şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
748 entry daha
 • sokaklarda boğazları kesilen hayvanlar görmek, (özellikle köy ortamında büyümemiş olan) küçük çocukların psikolojilerini bozabilir. ancak, yetişkinler için bu manzaralar gayet faydalı, hatta gerekli. zira yetişkinler bu şekilde süpermarketlerden aldıkları ya da restoranlarda yedikleri etleri sadece bir yemek olarak görmenin önüne geçebilir ve tabaklarındaki etlerin ne denli acı dolu bir sürecin sonucu olduğunu fark etmeye başlayabilirler.

  kaldı ki, türkiye gibi hayvancılığın henüz tam olarak endüstriyelleşmediği yerlerde, free range ve/veya grass-fed hayvanları boğazlarını keserek öldürmek, acımasızlık dozu nisbeten düşük bir uygulama. fabrika-çiftlikler ise, hayvanların ölürken daha az, yaşarken daha çok ıstırap çektikleri yerler durumunda. bu konuda bkz.: http://www.meat.org/

  soru 1:
  bizi aslında hayvanların çektikleri acılardan çok, bu acıları görmek rahatsız ediyor olabilir mi? bir başka deyişle, çoğumuz için asıl rahatsızlık verici olan, hayvanların boğazlarının kesilmesi, kanlarının akması ya da çırpınarak can cekişmeleri değil, buna şahit olmak olabilir mi? neticede, (alışkanlıktan ötürü kulağa gayet normal gelse de) çoğumuz hayvanları ısıra ısıra "yiyoruz", bunun daha ötesi var mı? belki de bu konudaki tek isteğimiz, bütün bu olan bitenin gözümüzden ırak olması ve güle oynaya oturup "yemek"lerimizi yiyebilmemiz.

  soru 2:
  hayvanlara acıma duygusu hakkında ne söylenebilir? neticede endüstriyelleşme, takriben 200.000 yıllık insanlık tarihi çerçevesinde epey yeni bir dönem. endüstriyelleşmeden önce, pek çok yerde insanlar hayvanlarını kendi elleriyle öldürüyorlardı. takriben iki milyon yıl süren ve sadece 12.000 yıl önce sona eren avcı-toplayıcı dönemde ise, bu durum bir normdu. (#45839194) küçük yaştan itibaren bu duruma aşina olsaydık, bir hayvanın ölümüne ya da kanının akmasına şahit olmak bizim için gerçekten de mevzu etmeye değer bir konu olur muydu?

  konuyu inanç ya da kültür konulu lokal çekişmelere sıkıştırmadan önce bu genel çerçeve üzerinde biraz kafa yormak gerekli.

  ana tema:
  (bkz: islam /@derinsular)
630 entry daha