şükela:  tümü | bugün
  • bu bayramın amacını anlamayanların sadece kan akıtmaktan ibaret olduğunu sananların başlattığı kampanya. kurban bayramının amacı kan akıtmak değil, fakirlere yardım etmektir. eğer biraz daha araştırma yapılsaydı, akıtılan kanın hiçbir amacının olmadığı gerçeği görülebilecekti.
  • pek de destek bulmayacak kampanyadır.
    biri rostosunu iştahla dilimlerken, diğeri mangal keyfi yaparken sözkonusu hayvanın eti ne aşamalardan geçerek mideye gidiyor elbette ki düşünülmüyor. dini bir merasimle yapılınca iş değişiyor sanırım. madem vahşet oluyor, madem oluk oluk kan akıyor neden et ve balık kurumu şimdiye dek protesto edilip faceeboklarda tartışılmadı çok merak ediyorum doğrusu.
  • kurban; hz. ibrahim den kalan, hem maddi anlamda fakirlere yardım niyetine kesilen, hemde manevi anlamda (ahırette geçilecek köprü - (bkz: sırat köprüsü), inancına dayanan, temiz, usulüne göre uygulandığında dışardan bi ateist gözüyle bakıldığında bile pekte kötü görünmeyen iane...ulen daha ne istionuz, hem üstüne 4 gün tatil- işe okula gitmionuz, yeri gelio tatil günü 9 güne çıkıyor..kampanya manyaklarına soruyorum o zaman annenizin elini en son ne zaman öptünüz, onun rızasını veya sizin dilinizden yazayım onun gönlünü ne zaman aldınız, hadi onu da geçtim bi fakiri ne zaman sewindirdiniz...ama bu sözlerin bi işe yarıyacaandan yazmıyorum bunu,bi eksiklik wardı bu sayfada, karşıt görüş yokmuş gibi geldi bana, şüphemde yok...bide olayın başka yüzü war ki şöledir efenim; benim malım war ama harcamak istemiyom diosan sana sözüm yok zaten paranda pulunda senin olsun...son olarak benim kapım herkese açık, bu kampanya ya katılanlarda dahil, bayramda herkesi beklerim...
  • gerek bayram vesilesi ile gerek genel tüketim amacıyla kesilen hayvanların pek çoğunun ellerinde imkan olsa hayır diyeceği kampanyadır. bu hayvanların insan eliyle katledilmesi düz mantıkla vahşice gelsede, unutulmaması gereken nokta pek çoğunun yine insan eliyle var olabildiğidir. örneğin; koyunlar insanlar tarafından etinden, sütünden, yününden vs. faydanalamıyacak hayvanlar olsalardı, belki türlerinin devamı mümkün olurdu fakat sayıları şuankine oranla oldukça az olurdu. hiç var olmamaktansa; var olup daha kısa süre yaşayıp, doğa koşullarında bir ölüme göre daha nazikçe bir ölüm tercih sebebidir bence.
  • bu konuda en güzel yorumlardan birini sevgili dünürüm dizisinde, aldığı koyundan dolayı canilikle suçlanan haluk bilginer, "kasap kağıdına sarın şu koyunu bi hafta öyle dolaşsın" diyerek yapmıştır.
  • "çam ağaçları katlediliyor" diyerek noel bayramına hayır demekle eş değer mantığı olan kampanyadır.
  • konunun facebookta da hararetle tartışıldığını öğrenince "noluyo lan, nerde bu devlet ?" dediğim kampanya.
  • bilgisi olmadığı halde hayvana eziyet ederek öldürmenin önüne geçilmesi lazımdır, kurban bayramı adı altında sadece televizyonlarda gördüğümüz görüntüler bile yeterli sanırım bu vahşete tanıklık etmekte. bir kurban bayramı süresince sokakların kan içinde olması, kanalizasyondan akan kanın döküldüğü denizi,gölü ve geniş çevresini kahverengimsi bir renge dönüştürmesi gibi olaylar asla olmamalı. bir taraftan kendi perspektifine göre hayırlı bir aktivite yaparken diğer yandan çevrenin tam anlamıyla içine sıçmak pek mantıklı olmasa gerek.
    tabii ki bu konuda ne kadar konuşulsa az, aileler kurban keserken 11 yaşındaki çocuğun eline bıçak verip kurbanın boynunu kestirtebiliyorlar. bu durumda yine eğitim sistemimiz devreye giriyor çoğu durumda olduğu gibi.
    kurban kesimi yerine çeşitli alternatiflerde düşünülebilir elbet. kurbanın kesilmesinin amacı fakirlere yardım etmekse maddi bir yardım çok daha mantıklı olur. kurbanlara verilecek para toplanıp neler yapılmaz ki.. kültürel bakımdansa halk bu tarz alternetiflere özellikle dini bakımdan çok sıcak bakmıyor olsa gerek ki kurbanı tercih ediyorlar. sorun yok, ancak hayvanları da göz önünde bulundurmak lazım. toplu kesimlerde eminimki bir çok yerde hayvanın acı çekmemesini sağlayan özel kesim tekniğini kullanan yoktur.
  • katılımcılar organ bağışı adı altında kendi derilerini yüzdürüp kurumumuza bağışlayabilirler - thk
  • desteklemekle beraber,

- hamile inek kesilmeden önce karnı deşilerek yavrusu çıkarıldı
    - yere yatırılamayan boğa bacağındaki sinirler kesildikten sonra devrildi
    - tek bacağından asıldıktan sonra kesilen dana...
    - kaza yapan kamyonun içindeki yaralı kurbanlıklar mundar olmasındar diye oracıkta ke...
    (...)
    bunların doğal şeyler olarak görüldüğü, insanlığın nasırlaştığı günümüzde abes olarak değerlendirilecek kampanyadır.