• tumsek bicimindeki mezar, turbe..
  • sibiryada yer alan tıp fakültesi.ortopedi alanindaki calismalariyla dunya tip tarihine gecmis ilizarov'un ogretim uyeligi yaptıgı üniversitedir.peki neden mi allahin bile unuttugu bir yerde bu universitede calisiyorlar?batiya kacmasin bu guzide bilim adamlari diye tabi ki.
  • bir insanın yada olayın anısına, bir yeri işaretlemek amacıyla, genelde dağ tepelerine dikilen taş yığını biçimindeki anıt.
  • orta asya da hun devrinde gelişim göstermiş mezar anıtlarına kurgan denir. kurgan kelimesi kale ya da şehir anlamına gelmektedir. kurganlarda asıl mezar odası bazen dikdörtgen, bazen kare veya oval olabiliyodu. cesedin bulunduğu yere bazen doğrudan ulaşılabiliyor bazen de bu oda altta yer alıyordu. ceset odasının döşemesi ağaç kütükleri ve kalastan yapılıyodu. cesetlerin başı doğuya çevrilmiş olurdu. ve cesetler eşyaları ile birlikte kurganlara gömülürdü. kurgan ın farrklı bölgelerinde at casetlerine de rastlanmıştır. esik kurganından çıkarılan altın elbiseli adam önemlidir mesela. bi de pazırık kurganları önemlidir. off daha çok kurgan var ben bi dönem ezberlemiştim hangisinden ne çıkmış diye falan ama ne oldu unuttum tabi ki.
  • highlander serisinin en karizmatik kötü karakteri olup, serinin ilk filminde seyirciyle buluşmuştur. birinci filmden sonra karşımıza çıkan kötü karakterler kurgan'ın karizmasına asla yaklaşamadıkları gibi, serinin diğer filmleri de asla birinci film kadar iyi olamamıştır.
  • highlander da, macleod un amansiz dusmani, rus ayibogani, karizmator karakter. karizmatorlugunu clancy brown a borclu oldugu yadsinamaz... eveeet dediginizi duyar gibiyim...
  • ayrica rusya'da, ural ile sibiryanin kesisiminde, kazakistan'la sinir bir bolgedir ve o bolgenin baskentinin adidir. 1782 yilinda kurulan kent, moskova'ya 1.973 km uzaklikta olup, rus ekonomisinin can damarlarindan biridir. neredeyse tum metal, gaz, yaï nakliyatinin ve tren hatlarinin gecis noktasidir. 1 milyonu asan nufusuyla da, " kim yasar lan orda" diyen beni benden almistir.
  • bu mezarlara insanların eşyalarıyla beraber gömülmesi islam öncesi türk inanışında ahiret kavramının bulunduğuna yorulur.
  • yüzde 6'sı türk halklarından oluşan rusya oblastı.
hesabın var mı? giriş yap