şükela:  tümü | bugün
  • kolay bir iş değildir bu, extra bir kuvvet ve tecrübe, ayrıca iman kudreti ve fazıl bilgi gerektirir.

    kurbanın iki ayağı bağlanır [teknik değişebilir], o arada kurbanı kestirecek şahıslardan vekalet alan kasap [veya kesici], kurbanın boynundan bi burma yaparak haywanatı yere yatırıp üzerine çullanır -bazen haywanat bir defada dengesini kaybetmez, adam çelme takmaya, karnına diz atmaya falan çalışır- o sırada awal awal izleyen kurban sahipleri "ulan ne güçlü adam" diye iç geçirmekte, "bizim karı adam hakkında ne düşündü acaba" diye kıllanmaktadırlar. kesicinin azarlaması sonucu tırsa-korka onlar da haywanatın üzerine yatarlar, bu arada kurbanın diğer ayağı da bağlanır, bi ayağı boşta kalır, rahat can çekişsin diye.

    kurbanın iyice etkisiz hale geldiğini gören diğer aile ebeveynleri ve mahallenin çocuklarından bazıları da haywanatın üzerine çeşitli şekillerde düşerek bitirici darbeyi beklerler.
  • (bkz: kurban)
    (bkz: kurban bayrami)
  • büyükbaş hayvanları devirmek için en etkili yöntem bir elin baş ve işaret parmaklarını hayvanın burnuna sokmak ve diğer el ile boynuzlardan birini tutup hayvanın kafasını çevirirken ayaklarına bir süpürme vuruşu yapmaktır. hayvan yere düştüğünde boynuzları yere değecek şekilde tutularak üstüne çullanıldıktan sonra kalkmaya fırsat bulamadan boğazı kesilir. sadece usta kasapların yapabildiği bu hareket toplu kıyımların olduğu mezbalarda gözlenebilir. bu elemanların küçükbaş hayvanları süratle kestikleri ve meydanı çok kısa sürede mohaç ovası haline getirdikleri gözlenir.
  • bazı abiler için çok gereksiz bir kurban kesme aşaması. abiler ayaklarından vinçlere asıp kesiyolar hayvanı..