şükela:  tümü | bugün
 • gebelik testi ayetine de agyarini mani efradini cami bir tanım vererekten* işe girişelim.

  malum olaylar (cima*, regl gecikmesi*, başım dönüyor bayilicam galiba sorunsalı, turşu kavanozunu zorlayıp açarken kanayan elini ve eteğe bulaşan kanı görüp -ohh neyse diilmiş- ya da -yaşasın, galiba- ünlemeleri) neticesinde;

  hadi sunun adini koyalim, ne olucaksa olsun, zıbın mı alıcaz n'apıcaz diyerekten, hatun kişinin gebe* olup olmadığını* anlamak için yapılan hedeye* diyoruz.

  hatti zatında; "gebeliğin erken tanısını bilimsel bir yöntemle ortaya koymaya yarayan bir hededir" de diyebilirmişiz, -meğer ki- dememişiz, deseymişiz* keşke.

  işte bu bilimsel hedenin bir çok çeşidi var ki (ara: gebe); bunlardan biri de kurbağa* ile yapılıyor.

  şöyle ki;
  bataklık yerde çok bulunan amphibian ailesinden kurbağa hayvanının erkek cinsinden bir tanesi* alınır, eve getirilir.
  aman haa, bu acaib-ul mahluk'u dikkatli tutmak hatta bi kesekağıdı ile taşımak hem hijyen ve hem de sigil denen illete yakalanmamak açısından son derece önemlidir.

  kurbaga testi için (entelijansiya buna "galli-mainini" dese de, bunu söyleyebilmek içün ekstradan kasmanın teste bir faydası yoktur) eve getirdiğimiz hayvanı sakinleştiriyoruz. (bkz: kesekagidinda tasinmaktan depresyona giren kurbaga)

  işte tam da bu esnada, gebeliğinden şüphe edilen hatun kişi -afedersiniz- küçük aptesini* bir kavanoza yapıyor.

  sonra, sakinleşmiş erkek kurbağa, bu sıvı* ile yıkanıyor. bazı yörelerde enjekte metodunun kullanıldığı söylenirse de siz uğraşmayın.

  bir amfibi olarak sadece çiftleşme döneminde meni salgiladigi bilinen kurbağa, şayet test sonucu pozitif ise* hemen menisini boşaltır.

  velev ki kurbağada bir meni salgısı, bir hareket, bir iş, bir oluş, hormonel bir eylem sezilmediyse, ol kişi %77 ihtimalle gebe değildir. (bkz: biliyoruz da konusuyoruz)

  kolay, ekonomik ve yüksek doğruluk değerleriyle hala daha bir çok yörede* tercih edilen bu bilimsel testin bilimselliği meselesini de soranlar olur, popüler bilime düşkünlüğü olanlar vardır içün, tatminkar bir açıklama da yapmayı uygun görüyorum:

  bilindiğini sandığım gibi; gebe kadınların idrarı, normal sidiğe oranla hormonal içerik* açısından son derece zengindir (progesteron, ostrojen, cart curt)

  tam da bu hormonlar, kurbağada çiftleşiyormuş yanılsamasını sağladığındandır ki kurbağa meni salgılar, kesekağıdında taşınma sorunsalından değil yani.

  böyleyken böyle

  meraklısına;
  bakınız: kurbaga gotune pipet sokmak
 • stanford üniversitesi jinekoloji ana bilim dalı kürsüsünden profesor james a. roberts (jar@stanford.edu) beyefendi üşenmemiş*, tercüme ettirmiş, düzeltme göndermiş. sağolsun varolsun.

  efendim adı geçen testteki* %77 başarı oranı; şayet sidik kurbağanın karnına enjekte ediliyorsa izlenebiliyormuş. diğer yöntemlerde bu oranın tutarlılığı konusunda çıkarılmış bir istatistik yokmuş. güya kırsalda ölçüm yapmak için ellerinde bütçe yokmuş*

  (bkz: uluslararası başvuru kaynağı olarak da ek$i sözlük)
 • kurbağanın yarısı ipana ile fırçalanır, ve sirkeye atılır.biraz sonra iki tarafta da hiçbibok olmadığını, kurbağanın öldüğünü gören isviçreli bilim adamları aynı testi yumurtaya uygular, reklam çeker bi de.
 • hangi akla hizmet yapıldığı bilinmeyen, şekli kurbağaya benzeyen testi..
 • veletken ögrendigimiz ilk test;o gün bugündür her çirkini prens olacak diye öpüyoz hala kurbaga,hala kurbaga,yeter ama...

  (bkz: kurbaga prens)
 • o değilde bunu ilk bulan insan sahiden çok ilginç biriymiş. kesinlikle tanımış olmak isterdim.
  hayır, senin nasıl aklına gelir ki bir kadının hamile olup olmadığını anlamak için zavallı bir kurbağayı o kadının idrarıyla yıkamak.
 • gecenin bu saatinde oha! dedirtmiştir.

  (bkz: öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler)
  (bkz: komançero kazım)