şükela:  tümü | bugün
  • hürriyet'in haberine göre yıllardır büyük kavgalara yol açan durumun yasallaşmasıdır. haberin özeti şöyle:

"kurban bayramı öncesi herkesi yakından ilgilendiren karar sessiz sedasız uygulamaya girdi. resmi gazete'de bugün yapılan değişiklikle, türk hava kurumu'nun kurban derisi ve bağırsak toplama yetkisi elinden alındı. kurumun elinden alınan yetkileri arasında fitre ve zekat zarfı dağıtmak suretiyle yardım toplama da yer aldı."

bilgi: kurban derisi pazarı 100 milyon tl ile ifade ediliyormuş.
  • gelirlerin, vergi denetiminden muaf olan veya muaf olmasa da kılıfını uyduran bir kuruluşun, ve sonuç olarak gerçek dincilerin eline geçmesini sağlayan kutlu gelişme.
  • yetki hangi dini kendi ceplerini doldurma aracı haline getirmiş vakıfa verildi merak etmekteyim!!! neyse az kaldı, görürüz!!!!!!!
  • arkadaş bir 28 şubat tutturmuşsunuz, ötesini göremiyorsunuz. 28 şubat'la ne alakası var thk'nın.

tanım: 1983'te verilmiş olan yetkinin alınması
    detay: "türk hava kurumu, devletin kendisine verdiği kurban derisi toplama görevini, 1983 yılından bu yana 2860 sayılı yardım toplama, 3294 sayılı sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik kanunları ile nasıl uygulanacağını açıklayan yardım toplama esas ve usulleri hakkındaki yönetmelik gereğince yerine getiriyordu."

sonuç: kurban derisini kime istersen verirsin, eyvallah ama thk'ya verdiğinde thk sadece kendisine ayırmıyordu o parayı. "gelirlerin, yüzde 50'si sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı'na, yüzde 40'ı türk hava kurumu'na, yüzde 4'ü türkiye kızılay derneği'ne, yüzde 3'ü sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu'na, yüzde 3'ü türkiye diyanet vakfı'na veriliyordu." şimdi o da kalktı ortadan...
  • saçma sapan bir uygulamanın sona ermesi.
  • gençlere havacılığı sevdirmek amacıyla kurulmuş thk'dan, tayyare piyangosundan sonra koparılan ikinci gelir kaynağı. gerçi şimdi üniversite açtılar ama önceden tek gelir kaynakları derilerdi ve bu derilerden gelen para ile ben,çevremdeki birçok genç ve daha binlercesine ücretsiz havacılık kursu verdiler. vurmadan önce bir dinlemek lazım
  • kaldırılmasının isteyenin de bağışlayamayacağı anlamına gelmediğini düşündüğüm yetki, emininm thk'ya ait araçlar yine anons yaparak dolaşacaktır. ne var ki 28 şubat'dan sonra yetkiden çok dayatmaya dönüştüğü, hatta cami, dernek gibi yerlerde bağışlanmış derilere el konulduğu bir gerçektir.
    özellikle hükümet karşıtı bazı kesimler de tepkisel olarak gelene geçene değilde özellikle thk'ya verirlerse bağışlarında artış bile olabilir bu sene.
  • son derece yerindedir.

geç bile kalındı. sana ne benim derimi ne yapacağımdan?
  • sonunda kurban derisinden uçak yapılamadığını anlamışlar demek ki :/ demirden yapılıyor olm uçaklar.
  • zorla yapılan bir uygulamanın kaldırılmasıdır. devlete ne amk benim kestigim kurbanın derisinden, ister gider tarikata veririm ister gömerim ister satarıım, devlete ne amk.