şükela:  tümü | bugün
  • vpn ile kestireyim bare. evet.
  • donanimhaber'i takip edin. burdan çok fırsat çıkar.
  • (bkz: ötv)
    (bkz: tok kurban sesi)
  • --- spoiler ---

"türkiye'den vekalet vermek isteyen vatandaşlarımızın yurt içinde kurbanlarının kesilmesi için 850 lira, yurt dışında kurban vekaleti için ise 600 lira bedel belirlendi."
    --- spoiler ---

ya okuma özürlü yada anlama arkadaşlar.
  • turnusol görevi gören bir cnntürk haberi olmuştur. hayatında kurban bağışı yapmış mı diye sormak lazım o haberi yazanın. tamam diyanetin metni de yanlış anlaşılmaya açık, ama muhatabı olan bağışçılar ne kastedildiğini anlıyorlar gayet. sözlükçü arkadaşlar da atlamış hemen yok vpn yok ötv... yok gurbetçiye ucuz kurban..

bilmeyenler için; normalde kurbanı kurban sahibinin "kendisinin" kesmesi ve bir kısmını kendisine ayırıp diğer kısmını konu komşu ve fakirlere "dağıtması" esastır. tabi çoğu kişi kesmeyi bilmediği için, o hafta yılın en yoğun çalışma dönemini yaşayan kasaplarımıza vekalet verirler. günümüzde pek çok insan ben hayvanın etinden hiç istemiyorum tamamını bağışlamak istiyorum dediklerinden kurbanlarının tamamını çeşitli vakıflara bağışlıyorlar. burada da vekalet silsilesinin takip edilmesi şekil şartı için önemli. sen telefonla ya da yazıyla x şahsına verirsin, o y şahsına devreder.... en sonunda vekalet hayvanın başında kesene aktarılır. sen iyi niyetli bir müslüman olarak, vekaletin şekil şartlarına uyularak aktarılacağına güvendiğin bir vakfa bağışlarsın kurbanını. yazıdaki vekalet vurgusu buradan kaynaklanıyor.

yurtdışı mevzusu ise şöyle: fiyatlamadaki yurtiçi-yurtdışı kurban ayrımı kurbanın parasını ödeyen için değil kurbanın kesildiği yer için yapılır. yurtdışı kurban, tamamı bağışlanmak üzere genelde fakir ülkelerde kesildiği için yurtiçi fiyatına göre yurtdışı fiyatı daha makul olur hep. isteyen yurtiçinde kesilmek üzere yapar bağışını, isteyen yurtdışında. kurbanım türkiye içinde kesilsin diyen gurbetçimiz de aynı parayı öder, türkiye'de ikamet eden vatandaşımız da. haberdeki gurbetçi vurgusu parasal değil, süreçsel. diyanet vakfının açıklamasının tamamı buradan okunabilir: link
  • an itibariyle karşılığı 143,27 euro'dur.
  • okudugunu anlamayanlar laf sokma yarışına girmiş hemen. gurbetçiye değil yurt dışında kesmek isteyene 600 tl'dir. yani sen, türkiye'de yaşayan biri olarak, benim hayvanım yurt dışında kesilsin dersen 600 tl ödersin ama türkiye'de kesilsin dersen 850 ödersin.

ha ben mantık olarak vakıf veya benzeri kurumlara bağışlamayı doğru bulmuyorum. bayramın bir diğer amacı insanların birbirine bağlanması, beraber bir şeyler paylaşmasıdır. dolayısıyla yemeden bile konu komşuya dağıtmak ve evde pişirip milleti davet etmek gerekir.
  • şimdi ben somali'de kurban kestirmek için vekalet veriyorum. ödüyorum diyanete 600 tl. et bulunursa daha ucuz diyelim hadi, ama süreç nasıl işliyor diyanet somaliye adam mı gönderiyor, konsolosun tanıdığı kasap mı kesiyor, her şekilde daha zahmetli bir iş. peki en can alıcı soru;

kesildiğinden nasıl emin oluyoruz?
  • yil olmus 2017 . . .