şükela:  tümü | bugün
  • türk solcusunun über işlerinden. mantık şöyle işliyor:

1) ticaret=kapitalizm=para
    2) globalizm=amerikanların her yerde var olabilmesi. özellikle üçüncü dünya ülkelerinde çokuluslu ve amerikan menşeili şirketlerin varlığı
    3) amerika birleşik devletleri=kapitalist emperyalizmin doruk noktası
    4) o zaman globalizm= batı emperyalizmi

o yüzden bazı aklı bir karış havada solcularımız abd ile türkiye (ya da herhangi bir ülke) arasındaki her husumette anti-amerikancılıktan dolayı "yeavvv ama diğer taraf emperyalizm" diyor ya. (bkz: antiemperyalist olurken diktatör sevici olmak)

işte bunlar hep s*lculuk.
  • küresel ticaret ve globalizm emperyalizm’i doğurur. biraz iktisat öğrenmek lazım. (bkz: iktisat)
  • muhtemelen metalden kurşun yapılıyor, o zaman çok kötü demek gibi bir şey.
    o metallerden iğne ucu da yapılıp, aşı da yapılıyor ama?
  • iktisat öğrenin diyen arkadaşları emprik verilerini sunmaya davet ediyorum. şu makaleden başlayabilirsiniz:
    https://www.jstor.org/stable/4122913

ben bilimsel makale okuyamam bana özet ver derseniz de: http://voxeu.org/…icle/globalisation-promotes-peace

iktisat öğrenin demeden önce iktisat öğrenmekte fayda var :)
  • muhtemelen lenin'in emperyalizm kapitalizmin en yüksek aşaması isimli kitabı yüzündendir.
  • solcu boklamadan önce kimin böyle laflar ettiğine bakmak lazım. şu noktada hala batı*, emperyalizm falan diye böğüren benim bildiğim bir grup var onlar da aydınlıkçılar. sorsan alayı anti-emperyalist ama iştahla putin götü yalıyorlar ne hikmetse. yerler öyle solculuğu.

ayrıca, ısrarla ve yeniden
    (bkz: türkiye'de sol/@kryptos)
  • emprik veri sunmama veya sunmana gerek yok, zeytin çekirdeği kadar beyni olan zaten anlar. bilimmatik veriler vermekten ziyade gerçek dünyaya bakarak analiz yapabilirsin. küreselleşme kimin için, neden küreselleşme, küreselleşirken ne oluyor çevrene bir bak cocacola içerken hamburger yerken. tabi bu olayın kültürel boyutlarını görmen gerekiyor bunun için zamanla küçüklüğünle şimdi arasındaki farka bir bak ve düşün
    nasıl emperyalizm ??
  • ikisi birbiri ile aynı şey olmamakla beraber, birbirinden bağımsız da değildir.

bir kere emperyalizmin genel kabul görmüş bir tanımı yok. her akademisyen kendi kafasına göre yorumluyor. örneğin; 19. yüzyılın sonlarında afrika'da olanlar için, amerikalı, muhafazakar bir akademisyen "insancıllaştırma ve medenileştirme fikri" diyecektir. afrika'daki yamyamlıktan, çocuk evliliklerinden ve diğer vahşetlerden söz edecektir. ama liberal bir akademisyen, köleleştirmenin ve sömürünün üzerinde daha çok duracaktır.

bugün globalleşen şirketlerin çin fabrikalarında insani olmayan rakamlara, insani olmayan şartlarda çalıştırdıkları insanlar sayıca ne kadar fazlalar bir düşünün. yurt gibi yerlerde 8-10 kişi beraber uyuyan insanların "adı" köle değil, evet. modern medeniyet bu işte, isimlerinin "köle" olmaması ve zincirlenmemeleri aman ne büyük bir lütuf.

bundan 200 yıl sonra tarih kitapları gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanların şimdiki yaşam koşulları için ne yazar merak etmiyor değilim.