şükela:  tümü | bugün
 • odtüde bulunan uluslararası ortak lisans programıdır. bu programdan mezun olunca kapı gibi iki adet lisans diplomanız olur iki üniversiteden de **

  http://www.suny.metu.edu.tr/gia.php

  edit: link ölmüş

  http://suny.metu.edu.tr/node/125
 • bu lisans bolumunun hala yök'te hic bir bolumle esdegerliligi bulunmamaktadir. yök'e gore baya uluslararasi iliskiler mezunu bile sayilmazsiniz.
 • odtü bazında siyaset bilimine giriş dersleri ve küreselleşme yoğunluklu, binghamton universitesi bazında ise siyaset ve tarih anlamında alan içeriği çoğunlukla daha serbest çalışmalarla eğitim veren ortak diploma programıdır. bu bölümü sunan tek okul odtü olmamakla birlikte sürekli değiştiği için net konuşmak doğru olmayacaktır.

  bölümden mezun olunduğu takdirde iki adet ayrı lisans diplomasına sahip olunur. eğitim süresi hazırlık+4 yıl gibi görünse de bu sürede tamamlayabilen öğrenci sayısı azdır, yok değildir ama azdır. 7. yılında mezun olmaya 3 dersi kala bir öğrenci olarak yazıyorum.

  yök'ten nasıl denkliği olmadığını da anlamak zordur zira aldığınız iki adet diplomadan biri halihazırda türkiye cumhuriyeti topraklarında yükseköğretim kurulu'na gereken koşullarda bağlı bir okulun iktisadi ve idari bilimler fakültesi'nden verilen yüzde yüz yerli diplomadır. herhangi bir denklik gerektirmez.

  türkiye'de okuyabileceğiniz diğer üniversiteler ve bölümlerden farklı olarak ıelts'den 6.5 gibi bir puan gerektirir. toefl için de denklik kabul ettiği sınav türü vardır. bunu birinci sınıf ikinci döneme kadar verebileceğiniz kısıtlı bir vaktiniz vardır. aksi halde sınav sonuç belgenizi sunana kadar okulu dondurur veya alttan derslerinizi alırsınız.