• ilgiç bir türeme şekli var bu kelimenin.
    fransızca da cure (bkz: kür): tedavi. o da aslında latinceden türemiş; cura: dikkat, kaygı, ilgilenme, gözkulak olma.
    dent: diş...
    sonuç: (fr) cure-dent; diş temizler.
  • türkan'ın kürtçesi.
  • aziz nesin tarafından çok sıradışı bir kullanımı da mevcuttur kürdanın. 12 eylül'ün yasandigi günlerde, aziz nesin başkanlığında bir grup aydın, süregiden insan haklari ve demokrasi ihlalleri konusunda bir dilekçe yayınlamaya karar verirler. daha sonra aydinlar dilekçesi diye anilacak bu dilekçenin içerigini belirlemek için aydınlarımız bir araya gelir ve yazılmasi ve üzerinde durulması gereken konuları tartışmaya baslarlar. tartışmalar sürerken, yasar kemal dilekçeye kürt meselesini de ekleyelim der. o yıllarda telaffuz bile edilmesi yeterince korkutucu olan bu kelime üzerine orda bulunan aydınlarımız dehşete kapılır ve ortalığı buz gibi bir hava kaplar. biraz bu havayi dağıtmak, biraz da konunun üstünü örtmek için aziz nesin lafa girer ve "yasar, kürdan demek istedi canım, ama o da önemli bir konu degil zaten, üzerinde durmasak da olur" der ve konuyu kapatır.
  • şu iki ucu sivri olanlardan bir tanesinin kütlesi 0.3 gram'dan biraz azdır.
  • "cure dent"den türkçeye uyarlanmış kelime
  • bunları evde toplu halde 750 adetlik şeffaf plastik kutu içerisinde olanını buldum. işin ilginç yanı ise üretimi 2006 olmasıydı. şaşırdım. sessizce aldım içinden birkaç tane.. etraflarının örümcek ağı ile kaplı olabileceğini düşündüm ama hala sağlamdılar. evlerde mutlaka vardır. hatta battal boy alınır ancak s.k.t si olmadığı için uzun yıllar kıyıda köşede kendine yer bulur. evlerin en eski objesidir.
  • diş aralarında kalan gıda parçacıklarını temizleyen kürdan kelimesi, dilimize fransızcadan girmiştir. iyileştirmek, temizlemek manasındaki 'cure' ve diş manasındaki 'dent' kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş 'cure-dent', bizde 'kürdan' şeklinde kullanılmaktadır.
  • ne kürdü kardeşim burası türkiye cumhuriyeti turkiyeee. ayrıca kürdan kelimesi dişlerin arasına sokulan ince küçük odun parçalarının kard kürd diye çıkardığı seslerden türetilmiştir. yani aslında kürdan diye bi şey yoktur.

(bkz: no to racism) yani diyor ki raci şaşmaz tipi senaryo yazımına hayır.
  • susamların korkulu rüyası.
hesabın var mı? giriş yap