• nasıl bir gelir düzeyimiz varsa artık biz bu eti yiyemiyoruz. et verilmeyecek kadar zengin, kurban kesemeyecek kadar fakiriz galiba. buna da şükür tabi.
  • yaninda alkol alinmama hadisesi gelenek olmu$ et.
  • hic yiyemedigim et. cok kucukken bayram ve sonrasi bir kac gun pilav ve makarna ile idare ederdim. biraz daha buyuyup tek basima buzdolabindan birseyler cikarip yeme yasina gelince et kokusu herseye sinmis diye ac kalmaya, ya da halama falan gitmeye basladim. vejetaryen degilim ama biraz once canli olarak gordugum bir hayvanin boynunu keserek oldurulmesi, kan kokan sicak etinin eve girmesi, yenmesi korkunc geliyor. artik yillardir bayram sabahi kurban etini dagitip kasaptan alinan bonfileyi yiyoruz. et artik sogumus, bayatlamis (ya da dinlenmis) haldedir, ustelik hayvanin ic organlari da yakinlarda bir yerde gomulu degildir, afiyetle olmasa da pek rahatsiz olmadan yenir.
  • kurban kesmediğimiz bir sene görüştüğümüz herkesin sanki hep bir ağız olmuşçasına bahsettiği ettir. algıda seçicilik midir nedir sanki herkes kurban etinden konuşmuştu. hiç sevmememe rağmen , "mm pamuk gibi etti bizimkinden çıkan", "hiç yağsız nasıl güzel yumuşacık et vallaha" , " bir kavurmasını yaptık ayıptır söylemesi lime lime oldu" gibi söylemler o sene beni kurban etinin tadının değiştiğine ve biz de kesseydik çok güzel etlerimiz olacağına inandırmıştı.o zamanlar gördüğüm insanlara "bize biraz etinizden bahseder misiniz amca?" der gibi bakar, anlattıkları etleri dinlerdim* ve şunu gördüm ki, kurban eti bir konu haline gelip üzerine konuşabilecek bir olgu olmuş meğersem.(bkz: bir garip bu insanlar)
  • earthlings benzeri belgeselleri izledikten sonra dünyadaki hayvan öldürme biçimleri hakkında geniş bir bilgiye sahip olursunuz ve bizim bu dini bayramımızdaki öldürme tekniği ve öldürülen hayvana saygıyı öpüp başınıza koyarsınız.

herhalde dünyadaki en az acıyla, en kısa zamanda öldürülmüş hayvan eti budur.
  • küçükken evimize kurban eti geldiği zaman,et halen daha sıcak olurdu ve bazı kaslarda istemdışı titremeler gözlemlerdim.bayramın ilk günü uzun bir masada ailenin bütün fertlerinin toplanıp kurban eti yemesi hem uzun süredir görüşmeyenleri birleştirir hem de bütün aileye mini bir ziyafet çekerdi.kurban etinin bu kadar lezetli olmasının iki sebebi vardı;birincisi etin beklemeden tazeyken pişirilmesi,ikinci ve en önemli nokta bu etin annane/babanneler tarfından pişirilmesiydi çünkü onlar eti pişirirken içine bir tutamda sevgi koyarlardı.
  • nedendir tam bilinmez, bu etin ayri bir lezzeti kokusu vardir, yeni kesildigi ve beklemedigi(etin biraz beklemesi lezzetini arttirir derler) icin olabilir.
  • bu etle yapılan kavurma sabahın köründe yenen ilk şey olduğu için midir bilmem hafızamda lezzeti ile yer etmiştir.
  • hayvan kesildikten sonra gelen etten kavurma yapmak adettir ama çok yanlış ve sağlıksız bir yöntemdir. kurban etinin koktuğunu söyleyenler bu konuda haklıdır, dinlenmeyen et kan kokar. kesilen etten direkt olarak kıyma yaptırırsanız bu kıyma çok sulu ve kanlı olacaktır. o sebeple hayvan kesildikten sonra minimum 2 gün dinlenmeye bırakılıp ardından yenilmelidir, böylece istenmeyen kokuların ve talihsiz tatların da önüne geçilmiş olur.

edit: imlâ
  • koku hassasiyeti olan biri olarak hiç ama hiç sevmediğim şeylerin başında geliyor.
hesabın var mı? giriş yap