şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kurban kesildiğinde, bir kısmını bağışlayabildiğiniz gibi kurbanın tamamı da yoksullar için bağışlanabilmektedir.

  sivil toplum iletişim platformu (http://www.siviltoplum.org.tr/) tarafından yapılan internet araştırmasına göre, kurban bağışı yapabilecek başlıca vakıf ve dernekler olarak aşağıdakileri saymak mümkündür:

  vakıflar genel müdürlüğü 'ne bağlı imaretlerde fakir ve yoksul vatandaşlara verilen sıcak yemek hizmetinde kullanılmak üzere kurban bağışı kabul edilmektedir. -
  http://www.vgm.gov.tr/09duyurular04_kurban.html

  türkiye korunmaya muhtaç çocuklar vakfı - çocuk köyleri
  http://www.cocukkoyleri.com/

  deniz feneri - kurban bağışı - kurban bağışlarınızı telefon aracılığıyla yapabilirsiniz.
  http://www.denizfeneri.org.tr/…k.asp?icerik_id=610

  lösev - ankara lösemili çocuklar vakfı kurban bağışı sayfası
  https://alisveris.ada.net.tr/losev/kbb.asp

  tsk mehmetcik vakfi
  http://www.mehmetcik.org.tr/

  turk hava kurumu (toplananlar çocuk esirgeme kurumu gibi birçok vakıfa paylaştırılmakta)
  http://kurban.thk.org.tr/

  kurban derileriniz için;
  türk hava kurumu kurban 2005
  http://kurban.thk.org.tr/
 • 2010 yılı itibariyle çok değişken bir piyasaya sahiptir. gördüğüm kadarıyla kızılay bu sene kurban fiyatını 410 tl olarak belirlemiş. hayvan pazarına gidip piyasanın nabzını yakından tutmadım ama haberlerden öğrendiğim kadarıyla küçükbaşlar 550-600 tl civarında satılmakta. kesim ücreti de hariç. kızılayın toplu alım yapacağını, bağışlardan toplanan gelirlerin vergiden muhaf olacağını ve bu işten kâr gütmeyeceğini varsayarak diyorum ki 410 tl masrafları karşılamaya yetecek derecede makul durmaktadır. bir de deniz feneri derneği standı gördüm üsküdarda. bu arkadaşlar da fiyatı 300 tl belirlemişler. kızılay ile karşılaştırıldığında vergisel olarak bir dezavantajı var mı tam bilmiyorum fakat yine de arada %25 gibi bir ucuzluk var ki gözlerden kaçmıyor değil. hadi deniz feneri derneği de bu işi 300 tlye yapabiliyor, bir ticaret ve yönetim harikası olarak. buna da eyvallah.* bir de aynı yerde* ihh standı gördüm. bu arkadaşlar da fiyatı 200 tl olarak belirlemişler. oha değil mi? 410 tl makul dedik 300 tl çoook zor ama neyse dedik, ama ali sami demedik 200 tl ne demek? arkadaşlar bir ufak numara yapmışlar yalnız belirtilen fiyat ile kurban yurt dışında kesilecek. şimdi çok da umurumda değil aslında. bana ne, kim kime istiyorsa versin vekalet neyin geçsin havaleyi yatsın aşağı.. ama bu durumu takip eden bir kurum, kuruluş olması gerekirdir diye düşünmeden edemiyorum. birbirinden farklı insani yardım dernekleri ne idüğü belirsiz koşullar altında milletten para toplayarak kurban kesiyorlar. yersen.

  bu noktada devlet buna müdahale etsin gibi bir marjinal çözümüm yok. lakin ne var ki aklıma fikirler gelmiyor değil. çgasv* kısaltmasıyla bir dernek kurup 2012'de kurban bağışlarınızı ben toplayacağım. sonra da islami şartlar altında kesicem kurbanları. hatta bomba kampanyalarım da olacak, örneğin bir internet sayfası açarak sanal ortamda yedi kişi birleşip boğaya girme projem var. bağışseverler üyelik açarak profil oluşturabilecek ve diğer bağışseverleri görebilecekler. süper yani.

  kurban bağışı bedelini de ihh ne alıyorsa yarısı olarak belirledim. 100 tl falan iyidir yani her türlü bayram ederim diye düşünüyorum. ali ağaoğlu 10.000 tl peşinle nasıl daire satıyorsa ben de 100 tl bağışla kurban kesiyorum.

  değerli kurbanlar bayramınız mübarek olsun.
 • bazı vakıflar, bazı dernekler, bazı kurumlar için eyvallah. yapılabilir, yapılsın da. mevzu da bu değil aslında, konuya lap diye girip '' aa hayvan adama bak hele '' denmesin diye yazdım ilk cümleyi. mevzu şu, hafif kıllanıyorum artık bu bağışlardan. aileden kıllanıyorum tabi. eheh.

