*

şükela:  tümü | bugün
 • zerdeçalın içindeki bir madde.

  amerikalı bilimadamları, yapısını biraz değiştirerek bundan geliştirdikleri cnb-001 .

  felç sonrası tedavide kullanılıyormuş.
 • "lay's fırından" içinde renklendirici olarak kullanıldığını gördüğüm hede.
 • zerdeçal'ın etken maddesi. diyabet tedavisindeki pozitif etkileri dikkat çekici.

  şuradaki başlığın altında yer alan yorumlardan aynen alıntılarsam (dr. eyup aybek tarafından yazılan)

  http://www.diyabetimben.com/…rusmemiz.html#comments

  1-) curcumin ve retinopati:

  curcumin, birçok moleküler mekanizma ve antioksidan etki ile retinopatiyi engeller veya gelişme riskini ciddi bir biçimde azaltır..curcumin ayrıca aldoz redüktaz enzimini bloke ederek sorbitol faaliyetini de düzenleyerek retinopatiyi daha başlamadan engeller..

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21314438

  http://www.hindu.com/…du/holnus/099200810101523.htm

  http://www.ucdenver.edu/…ficty and significance.pdf

  2-) curcumin ve diyabetik nefropati:

  curcumin, sahip olduğu anti-inflamtuar etkiler ve güçlü antioksidan etkisiyle diyabetik nefropatiyi önler veya yakalanma riskini ciddi bir biçimde azaltır..curcumin ayrıca var olan diyabetik nefropatiyi de iyileştirebilme özelliğine sahiptir..

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22045654

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23127801

  http://www.uwo.ca/…mages/pubs/2009/paper 2009-2.pdf

  3-) curcumin ve diyabetik nöropati:

  curcumin, nitrik oksit sentezini düzenleyerek ve inflamatuar sitokinlerin balansını ayarlayarak, yüksek kan şekerinin sinir hücrelerinde yaptığı tahribatın oranını azaltır..

  http://foxtag.net/articles/15_art diabetes.html

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/…c/articles/pmc2929771/

  4-) curcumin prediyabetten, diyabete geçişi engeller:

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22773702

  http://www.reuters.com/…diabe-idusbre86q0zn20120727

  5-) curcumin, otoreaktif t hücrelerinin pankreatik beta hücrelerine verdiği immun hasarı tersine çevirir:

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20305684

  6-) curcumin, kalp ve damar hastalıkları riskini minimuma indirir:

  http://www.aor.ca/…nt/uploads/2013/01/curcumin1.pdf

  http://naturalsociety.com/…tacks-strengthens-heart/

  7-) curcumin pankreas kanserini önler..diğer kanserlere karşı da bariz koruma sağlar..

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19003584

  http://www.sabah.com.tr/…e-yaratan-baharat-zerdecal

  zerdeçali nasıl tüketmeliyiz ?

  zerdeçali alıp toz halinde yiyerek tüketmemeliyiz..bu şekilde tüketilirse hem tüketimi zor olur, hemde ağzımıza şişer zerdeçal..zerdeçalin emilimi düşük olduğu için emilimini arttıran ve suda çözünmesini sağlayan bir madde içinde çözülmesi gerekir..en iyi çözücü etil alkol’dür..yada gliserol..ama etil alkolü tavsiye ederim..bir kahve kupasının içine bir yemek kaşığı zerdeçal koyup, üzerine yüzde 40 alkol ihtiva eden vodkadan bir kapak koyup iyice karıştırınız..ardından üzerine sıcak su ilave edip karışımı iyice karıştırıp zerdeçalin iyice suda çözünmesini sağlayınız..ardından afiyetle içip diyabetin zararlarından vücudunuzu koruyunuz..

  aşağıdaki gibi:

  http://www.youtube.com/watch?v=8ymbntjpfty
 • zerdeçal ve diğer güney asya baharatlarından elden edilen kurkumin, dna hasarıını ve tümör oluşumunu azaltıp normalde dokuyu radyasyondan koruyormuş.
 • zerdaçal diye bildiğimiz köri olarak da kullanılan baharatın esas maddesi. oksidatif stres ile meydana gelen enflamatuar hastalıkların yan tedavisinde önemli bir yeri olabileceği kanıtlanmıştır. nörodejeneratif hastalıklar da oksidatif stresle seyreder ve bu oluşan zararlı oksijen radikallerini süpürme işinde başarılı bir baharattır. hatta hindistan gibi köri baharatının yoğun olarak kullanıldığı bölgelerde alzheimer hastalığının oranı çok düşük görülmüş. bu bile hayatınıza bu baharatları katmanıza vesile olabilir. antioksidan diye geçen birçok yiyeceğin içinde en kıymeti anlaşılmamış olabilir kurkumin.
 • beyin için en faydalı, dünyanın en mucizevi baharatı. buyrun
 • türkiye'de satılmayan, ihtiyaç olduğunda yurtdışından istenen ilaç.
 • türkiye'de solgar tarafından satışa çıkarılan takviye
 • zeytinyagi ve karabiber ile beraber kullanmadiginiz surece vucut tarafindan yararlanimi oldukca dusuk olan antienflamatuar. uzun sureli kullanimlarda yarar saglanmakta...
 • denekler üzerinde 18 ay boyunca yapılan araştırma sonucunda hafıza ve zihin sağlığını iyileştirmede etkili olduğu sonucuna varılmış.

  araştırmayı yürüten, ucla longevity (uzun ömürlülük) center, geriatrik psikiyatri bölüm direktörü, dr. gary small demiş ki:

  "the people who took curcumin experienced significant improvements in their memory and attention abilities, while the subjects who received placebo did not, ın memory tests, the people taking curcumin improved by 28 percent over the 18 months. those taking curcumin also had mild improvements in mood, and their brain pet scans showed significantly less amyloid and tau signals in the amygdala and hypothalamus than those who took placebos. these results suggest that taking this relatively safe form of curcumin could provide meaningful cognitive benefits over the years."

  meali: placebo alan deneklerin aksine; curcumin alan kişilerin hafıza ve dikkat kabiliyetlerinde önemli iyileşmeler görülmüş, hafıza testlerinde 18 ay sonunda %28'e varan daha yüksek skorlar alınmış; pet taramalarında beynin amigdala ve hipotalamus bölgesinde amiloyit ve tau sinyallerinde önemli derecede düşüş olduğu (iyi bir şey olduğunu sanıyorum *) görülmüş. bu sonuçlar neticesinde, yıllar içinde zihin ve idrak yönünden faydaları sebebiyle makul/güvenli ölçüde curcumin alınması tavsiye edilmiş.

  araştırma 50 ila 90 yaş arasındaki 40 yetişkin üzerinde yapılmış. curcumin alan denekler 18 ay boyunca günde iki kez 90'ar mg olmak üzere toplam 180mg curcumin almış.
hesabın var mı? giriş yap