanında gırrom, dakki, tembih gibi cezaları bulunmaktadır.
  • ilk bakışta aba güreşini andıran fakat yine de epey farklı bir spor türü. rakibinizin üzerindeki elbiseyi dilediğiniz gibi tutup, rakibi yere düşürmek amaçtır. bu sorada hiç bir şekilde bacakları tutamazsınız ve yine kendi ayaklarınızla rakibi sendeletip düşürme ve benzer girişimlerde bulunamazsınız. judo ile benzerliği ise puanlama sisteminde daha bariz ortaya çıkar. rakibin yere düşüş şekline göre (yan düşüş, sırt üstü, göbek üstü vs.) puan alınır. helal, denen puanı alacak bir düşürüş yaparsanız maçı o dakikada kazanmış olursunuz (judo da muadili için (bkz: ippon)). nerdeyse tüm judo hakemleri aynı zamanda kuraş hakemi de sayılırlar. türkiye de ise judo ve kuraş aynı federasyon çatısı altındadır. (bkz: türkiye judo ve kuraş federasyonu)
  • pers kralı kyros'un asıl adı.
    (bkz: historiai).
  • ''ocak'' anlamında kullanılan bir kelime.