şükela:  tümü | bugün
  • resmen var olmasına rağmen türkiye'deki medyanın kuzey ırak yönetimi demeyi tercih ettiği yönetim. korkuların aşılamadığına bir delil.
  • kadın sünnetini; yaygın olmasına rağmen yasaklamayan yönetimdir.

bugün kuzey ırak kürt bölgesi, dünyada kadın sünneti yapılan ender yerlerden biridir. ne iran'da ne araplar arasında ne de türkler arasında görülmeyen bu adetin neden kürtler arasında yaygın olduğu bilinmiyormuş.

http://www.milliyet.com.tr/…detay&articleid=1041112

(bkz: kadin sunneti)
  • abd'nin ve bagdat yonetiminin tum itirazlarina ragmen, sessiz sedasiz bir anayasa taslagi cikarmis ve bagimsizliga bir adim daha yaklasmistir. onumuzdeki bir iki ay icinde taslagin referanduma sunulmasi bekleniyormus.
    http://www.nytimes.com/…leeast/10kurds.html?_r=1&hp
  • kürt milliyetçilerine göre, insan hakları durumu türkiye'den daha iyiymiş. türkmenler çok memnunmuş falan.

barzani isimli rüşvetçi aşiret reisi, orada yaşayan türkmen ve arapları, bölgeden sürmek için her tür baskıyı yapıyor. kimliğine sahip çıkan türkler ve araplar geceleri evlerinden alınıp öldürülüyor.

erbil çarşısında bir sürü türkmen tüccar vardır. onlarla orada konuşursanız size çok memnun olduklarını söylerler. ama evlerinde konuştuğunuzda, kürtlerin, onlara ve araplara yaptıklarını dinlediğinizde kanınız donar. türkiye'de kimse bunları konuşmuyor bilmiyor. kürtçü propagandalarına inanmayın.

barzani göstermelik bir kaç türkmeni yanında tutuyor diye orasını demokrasi cenneti sanmak tipik bir kürt milliyetçiliği yaklaşımı.

abd destekli aşiret devletini insan haklarına saygılı gösterme çabası iğrenç ve mide bulandırıcı.

türkmenlerin temel insani haklara sahip olduğunu söylemek ya cahillikten ya da açıkça kötü niyetten kaynaklanıyor.
  • burada çocuğuna kürdistan ismini koyan bir sürü insan gördüm. sadece türkiye kürtlerine has bir davranış değil yani.
  • peşmergelerine ayda 600 amerikan doları maaş veren aşiret yönetimidir. burada ayda 600 dolar büyük paradır. bildiğin paralı asker bu peşmergeler yani.

barzani rüşvet devletini işte böyle koruyor. bütün ticari faaliyetlerde barzani ailesi vardır. pay alırlar. pay vermezseniz bir gecede yok olursunuz. işte bu kadar da insan haklarına saygılıdır bunlar.
  • saddam hüseyin'in amerikayla işbirliğine yanaşmayan yönetiminin yerine, sözde demokrasi nidalarıyla kurulmuş, aynı şekilde baskıcı, fakat bu sefer amerikan güdümlü bölgesel yönetim.
  • "değil kuzey ırak'ta, kuzey afrika'da bile bir kürdistan'a izin vermeyiz"

bülent ecevit