*

şükela:  tümü | bugün
 • zerdeçalın içindeki bir madde.

  amerikalı bilimadamları, yapısını biraz değiştirerek bundan geliştirdikleri cnb-001 .

  felç sonrası tedavide kullanılıyormuş.
 • "lay's fırından" içinde renklendirici olarak kullanıldığını gördüğüm hede.
 • zerdeçal'ın etken maddesi. diyabet tedavisindeki pozitif etkileri dikkat çekici.

  şuradaki başlığın altında yer alan yorumlardan aynen alıntılarsam (dr. eyup aybek tarafından yazılan)

  http://www.diyabetimben.com/…rusmemiz.html#comments

  1-) curcumin ve retinopati:

  curcumin, birçok moleküler mekanizma ve antioksidan etki ile retinopatiyi engeller veya gelişme riskini ciddi bir biçimde azaltır..curcumin ayrıca aldoz redüktaz enzimini bloke ederek sorbitol faaliyetini de düzenleyerek retinopatiyi daha başlamadan engeller..

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21314438

  http://www.hindu.com/…du/holnus/099200810101523.htm

  http://www.ucdenver.edu/…ficty and significance.pdf

  2-) curcumin ve diyabetik nefropati:

  curcumin, sahip olduğu anti-inflamtuar etkiler ve güçlü antioksidan etkisiyle diyabetik nefropatiyi önler veya yakalanma riskini ciddi bir biçimde azaltır..curcumin ayrıca var olan diyabetik nefropatiyi de iyileştirebilme özelliğine sahiptir..

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22045654

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23127801

  http://www.uwo.ca/…mages/pubs/2009/paper 2009-2.pdf

  3-) curcumin ve diyabetik nöropati:

  curcumin, nitrik oksit sentezini düzenleyerek ve inflamatuar sitokinlerin balansını ayarlayarak, yüksek kan şekerinin sinir hücrelerinde yaptığı tahribatın oranını azaltır..

  http://foxtag.net/articles/15_art diabetes.html

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/…c/articles/pmc2929771/

  4-) curcumin prediyabetten, diyabete geçişi engeller:

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22773702

  http://www.reuters.com/…diabe-idusbre86q0zn20120727

  5-) curcumin, otoreaktif t hücrelerinin pankreatik beta hücrelerine verdiği immun hasarı tersine çevirir:

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20305684

  6-) curcumin, kalp ve damar hastalıkları riskini minimuma indirir:

  http://www.aor.ca/…nt/uploads/2013/01/curcumin1.pdf

  http://naturalsociety.com/…tacks-strengthens-heart/

  7-) curcumin pankreas kanserini önler..diğer kanserlere karşı da bariz koruma sağlar..

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19003584

  http://www.sabah.com.tr/…e-yaratan-baharat-zerdecal

  zerdeçali nasıl tüketmeliyiz ?

  zerdeçali alıp toz halinde tüketmemeliyiz..bu şekilde tüketilirse hem tüketimi zor olur, hemde ağzımıza şişer zerdeçal..zerdeçalin emilimi düşük olduğu için emilimini arttıran ve suda çözünmesini sağlayan bir madde içinde çözülmesi gerekir..en iyi çözücü etil alkol’dür..yada gliserol..ama etil alkolü tavsiye ederim..bir kahve kupasının içine bir yemek kaşığı zerdeçal koyup, üzerine yüzde 40 alkol ihtiva eden vodkadan bir kapak koyup iyice karıştırınız..ardından üzerine sıcak su ilave edip karışımı iyice karıştırıp zerdeçalin iyice suda çözünmesini sağlayınız..ardından afiyetle içip diyabetin zararlarından vücudunuzu koruyunuz..

