şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eyy sözlük eleştirmek, laf sokmak, yandık bittik demek kolay. siz eğer ülkeyi yönetiyor olsaydız ne yapardınız? kurları nasıl indirirsiniz? biraz sizi dinleyelim. belki fikirleriniz saraydan duyulur ülkemiz içim kurtarıcı olursunuz. tavsiye önerileriniz nelerdir?
 • kurtlar nasıl düşer diye okudum allah affetsin. o daha kolaydı oysa.
 • kemer sıkma politikası yapmalı hükümet. yurtdışından dolarla gelen, ana ihtiyacımız olmayan ürünlere kısıt getirmeli, yerli malı kullanabileceğimiz yerde yerli mallarını kullanmalıyız. üreticilerle, sanayicilerle kafa kafaya verilmeli, çiftçilerin dertleri dinlenip çözüm bulunmalıdır.
 • uluslararası ilişkilerde daha ılıman bir görünüme dönmek, yüksek bir faiz arttırımı ve hatırı sayılır vergi indirimleri yapmak lazım ki faiz artışını vergi indirimleriyle dengelensin özel sektör ve piyasalarda durgunluk yaşanmasın. burada devletin kendi bütçesinden çok büyük bir fedakarlık yapıp özel sektörü canlandırması şart. böyle bir indirim kısa vadede devleti krize sokabilir ama uzun vadede çok faydalı olacaktır.
 • 1-yargı bağımsızlığı. yargı derhal bağımsız olmalı birilerine yaranacağım diye taraflı kararlar alınmamalı şeffaf bir yönetim olmalı yatırımcı güvenmediği limana uğramaz.
  2-faizler derhal kademeli yükseltilmeli.yabancı yatırımcıyı bok cukuruna çekmek istiyorsan arpasını eksik etmeyeceksin
  3-merkez bankası derhal idari ve mali özerkliğe kavusmalı.sözde değil tabiki.bırakın boyacı ayakkabı boyasın aşcı yemek pisirsin ekonomiyi bilen adamda ekonomiyi yönetsin.tek ekonomik bilgisi faiz faramdır zihniyeti ekonomiyi yönetemez.
  4-mb kademeli olarak piyasaya döviz sürmeli.
  5-özellikle tarıma dayalı sanayi mallarında ekstra ithal vergiler konulmalı.artık kendi kendimize yetmeyi ögreneceğiz.saman ithal edersek ne döviz düşer ne cari açık azalır.gerekirse devlet tüm tarım mallarını kimseyi mağdur etmeyecek sekilde almalı tmolarda satmalı.bime a101 e gideceğimize tmo gideriz.
  6-ihracata teşvik ve süpvansiyon verilmeli.ama denetim olmalı ki hayali ihracatcı olayları tekrar yaşanmasın.
  7-suriyelileri derhal ülkelerine göndermeli.gerekirse sosyal yardımlar kısılmalı.15 temmuz şehitleri diye birşey uydurup millete maaş verilmemeli.
  8-yurtdışında bulunan vatandaşlarımızı ülkeye para sokmasını sağlayacak teşvikler verilmeli.
  9-tasarruf yapılmalı ve bu tür uygulamalar artmalı.zorunlu bes iyi bir sistem ancak bu paraları varlık fonu diye akpnin arka bahçesi bir kurum yönetmemeli.elde edilecek gelir daha sistematik kullanmalı.
  10-bahis piyasası serbest bırakılmalı.10 yıllık lisans verilmeli.rekabet olmalı birden fazla firma olmalı.her birinden 10 yıl için minumum 5 milyar dolar alınmalı.kısa vadede hareket alanı sağlar.
  11-en büyük gider kalemimiz olan enerjiyi daha çok iç kaynaklardan üretmeliyiz.güneş enerjisinden olabilidiğince yararlanıp rüzgar enerjisini artırmalıyız.gerekirse nükleer santrallerin inşası hızlandırılmalı derhal faliyete sokulmalı.gerekirse saat 3-6 arası elektrik kesintileri yapılmalı.inanın yastık altındaki dövizleri bozdurun açıklamasından daha faydalı olacaktır.
  12-kamu dairelerinde liyakat esas alınmalı.torpille adam kayırmacılıkla gelinen nokta ortada.
  13-gençlerin umudunu hayallerini kırmamalı.unutmayın ki onlar bu ülkenin geleceği.