*

şükela:  tümü | bugün
 • scapula.omuz kav$agini humerus ve clavicula ile bereber olu$turan kemik.
  aslinda kanatlar da burdan ba$lar bildigim kadariyla.
 • gerinmiş bir kadının sırtında, birbirine doğru uzanan fakat bir türlü kavuşamayan iki küçük dağ gibidirler. hareketleri bilinçlidir sanki. insanın her hareketinde onlar da bir şeyler yapıyor ya da bir şeyler konuşuyor gibidir.
 • ağrısı çok pis olan, aslında kemikte de değil ama onu bağlayan eklemde gerçekleşen şey. kuluç mu denir ne denir bilmem ama kurutlmanın tek yolunu düzenli masaj da bulmuştum. hafta da bir kez masaj yaptırıp, kendime geliyordum. 2 haftadır kestim ve durum feci. nasıl tamamen kurtulur bundan bilmiyorum ama duruşunuza dikkat edin.
 • kendi bağımsızlığını ilan etmiş iki adet de bende var allah inandırsın içeri sokmak için elimden geleni yaptım, spor salonunda az sırt kası yapmaya çalışmadım az ağırlık kaldırmadım ama yok benimkiler kaçak kat gibi kendi başlarına orda durmak istiyorlar, aldırsam aldırırım o derece sevmiyorum kendilerini, kürek kemiği dediğin içeri de bi yerde gömük olsun arkadaşım, kemiğin dışardan görünmesi kadar sevimsiz durum yok...
 • etrafı kaslarla çevrili bu kemik genelde trafik kazası sonucunda kırılabilir ya da çatlayabilirmiş. bütün kırık kemiklerin %1'ini skapula denilen kürek kemiği oluşturuyormuş. işte sevgili suserler vucudunuzda arasanız bulamayacağınız bu kemiği ben geçenlerde çatlatmışım. iyileşmesi için yapılabilecek tek şey kol askısı takmak ve kolunuzu yukarıya doğru haraket ettirmemekmiş. skapula kemiği çatlak olan kişiler hava ne kadar güneşli olursa olsun motosiklet süremezmiş.
 • ağrı yapana kadar kendi haline bıraktığım bir kemikti. son zamanlarda uyuşma, yanma ve acı ile birlikte sağ taraftaki ilgimi çekti. birkaç egzersiz hareketi yapmakla yetiniyorum şimdilik. doktora göstermeyecektim ancak ağrının şiddetinde artış oldu. ciddi bir şey çıkması halinde beni üzen ilk kemiğim olacak. canım da baldan tatlı olduğundan panikleyeceğim. çevremdeki doktor eksikliğini iliklerimde hissediyorum sayesinde. "sinir sıkışmasıdır ya, yanlış oturduğun içindir muhtemelen" dense içim rahatlayacak. şimdi ben kol kaybına kadar götürürüm işi.
 • 27.03.2016 tarihinde pazar günü sabah 9:30 da halı saha macında bizzat kendim kırmış olduğum ilk kemiğimdir. alcıya falan almadılar 8 bandaj dedıklerınden taktılar. yatarken ,otururken ,üzerimi giyerken yemek yerken, illa birilerinin yardımına muhtac oluyorum. bu tür şeyleri yaparken agrı hissediyorum. hergun kelle paca corbası yada kemik corbası ıcıyorum. bazıları beyenmeyebilir ama ağrılar daha cabuk gecer ümidiyle cok güzel içiliyor. bugun 6. günüm diğer günlerden biraz daha iyi hissediyorum.
 • akşam balşayıp ne şekilde uzanırsam uzanayım geçmeyen lanet olası ağrısı gece gece beni acillere sürükleyip ağrı kesici iğne vurulmama sebep olmuştur. sebebi neydi ki?
 • eski türklerde * ve altay yakut şamanistlerinde diğer bir çok değişik kültürlerde örneğin japon kültüründe fal bakmak, geleceğe yönelik iyi veya kötü çıkarımlarda bulunmak için kullanılan kemik. özellikle moğolarda büyük önem verilmiş bu kürek kemiği falı olayına. rivayete göre mengü han'ın kemiğin ateşte kızdırılması sonrasında, kemik üzerindeki çizgilerin şekillerine göre bir kararlarlarını sınar. çizgiler düz ise olumlu, delikli ise olumsuz haberdir. adamlar kemiğe göre sefere falan çıkıyor. gerçi birçok ilginç fal gelenekleri var bu atalarımızın. koyun tezeğinden fal bakmak, geleceği tahmin etmek de buna dahil ki bu daha ilginç gelmişti. yani biriktirip bilye gibi yere serpiyor da bok üzerinden ne düşünüyorlardı acaba. neyse.. birçok hayvanın kürek kemikleri fal konusunda kullanılmış hatta daha çok koç kemiğinin doğruları işaret ettiğine inanmışlar.
 • düşünsene sevdiğin adamın sağ kürek kemiğini öptüğünü.(bkz: ukde)

  seni hatırladım dün gece yine.
  kimler geldi kimler geçti hiçbirisi senin kadar sevilmedi.
  yıllar önceydi çok da güzeldi.
  ben seni unutmak için sevmedim.

  unutmuşum... sevgim duruyor.