  aşağıdaki gibi:

  http://www.youtube.com/watch?v=8ymbntjpfty
 • zerdeçal ve diğer güney asya baharatlarından elden edilen kurkumin, dna hasarıını ve tümör oluşumunu azaltıp normalde dokuyu radyasyondan koruyormuş.
 • üye olduğum bir newsletter'dan öğrendiğim kadarıyla, birçok değişik kanser türleri ile savaşabilen bir bileşik: http://articles.mercola.com/…curcumin-benefits.aspx

  merak ettiğim için okudum ve ingilizcesi iyi olmayanlar için özet geçecek olursam: curcumin normalde körinin içinde bulunan bir baharat türü. normalde kanser ile savaşa yardımcı olan birçok doğal madde sadece belirli bir kanser türüne iyi gelip de bir diğerine faydası dokunmazken bu curcumin denilen nane neredeyse bütün kanser türlerine karşı yapılan mücadelede fayda sağlıyor. oyunda okey çekmişsin gibi düşün, nereye koysan çalışıyor.

  zayıf yanı-1: emiliminin çok düşük olması. curcumin hapını ya da tozunu içtiğinizde vücut bunun %1'ini emiyor. ancak bunun için de tavsiyede bulunmuşlar: emilimi arttırmak için kaynar suyun içerisine curcumini atıp 10-12 dakika kaynattıktan sonra içerseniz emilim oranı %12'ye çıkıyor.

  zayıf yanı-2: biyoyararlılığı arttırdınız ve %12'si emildi diyelim, kana karıştı. kısa bir süre sonra kanda azalıyor ve günün kalanını kan dolaşımınızda kanser ile savaşacak curcumin olmadan geçiriyorsunuz. bunun için de tavsiye şu: gün içerisinde düzenli aralıklar ile curcumin almak.

  ilaç firmalarının curcumin üzerinde daha fazla çalışıp, emilimini arttırması ve belirli bir matrix ile gün boyu kan dolaşımına salınım yapacak şekilde ilaç geliştirmesi gerekiyor. ancak bu alanda henüz ciddi çalışmalar yapılmış değil. "ilaç firmaları salak mı?" diyecek olursanız, doktor mercola diyor ki bundan 50 yıl sonra curcumin çok iyi bir kanser ilacı olarak geliştirebilir. o zamana kadar bu baharattan yararlanmamak salaklık olur çünkü en fazla kanser türüne karşı etkisi olan madde bu baharat.

  kanseri önlemek için de kullanılabilir ve beslenme düzenine katılabilir.
 • zerdeçal baharatına sarı rengini veren ve antioksidan gücü hayli yüksek olup, bir çok hastalıktan korunmada aktif rol oynayan polifenoldür.

  zerdeçal baharatında genel olarak baharatın kalitesine göre &3-10 arasında bulunduğu bilinmektedir. kanser ve kalp-damar hastalıklarından korunmada hatta bazı vakalarda hastalığın tedavisinde inanılmaz bir rolü vardır bu baharatın.

  zerdeçal tüketimindeki en önemli handikap, içindeki curcumin ve antioksidan uçucu yağ asitlerinin suda çözünememe özelliği sebebi ile biyoayarlanım düzeyinin düşük olmasıdır. bunun aşılması için bir çok firma özel preparatlar ve suda çözünebilme özelliği kazandırımış curcumin bileşikleri üretmişlerdir.
 • zerdaçal diye bildiğimiz köri olarak da kullanılan baharatın esas maddesi. oksidatif stres ile meydana gelen enflamatuar hastalıkların yan tedavisinde önemli bir yeri olabileceği kanıtlanmıştır. nörodejeneratif hastalıklar da oksidatif stresle seyreder ve bu oluşan zararlı oksijen radikallerini süpürme işinde başarılı bir baharattır. hatta hindistan gibi köri baharatının yoğun olarak kullanıldığı bölgelerde `alzheimer hastalığı`nın oranı çok düşük görülmüş. bu bile hayatınıza bu baharatları katmanıza vesile olabilir. antioksidan diye geçen birçok yiyeceğin içinde en kıymeti anlaşılmamış olabilir kurkumin.
 • beyin için en faydalı, dünyanın en mucizevi baharatı. buyrun
 • türkiye'de satılmayan, ihtiyaç olduğunda yurtdışından istenen ilaç.