şükela:  tümü | bugün
  • türk kürt ayrımına aklı ermeyen ve tamamen bir kesimin çıkarı için kullanıldığını düşünen bir kişi olarak benim düşüncem. konunun uzmanı değilim ve derin siyasi analizlere haiz değilim. sade bir vatandaş olarak, havuz medyalarından uzak kalan bir birey olarak sadece genel başlıklardan dahi yola çıkarsam karşılaştığım manzara bu ayrışma ve kutuplaşma üzerinde hep bir takım parti, kişi ve kuruluşların cebini doldurduğu ve bu tatlı kaynağın kurumaması için bölge halklarını sefalete sürüklediği.

dış mihrak diye ifade edilen gruplara bile baksan yeter aslında. mesela abd, yıllarca kullandı kullandı sonra birden işi bitince yada bölgede ki iş birlikçileri fazla konuşunca çat diye kesti çıkar ilişkisini. olan halka oldu. ulan abd projesi denen ışidin yapmaya çalıştığı, kürt soykırımında bile, yıllarca düşman sayılan türk ordusu yardıma koştu. şuraya bilen yazarlar yazsalar bunun gibi binlerce olay ortaya çıkar. siyasi partiler bile bu ayrışmayı canlı tutma derdinde, daha kolay oy toplamak için kullanmakta.

birde diğer bir garibime giden olay nedense her kürtün hayali ve en birinci amacı gibi lanse edilen kürdistan devleti hayali, kürtlerden çok siyasi partilerin çıkar odakları ve belirli medya organları tarafından abartılıyor.

bu ara dikkat ettiyseniz kürdistan söylemleri yok olmaya başladı. bölgede ki ekonomik antlaşmalar sağlandı. siyasiler, abd falan ne istediyse aldı. ekonomik bir sıkıntıya düşmesinler 1000 sene daha gündeme gelmez. e ne oldu binlerce ölen kürt, türk, arap gençleri ve aileleri, yok olan binlerce hayat.

merak ediyorum ve destekçilerine soruyorum. istediğiniz daha yüz binlerce kişinin öleceği iç savaşlar mı? kıyım, soykırım, vahşet, savaş mı? petrolünü, suyunu, doğal kaynaklarını başkalarının yediği bir coğrafya da neden bu kadar ölüm isteniyor. herkesin bildiği gibi o topraklarda hangi ırktan olursan ol yaşamını tayin etme şansın yok. o halde neden başkasının çıkarları için hayatımızı daha kötüye çevirme derdindeyiz. neden her bölgede farklı farklı kaynakları bölüne bölüne başkalarına yedirmek yerine birleşip aramızda paylaşmıyoruz?

benim görüşüme göre kürdistan hayali hiç bir ırk, millet yada grup için faydalı değildir. hangi tarafa olursan ol zarar görürsün. bölündükçe büyük balıklara daha kolay yem olursun. salak dahi olsak hepimizin bildiği bir politika var böl parçala yok et. kim bölüyor, kim parçalatıyor km yok edip yiyecek.

ben türk-kürt ayrımını hep suni bulmuşumdur. bana şah ve sultan'ı hatırlatır. birleşip dünyayı feth edebilecek bir gücü, birbirine düşürüp yavaşça yok etmek. bu davayı planlayan çıkar sahipleri çok akıllı ve planlı fakat bu uğurda kaybeden bizleri çok iyi anlatacak bir anı var.

üniversite yıllarımda türk-kürt ayrımı hakkında bir konuşmada tahtaya türk-kürt kardeşliği yazdım. bir konuşmanın sonunda bir arkadaş ayağa fırlayarak ''senin dediğin kardeşlik asla olamaz baksana tahtaya türk-kürt yazmışsın oysa samimi olsan kürt-türk yazardın'' demesi üzerine kürt-türk yazarak değiştirdim başlığı ve arkadaşa dönerek oldu mu? dedim. cevap olarak, ''en başta yazsaydın olurdu'' cevabını aldım. benim için türk-kürt ayrışması, pardon kürt-türk ayrışması tamamen böyledir.
  • bu hayal türkiye'de gerçekleşmeyecektir. başka yerde gerçekleşirse de ekonomik olarak bir yere varamayacaklar ve dışa bağımlı olacaklardır. bugün pkk, pyd ve bir sürü aynı bokun laciverdi terörist gruplar amerikanın güdümü altındadır. bunlardan birisi şans eseri devlet kurmayı becerebilirse o devlette amerikan güdümünde olacaktır. petrollerini amerika çıkaracak, petrolü olmazsa topraklarını üst olarak amerika kullanacaktır. vsvs.
  • aklı başında her kürt'ün doğrulayacağı bir gerçek. eğer bu kürdistan denilen hayali oluşum kurulursa asla kürtlerin menfaatine bir çalışma içinde olmayacaktır. bu bölgedeki kürtler bırak sağlık, eğitim gibi hizmetleri; elektrik, su gibi hizmetleri bile alamayacaklar, doğal kaynaklar abd tarafından sömürülecek ve abd'nin ortadoğudaki ayakçılığını yapmak üzere okyanus ötesinden yönetilecektir.
  • daha önce yazdıklarımızın bir bir çıkmasıdır, her seferinde abd'nin ipiyle kuyuya inenler kendi halklarına acı çektirmişler ve çektirmeye devam edecekler dedik ve diyoruz. bu , bu ve bu yazımda demiştim, haklı çıkmanın bir getirisi olarak masum insanların zarar görmesini izlemek istemiyorum. orada ki halk ileride daha çok zarar görecektir. bakın daha bugün yaşanan gelişme afrin'deki pyd unsurlarını desteklemiyoruz açıklaması görebilen için buna örnektir.