şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sabahattin ali'nin ölümsüz eseri kürk mantolu madonna romanının tiyatroya uyarlanması hadisesidir.

  kaynak

  umarım iyi bir iş ortaya çıkarılmıştır.
 • sezonun başında zorlu'da izleyip pek beğenmediğim adaptasyondur.
  halihazırda sahneye taşınması çok zor bir metin olması ve bunun, bildiğim kadarıyla, ilk sahne uyarlaması olması dolayısıyla hoş görmek gerek tabii ama eksik yanları şöyle sıralanabilir;

  metin:
  öncelikle metnin sahneye aktarılması aşamasında korkak davranılmış. belli ki kurcalayıp dağıtmaktan korkmuş birileri. sonuç olarak da tüm kitap olduğu gibi sahneye sürülmüş. diyalogların dışında uzun monologlar, yan karakterlere kadar herkesin iç sesleri... biri çıkıp kitabı okusa daha etkili olurdu herhalde. böyle kalabalık bir metni sınırlı bir sürede tamamlamak gerektiği için oyuncular kendi kısımlarını sanki arkalarından at koşturuyormuş gibi söylemek durumunda kalıyor. bunun yanında bir de tüm bunlar karakterlerin ağzından "...diye düşündüm" gibi cümle sonlarıyla aktarılınca karakterlerin yaratması gereken büyü en aza iniyor.

  dekor:
  oyunu sergileyebilme açısından mantıklı olsa da, seyirciye ulaşabilmesi noktasında felaket bir dekor yaratılmış. tabiri caizse tam bir demir yığını. buna bir de mekanik bir tonda ses çıkararak hareket edip duran panolar, insanın dikkatini oyundan sürekli koparan, kitaptan kesitlerin yansıtıldığı projeksiyon eklenince iş çığırından çıkmış. kısacası işin otantikliğini bitirmişler. teknolojinin sahneye sokulması hususunda farklı düşünceler olabilir tabii ama bu kadarı fazla.

  oyunculuk:
  genç bir kadro var ama oyuncu seçiminde büyük yanlışlar yapılmış. hepsini es geçip tek bir eleştiride bulunacağım bu konuda. sercan badur görüntü olarak karakterini zaten yansıtamıyor ama asıl sorun ses tonu. oyunculuğunu küçümsemek gibi bir niyetim yok, zaten oyunun yazım aşamasında oyuncuların kabiliyetlerini sergilemesinin önüne geçilmiş ama öyle bir ses tonu var ki oyun boyunca kulaklarınız tırmalanıyor, odaklanamıyorsunuz. katiyen yakışmamış. ben10 programını sunmaya devam etse daha iyi olacak gibi.

  sonuç olarak oyun birçok açıdan eksik kalıyor. birçok şey yapılmaya çalışılmış ama hani 'nerede çokluk, orada bokluk' derler ya, o durum var. bir ara oyuncular seyircilerin arasına girdi mesela, bir o eksikti, onu da yaptılar. seyirciyi oyunun dışına çekmek, oyunun büyüsünü engellemek için her şey yapılmış. umarım bir sonraki adaptasyon daha iyi olur.
 • muhtemelen sezen aksu'nun muhteşem şarkısının çıkmasına vesile olan olay. veda şarkısı sanırım bu proje ile ortaya çıktı.