  neden ?
  çünkü hacı abi, dayı, amca, yenge, ne kestiniz bu bayram diye soruyorum. alayı bağış yapmış sağa sola. hmmm. herkes ağız birliğinde son iki bayramdır. hani carte dor kutusu olsun, boş yoğurt kabı olsun, herhangi bi kap olsun, onun içi et dolu, torbaya sarılı bi şekilde hısım akrabanın gönlünden kopardı bi'şiler zamnında. ama yok yani iki bayramdır. ne zaman bu bağışlar arttı her yerde, bizim sülaleden de et gelmez oldu tadımlık askjdhakda. tamam kesilmesin hayvanceğizler falan fıstık da gideceğim dolaplarına bakacağım eşin dostun, bir kol ya da bir buttan fazlasını görürsem o buzlukta yazılacağım etin peşine arkadaş!!! lütfen. tamam bağış yapın da hepiniz yapmayın hısım akraba. kıllanıyorum durumdan, neyse bi sene daha şansınız var bakın buradan bu büyük platformdan paylaşıyorum derdimi sizinle. lütfen. sanki ;

  - bağış yaptık deriz necati eşe dosta, zaten kuş kadar kurban eti çıktı bi de dağıtsak biz ne yiyeceük ?

  ve benzeri cümleler ediyor gibi geliyor akrabalarım. inşallah doğru düşünmüyorumdur. saygılarımlan..
 • bu kurban yapmayı düşünüyorum ama ne bilim içimede sinmiyor. kızılay konserve yapıp sana yolluyormuş. diyanet desen oda alıyor. mehmetçik vakfına hiç birşey vermem. gazi arkadasım var çift maaş alıyor evi yurdu var adama kurban eti gidermiş. zikimi yesin zaten aklı olan askerde kendini götünden başından azcıkda olsa vurdurur.nese konu uzamasın.

  gönül isterki kendin kesip bir bir dağıt ama zor işler. ortak ayrı dert, kızılaya falan bağışlayan var mı ?
 • kurban bedelini yardıma ihtiyacı olan dar gelirli bir aileye vererek elinizi kana bulamadan kolaylıkla yönetebileceğiniz durum.
 • kesinlikle et yerine kurban bedeli bir şekilde ulastirilmalidir ihtiyaç sahiplerine.
 • lan allah da kandırılır mı.

  kurban bağışı önemli. hele de lösev , mehmetcik vakfı gibi stk'lara.

  amaaa. ortada dönen bir oyun var ki kafamı çok feci şekilde karıştırıyor. mehmetcik vakfı nda bir kurban bağışı bedeli 700 lira , lösev için bu rakam 650 lira. kurban pazarında kendim baktım kesilesi bir koç en az 1000 lira.

  gel gör başta diyanet vakfı yurtdışı kurban bağışları için istenen rakam 400 lira ile 450 lira arası değişmekte. cansuyu derneğinde bu rakam afrika için 340 lirayken örneğin deniz feneri için bu rakam 290 lira liraya düşmekte.

  şimdi soru şu ey cemaat: burda 1000 lira verip bir kurban keseceğime örneğin deniz feneri'ne tanesi 290 lira'dan iki adet kurban bağışlayarak iki kat sevap mı kazanır bir insan yoksa allah yolunda bin lira harcayacak iken aklınca rabbi kandırmaya çalışıp tanesi 290 lira dan yurtdışına hem iki kurban bağışlayıp hem üstüne 420 lira kar (!) mı eder.

  ne dersiniz.

  ps: aynı hesabı mehmetcik vakfı gibi bir stk'ya 700 lira lık kurban bağışı yapmak yerine yurtdışına kurban bağışını 300 lira dan yapıp 400 lira kar etme şeklinde de yapabilirsiniz. hepsi aynı kapıya çıkar.
 • tam yapmak için niyetlendiğim ancak kısa bir araştırma sonucunda şöyle bir habere rastladığım iş.

  https://www.cnnturk.com/….cikti/702737.0/index.html

  haberde görüldüğü üzere mehmetçik vakfı, lösev, thk vs ne kadar güvenilir olarak bu işi yaptığına dair fikrinizin olduğu kurum varsa hepsinin yetkilileri güveni kötüye kullanma ve nitelikli dolandırıcılıktan 5'er yıl hapis cezası yemiş...
 • ibadeti vekalet vermek suretiyle yapılan ibadettir. aklında şüphe olanlar için en güvenilir adres mehmetçik vakfıdır.
 • diyanet aracılığı ile olanın kanımca daha uygun olduğunu düşündüğüm bağış. zira o cemaat bu dernek şu birlik derken insanlar mutlaka başını belaya sokuyor.