şükela:  tümü | bugün
 • liangjin: zamanın yöneticilerinin * galatasaray kürek takımına kazık aman hediyesi, çin işi teknemsi.

  sene 90'ların ikinci yarısı, amatör sporlardaki imkanlar oldukça az. hatta öyle ki adidas'tan bir iki takım eşofman bile almak büyük nimet. galatasaray'ın tekneleri genel olarak ingiliz janousek. eski modelleri beyaz ve baş ve kıçta birer ince sarı-kırmızı şerit var. antrenmanlarda genel olarak bunlar ve evlerden ırak canpol kullanılıyor. yeni janouseklerin ise şeritleri daha kalın, neredeyse tüm baş ve kıç üstünü kaplıyor. ancak bunlara ancak yarıştan yarışa el sürebiliyor yıldız ve genç takımlar.

  derken bir gün o zamanlar ne mal olduğu ortaya henüz çıkmamış olan çin'den yöneticilerimiz liangjin teknelerle dönüyorlar. allah allah... tekneler yaldır yaldır yanıyor. kıç ve baş tümden kırmızı, gövde ise çapraz şekilde ayrılarak tümden sarı boyalı... bize muhteşem havalı geliyorlar. üstelik teknelerin ayakkabıları vs. de eldekiler gibi defalarca parçalanmamış, yerlerine pazardan converse çakmaları takılmamış olduğundan rüya gibi geliyor.

  tabi işin aslını tekne ile antrenmana çıkınca anlıyoruz. tekne sanırsın kürek çekmek için üretilmemiş, kıçtan motor takılsın diye yapılmış. hani gavur ölüsü derler ya, öyle ağır. o zaman anlıyoruz ki imaj önemli değilmiş, önemli olan teknenin aerodinamik yapısı ve ağırlığıymış. ve çin malından uzak durmak gerekliymiş.
 • pocock---> washington uretimli amerikan mali tekneler. vespoli ve empacher a gore daha agirdir ama tirtikli (kale tepesi gorunuslu) kenarlari yuzunden teknik antremanlarda cok kullanilir. ayrica 10 senelik modelleri bile halen yarisilabilir durumda kalir eger iyi bakilirsa. avrupada bilinmez.
 • filippi---> italyan mali. dumen kontrolu zor olmasi yuzunden daha cok 2000 metre yarislarinda tercih edilen kaliteli avrupa markasi. cogu ulkenin milli takimlari filippi tekneleri tercih eder (ozellikle 2 tek, 2 cifte ve 1x lerde).
 • jiang - ling: çinlilerin biz her şeyi taklid edebiliriz kardesim dusuncesiyle ürettiği alman empacher teknelerinin çin malı taklidi olan marka...malzemesi cok kaliteli degildir ve cok kolay asınır... 2 yıllık bir tekne 10 yıllık empacher gibi gorunur...
 • staempfli---> isviçre malı. türkiye 'de hemen hemen hiç yoktur. artık tahta modelleri üretilmemesine rağmen müthiştir. kırmızı-beyaz olarak üretilmektedir, ayrica 24x tekne bile yapmislardir.
 • burgashell--->nispeten ucuz tekneler ureten bir firma, ingiliz. yukarida bahsedilen canpoller kurek federasyonu tarafindan yarislardan men edilince bunlar kullanilmaya baslanmisti. guzel bir antrenman teknesidir. http://www.burgashell.co.uk/
 • burada da sözü edilen efsane türk teknesi canpoldan bir adet 4x (dört çifte) de zamanında fenerbahçe dereağzı tesislerinde vardı (herhalde hala vardır *). üstün türk teknolojisiyle üretilmiş olan bu tekne diğer tekneler kayıkhanede dururken bana mısın demez 12 ay dışarıda yağmurun karın altında dururdu.

  kürekte suya inecek olan tekneyi iskeleye o antrenmanda kullanacak olan ekip götürür. ancak canpol 4 kişilik bir tekne olmasına rağmen suya ineceği zaman 6, hatta taşıyanlar çömezse 8 kişi tarafından taşınırdı. bu da tabii ki gördüğü hürmeti gösteriyor. ayrıca o kadar ağırdı (saygıdeğerdi) ki kürek çekilse de pek gitmezdi. canpol size gelmezdi siz canpole giderdiniz. bu tekneyle yarışa girenler olduğunu düşünmek bile tüylerimi diken diken ediyor.
 • empacher--->alman yapimi,her zaman sari renkte.en pahali teknelerden,kisaca bu isin mercedesi
 • janousek--->ingiliz yapimi.guzel bir antrenman teknesi,ayni zamanda yarislarda da kullanibilecek kalitede.
 • aylings--->ingiliz yapimi.empacher kadar unlu olmayabilir ama kalitede acisindan onunla yarisabilecek duzeyde.beyaz ustune acik mavi cizgili olarak uretiliyor.en son olimpiyatlarda 5.altin madalyasini kazanan steve redgravein ekibi bu tekneyi kullandi.