şükela:  tümü | bugün
 • kuresel sermayeyi ulusotesi sermayeyle bir tutmamak gerekir cunku kuresel sermayenin ulusu yoktur, cunku paranın dini imanı yoktur.
  (bkz: para ile imanin kimde oldugu belli olmaz)
 • uzaylı bakış açısına göre yuvarlaktır.
 • 2006'da 140 trilyon dolar olup, 2010 yilinda 214 trilyon dolara ulasmasi beklenen akiskan cisim. bunun 59 trilyon dolarinin hisse senetlerinden, 58 trilyon dolarinin ozel tahvillerden, 38 trilyon dolarinin devlet tahvillerinden ve 59 trilyon dolarinin da banka mevduatlarindan olusmasi bekleniyormus. bahsi gecen "kuresel" sermayenin %80'inin abd, avrupa ve ingiltere merkezli oldugunu da belirtmekte fayda var.

  http://www.dunyagazetesi.com.tr/…00032&referrer=rss
 • dünyanın ekmek teknesidir. yersen...
  http://www.neatorama.com/images/2005/big-butt.gif
 • parayla hükmedebilme gücüdür. bunun için paraya sahip olanların ellerinden bunu alabilecek sistemin kurulmuş olması gerekir.

  paraya sahip olanlar bunu finansal piyasalara yatırırlar. küçük bakiyeler, birleştiklerinde ülke sınırlarını anlamsızlaştıran bir güce erişir. istenilen ülkede, istenilen çıkarların sağlanabilmesi için kullanılır. paraya sahip olanlar bu sürece müdahil olamazlar. bazen bu güç kendi aleyhlerine de kullanılır. bir buçuk trilyon dolarlık arap sermayesinden söz edilir ama dünyada bu sermaye ile güç kullanabilen araplardan söz edilemez.

  küresel sermaye bugün dünya’da gücü silah ve petrol sanayisine dayalı grupla savaş halindedir. ab-abd ilişkileri , 11 eylül olayları ve sonrasındaki durumu bu savaş şekillendirmektedir.

  türkiye, konumu gereği bu çatışmanın savaş alanıdır. iki grup ta önemli bir cephe olan türkiye’de söz sahibi olmak istemekte. dış ticaret açığının en yüksek olduğu seviyede döviz kurunun bu kadar düşük olması, akp’nin ekonomi politikalarının kerametini değil, ekonomiye verilen afyonunu ve akp’yi destekleyenlerin kimliğini gösterir.

  ekonomik yapı içerisinde para kazanmak için gelen sermayeye karşı olmak anlamsızdır. ama bu sermaye, siyasi yapıyı rant sağlamak için kullanıp yönlendiriyorsa; bu, piyasaların doğal durumu değil, önlem alınması gereken bir saldırıdır.
 • bir elin parmakları gibi kontrolü altında tuttuğu tüm unsurları kullanarak (cemaat, ulusalcılar, sanatçılar, ve marjinal sol gruplar) 2007 de kontrolü yitirdiği türkiye'de yeniden kontrolü ele almak adına ciddi bir hamlede bulundu. şayet başarılı olup tayyibi devirirlerse ülkenin başına abdullah gül gibi ılımlı bir ismin gelmesi şaşırtıcı olmaz. mevcut devrim hareketine dünyada hangi kesimlerin destek verildiğine göz atılırsa resim daha net ortaya çıkmaktadır.
 • küresel sermaye konvasiyonel endüstri değildir. en basitinden coca-cola bile tüm dünyada yatırım yapıp, istihdam sağlayıp sonrasında kar elde etmeyi bekler. evet sattığı hiç de sağlıklı olmayan şekerli bir sudur ama bunu satmak için ciddi çaba harcar yatırım yapar. tüketici olarak isterseniz almayabilirsiniz. kimse sizi zorlamaz.

  küresel sermayeyse ülkeler arasında kuralsız olarak gezen likit bile olmayan fiktif paradır. bir bilgisayayar kaydından ibarettir. herhangi bir mal veya hizmet karşılığı yoktur. bu paraya maruz kalmamak tüketicinin tercihi değildir. mesela şu an gayet namusuyla ev kredisi çeken vatandaşlarımız bu paraya borçlanmaktadırlar. bu para sahiplerinin ülkeleri yöneten azınlıklarla kurdukları patronaj ilişkisi çerçevesinde ülkelere girer ve çıkar. güvenliklerini yönettikleri medya, mafya ve terör odakları eliyle korurlar.