şükela:  tümü | bugün
 • "never"land,

  edit: heh heh, hadi bakalım.
 • kurdistan isimli bir bolgenin olmasi ile kurdistan isimli bir devletin olmasi farkli seyler.. kurdistan ismi, bir bolge adi olarak selcuklu ve osmanli donemlerinde pekala kullanilmis, iran'da hala kullanilmakta.. insanlarin, bu derece heyecanli tepkiler vermesini anlayamiyorum..
 • uluslararası film festivballerinde bir ülke gibi bahsedilen, en azından ülke klasmanı içerisindeki diğer isimlerle aynı kefeye konan isim. yol filmini izlemişler de filmin bir yerinde eşşekler gibi beliren kürdistan hatırlatmasını hatırlayacaklar, hey ki hey diyeceklerdir.
 • (bkz: yazıs)
 • kürtlerin diyâri;kurdistan, sadece gunumuz türkiye'si sinirlari icinde yer almaz. kimi suriye, ermenistan ve hatta iran topraklarina da icine alan bir bolgeyi kapsar. erzurum'dan erzincan'a, erzincan'dan antep'e, antep'ten urfa'ya, urfa'dan musul'a, musul'dan kerkük'e, kerkük'ten kermansah'a, kermansah'tan rezaiye'ye, rezaiye'den erivan'in guneybatisini ve ordan da kars'a, ve kars'tan yine erzuruma uzanan bir bölge, kürdistan sinirlari dahilindedir. kürdistan, birinci dünya savasi sonrasi, ingilizler,fransizlar ve iranlilar gibi gücler tarafindan kuzey-güney ve dogu-bati seklinde dörde bölünmüstür.

  (bkz: agri dagi)(bkz: urmiye gölü)(bkz: persia)

  "kürdistan" bir devlet ismi degil, zerdüstlük ve yezidilik gibi bircok dinin dogup gelistigi, mezopotamya (tigris,euphrates) gibi bircok medeniyetin (asurlular,medler,persler, babilliler,sümerliler,aryalar ...) merkezi olmus bir bolgeyi icinde barindiran, tarihi bir bölgenin ismidir.
 • şu sıralar amerika'nın ırak'a saldırmadan önce türkiye'nin desteğini garantiye alabilmek amacıyla aba altında sopa gösterir gibi desteklediği oluşum. sam amcanın demek istediği şudur ki "eğer siz bize ırak'ın kuzeyinde yeterli desteği sağlamazsanız biz kısa vadede işimizi görecek bir uydu devletin kurulması için ne gerekiyorsa yaparız". lakin böyle bir devletin hem iç yapısındaki karışıklıklardan dolayı (talabani ve barzanin kanlı bıçaklı olduğu bunun üstüne pkk'nın şimdi gücünü kaybetmiş olsa bile potansiyel bir tehlike olarak bölgede varlığını sürdürdüğü gözönüne alınırsa) amerika için hiç bir zaman tam anlamıyla güvenebileceği istikrarlı bir müttefik olamayacağını hem de uzun vadede iran ve hatta rusyayla yakınlaşması olasılığı bulunduğunu ve sam amca'nın da bütün bunların farkında olduğunu varsayarsak olası bir kürt devletine verilmiş bulunan bu desteğin şimdilik sadece bir blöften ibaret olduğu sonucuna kolaylıkla ulaşabiliriz...
 • kimilerince doğal güzellikleri bakımından dünyanın en güzel yeri olarak gösterilen bölge.bazı kıt kafalılarca "yok öyle bir yer,atmasyon" denmiş olsa da binlerce yıldır öyle ya da böyle var olan ilerde de var olmayı sürdürecek yer.boş konuşan şahıslar isterlerse istanbul'un eski mezarlıklarına gidip osmanlı zamanlarında sürgünde ölmüş bazı kürt "mir"lerinin veya paşalarının mezarlarını ziyaret edip mezar taşlarını okuyabilirler.dünya üstünde en çok kan ve gözyaşı dökülen ve dökülmeye de devam edecek olan yer.
 • atatürk'ün nutuk'da güneydoğu vilayetlerini de kapsayacak şekilde osmanlı'ya ait bir idari bölge'yi kasdetmek için kullandığı kelime. "kürtlerin yaşadığı* bölge" olarak anlaşılması hazımsız midelere iyi gelebilir.
 • kimsenin kimseyle alıp veremediği olmadığı bir dönemde ortaya bir şekilde birileri tarafından çıkartılan sorunların illa da bir simgesi olması düşüncesiyle kullanılan evvelden kimsenin dert etmediği bir bölge adı.
  tarihten ders alınırsa yine kimsenin kullanılması sırasında kakası gelmeyecek bir isim.
 • zaloğlu rüstem'in ülkesi olduğu iddiasını duymamla yerimden hoplamama yol açan hayali ülke. şehname'den az buçuk haberi olan herkes bilir ki zaloğlu rüstem afganistanlıdır. acaba bazıları afganistan'ı da mı kürt toprağı sayıyorlar? pes vallahi! "tengri insanı bu kadar ırkçılıktan ve eziklikten başı dönmüş bir formata sokmasın" diyoruz nacizane. zaten pkk denen mahlukat da amasya'yı bile haritasında gösteriyordu. hani türk faşistleri turan muran deyip adriyatikten çin seddine kadar diyorlardı ama bu abilerimi dünya bile kesmez. diğer galaksilerde de hak iddia etmeye başlarlar. burada bir halk olarak kürtlere lafım yoktur ama her halk içinde olabilecek olan şoven, gözü gerçeklere kapalı, atgözlüklü, ezik unsurlarına ise ne desek azdır. tabi yüzyıllarca haksızlığa uğradıkları sanrısıyla hatayı hep dış etmenlerde görüp, kendilerine hiçbir özeleştirisel yaklaşım göstermeyenlerin daha da acınası oldukları gerçektir.