• gebelik testi ayetine de agyarini mani efradini cami bir tanım vererekten* işe girişelim.

  malum olaylar (cima*, regl gecikmesi*, başım dönüyor bayilicam galiba sorunsalı, turşu kavanozunu zorlayıp açarken kanayan elini ve eteğe bulaşan kanı görüp -ohh neyse diilmiş- ya da -yaşasın, galiba- ünlemeleri) neticesinde;

  hadi sunun adini koyalim, ne olucaksa olsun, zıbın mı alıcaz n'apıcaz diyerekten, hatun kişinin gebe* olup olmadığını* anlamak için yapılan hedeye* diyoruz.

  hatti zatında; "gebeliğin erken tanısını bilimsel bir yöntemle ortaya koymaya yarayan bir hededir" de diyebilirmişiz, -meğer ki- dememişiz, deseymişiz* keşke.

  işte bu bilimsel hedenin bir çok çeşidi var ki (ara: gebe); bunlardan biri de kurbağa* ile yapılıyor.

  şöyle ki;
  bataklık yerde çok bulunan amphibian ailesinden kurbağa hayvanının erkek cinsinden bir tanesi* alınır, eve getirilir.
  aman haa, bu acaib-ul mahluk'u dikkatli tutmak hatta bi kesekağıdı ile taşımak hem hijyen ve hem de sigil denen illete yakalanmamak açısından son derece önemlidir.

  kurbaga testi için (entelijansiya buna "galli-mainini" dese de, bunu söyleyebilmek içün ekstradan kasmanın teste bir faydası yoktur) eve getirdiğimiz hayvanı sakinleştiriyoruz. (bkz: kesekagidinda tasinmaktan depresyona giren kurbaga)

  işte tam da bu esnada, gebeliğinden şüphe edilen hatun kişi -afedersiniz- küçük aptesini* bir kavanoza yapıyor.

  sonra, sakinleşmiş erkek kurbağa, bu sıvı* ile yıkanıyor. bazı yörelerde enjekte metodunun kullanıldığı söylenirse de siz uğraşmayın.

  bir amfibi olarak sadece çiftleşme döneminde meni salgiladigi bilinen kurbağa, şayet test sonucu pozitif ise* hemen menisini boşaltır.

  velev ki kurbağada bir meni salgısı, bir hareket, bir iş, bir oluş, hormonel bir eylem sezilmediyse, ol kişi %77 ihtimalle gebe değildir. (bkz: biliyoruz da konusuyoruz)

  kolay, ekonomik ve yüksek doğruluk değerleriyle hala daha bir çok yörede* tercih edilen bu bilimsel testin bilimselliği meselesini de soranlar olur, popüler bilime düşkünlüğü olanlar vardır içün, tatminkar bir açıklama da yapmayı uygun görüyorum:

  bilindiğini sandığım gibi; gebe kadınların idrarı, normal sidiğe oranla hormonal içerik* açısından son derece zengindir (progesteron, ostrojen, cart curt)

  tam da bu hormonlar, kurbağada çiftleşiyormuş yanılsamasını sağladığındandır ki kurbağa meni salgılar, kesekağıdında taşınma sorunsalından değil yani.

  böyleyken böyle

  meraklısına;
  bakınız: kurbaga gotune pipet sokmak
 • stanford üniversitesi jinekoloji ana bilim dalı kürsüsünden profesor james a. roberts (jar@stanford.edu) beyefendi üşenmemiş*, tercüme ettirmiş, düzeltme göndermiş. sağolsun varolsun.

  efendim adı geçen testteki* %77 başarı oranı; şayet sidik kurbağanın karnına enjekte ediliyorsa izlenebiliyormuş. diğer yöntemlerde bu oranın tutarlılığı konusunda çıkarılmış bir istatistik yokmuş. güya kırsalda ölçüm yapmak için ellerinde bütçe yokmuş*

  (bkz: uluslararası başvuru kaynağı olarak da ek$i sözlük)
 • kurbağanın yarısı ipana ile fırçalanır, ve sirkeye atılır.biraz sonra iki tarafta da hiçbibok olmadığını, kurbağanın öldüğünü gören isviçreli bilim adamları aynı testi yumurtaya uygular, reklam çeker bi de.
 • o değilde bunu ilk bulan insan sahiden çok ilginç biriymiş. kesinlikle tanımış olmak isterdim.
  hayır, senin nasıl aklına gelir ki bir kadının hamile olup olmadığını anlamak için zavallı bir kurbağayı o kadının idrarıyla yıkamak.
 • hababam sınıfın bilmem hangi serisinde bu tema işlenmişti. film bunu üzerine kurulu değildi ama galiba kıvırcık mı ne vardı, hürremi hamile bırakmıştı. denemek için şevket altuğ'u kullanıyorlardı diye hatırlıyorum. (şevket altuğ fenci idi)

  işte o malum sahne :
  http://youtu.be/pbn-nspk7o8?t=54m9s

  he bir de kızın adı ayşeymiş, hürrem değil. benimadimvolkanmynameisvolkan dedi.

  edit: hababam sınıfı dokuz doğuruyor'da imiş begegnungen uyardı.