• kesilen kurbanın eti
  • yaninda alkol alinmama hadisesi gelenek olmu$ et.
  • kiyma'sinin da makbul olmadigi genel bir inani$tir.
  • nedendir tam bilinmez, bu etin ayri bir lezzeti kokusu vardir, yeni kesildigi ve beklemedigi(etin biraz beklemesi lezzetini arttirir derler) icin olabilir.
  • kucuk kucuk kesilip de bir sacin icinde kavurmasi yapildigi zaman, biraz da kucuk kucuk dogranmis domates ve biberle pisirilmisse super super lezzetli olan et turu.
  • bu etle yapılan kavurma sabahın köründe yenen ilk şey olduğu için midir bilmem hafızamda lezzeti ile yer etmiştir.
  • adak olarak kesilmis bir hayvanin eti de olabilir. bir de, buram buram kan kokan yeni kesilmis hayvana elimi surmem, soyleyenlerin yalancisiyim ama taze kurban etini dogramak oldukca zormus, lastigimsi, kaygan, garip bir dokusu varmis ve cok ugrastirirmis.
  • küçükken evimize kurban eti geldiği zaman,et halen daha sıcak olurdu ve bazı kaslarda istemdışı titremeler gözlemlerdim.bayramın ilk günü uzun bir masada ailenin bütün fertlerinin toplanıp kurban eti yemesi hem uzun süredir görüşmeyenleri birleştirir hem de bütün aileye mini bir ziyafet çekerdi.kurban etinin bu kadar lezetli olmasının iki sebebi vardı;birincisi etin beklemeden tazeyken pişirilmesi,ikinci ve en önemli nokta bu etin annane/babanneler tarfından pişirilmesiydi çünkü onlar eti pişirirken içine bir tutamda sevgi koyarlardı.
  • hic yiyemedigim et. cok kucukken bayram ve sonrasi bir kac gun pilav ve makarna ile idare ederdim. biraz daha buyuyup tek basima buzdolabindan birseyler cikarip yeme yasina gelince et kokusu herseye sinmis diye ac kalmaya, ya da halama falan gitmeye basladim. vejetaryen degilim ama biraz once canli olarak gordugum bir hayvanin boynunu keserek oldurulmesi, kan kokan sicak etinin eve girmesi, yenmesi korkunc geliyor. artik yillardir bayram sabahi kurban etini dagitip kasaptan alinan bonfileyi yiyoruz. et artik sogumus, bayatlamis (ya da dinlenmis) haldedir, ustelik hayvanin ic organlari da yakinlarda bir yerde gomulu degildir, afiyetle olmasa da pek rahatsiz olmadan yenir.
hesabın var mı? giriş yap