şükela:  tümü | bugün
 • 1-kurek satan kisi
  2-kurek sporuyla ugrasan kisi(bkz: oarsman)
 • asfalt serim ekibinin düz işçileri diyebiliriz.

  ellerindeki küreklerden dolayı bu ismi aldıklarını düşünmekteyim. asfalt serim ekibi hiyerarşisinin en alt kademesindedirler. ne kadar ayak işi varsa bu arkadaşlardan sorulur.
  genellikle yaşları diğer elemanlara göre daha küçüktür. gene genellikle formen ya da operatörlerin akrabalarından oluşurlar. amaç geleceğin finişer operatörlerini, silindir operatörlerini yetiştirmektir.

  (bkz: aile mesleği)
 • kürek sporuyla ilgilenen bu arkadaşlarla
  "tek kürekçim sensin benim
  sen çekmezsen yürümez gemim"
  şeklinde dalga geçilmesi bu işin doğasındandır, yapılmalıdır, anlayışla karşılanmalıdır.
 • aynı zamanda manisa'nın gördes ilçesine bağlı bir köy.
 • (bkz: eretria)
 • tarihsel teknelerde/gemilerde forsa ve/veya özgür olup da kürek çeken kişi.
 • motor gücünün henüz olmadığı dönemlerde gemileri hareket etmek için kas gücüne başvurulan kişilerdir. kürekçiler, savaşta esir alınan erkeklerin ellerine bakılarak, eğer elleri nasırlıysa kol gücü ile çalıştığı anlaşılarak ya da soylu olup olmadığı anlaşılarak seçilir, elleri nasırlı olup ta soylu olmayanlar yüksek kurtulmalık sağlayamayacağı için kürekçi-forsa yapılırlardı. bazen de kürekçilerin içinde işlediği suç yüzünden kürek cezasına çarptılılanlar olurdu. kürekçiler isyan edip gemiyi ele geçirmesinler diye ayaklarından zincirlenerek, gemiye çakılırlardı. yalın ayak, başı kabak bir biçimde uzun donlarıyla diğer kürekçilerle yan yana bir karış yerde otururlardı. yine aynı sıralarda tüm ihtiyaçlarını giderir ve akşam olunca da oldukları yerde uyurlardı. temel besinleri zeytinyağı ve sirkeye batırılmış ekmek olan kürekçiler, üzerlerinde herhangi bir haşaratın barınmaması için usturayla tıraş edilirlerdi.
  bir çarpışma başlayınca bağırıp moral bozmasınlar diye ağızları boyunlarına asılı mantar tıkaç veya külahla tıkanır ve eğilerek siper alırlardı. kürekçi olarak esirleri ilk kullanan rodos şovalyeleri olmuş, bu yöntem yayılarak herkesin tercihi olmuştur. özellikle türkler, güçlü ve kaderci yapılarıyla kürekçilik olarak ideal kişiler olarak tanımlanmışi fransız kralının kadırgasında kürekçi olarak çalıştırılmışlardır. fransızcadaki “fort comme un turc” (türk gibi kuvvetli) deyiminin bundan kaynaklandığı söylenir.