şükela:  tümü | bugün
 • harp akademisini bitirmiş subay.
  ayrıca (bkz: kurmay)
 • emir eri olmazlar, bildiğin tabur komutanı, alay komutanı vs. olur bu adamlar.

  en basitinden tuğgeneraller ve tuğamiraller sadece kurmay albaylar arasından seçilir (istisnalar hariç). kurmay subay olmayan subaylar için son durak albaylıktır.

  yıllar sonra: muhtemelen yukarıda bi yerlerde kurmay subayların emir eri olduğuyla ilgili bişeyler zırvalanmıştı. o yüzden böyle çıkışmışım. tabi.
 • hicbir subayin er olmamasindan oturu dogal olarak emir eri olmazlar. harp akademisinden mezun olan bir kurmay subay, sinif arkadasi olan duz subaylara 3 yil fark atmis olarak mezun olur.
 • temel istekleri öncelikli olarak general yani paşa olmak olan subay grubu. mümkünse sicillerinin bozulmayacağı, çizilmeyecekleri, kapağı bir şekilde yurt dışı daimi görevlere atabilecekleri, gelecekleri için fayda sağlayacak ve sağlam bir network oluşturabilecekleri yerlerde çalışmak isterler, onlar için en tehlikeli yer askerlerin dolayısıyla problemin çok olduğu kıtalarda çalışmaktır, en ideali karargah veya kurumlarda çalışmaktır. albaylığın sonuna kadar askere ve dolayısıyla probleme bulaşmadan, çizilmeden, yurt dışı görevi yaparak az da olsa cebi doldurup kariyer yapmak en büyük emelleridir. paşa oldular mı yeme de yanında yat. zaten paşalık ayrı bir dünyadır. tabii günümüzde şartlar biraz değişmiştir, yaşanan mahkemelerden sonra sivilde bir hayat oluşturmak içinde alternatif planlar yapmak kaçınılmaz olmuştur. mümkün mertebe kıta komutanlık görevlerini, genelde 2 yıl, problemleri çözmekten ziyade öteleyerek veyahut kendisine nereden zarar gelecekse o tarafa tedbir alarak geçirmek ihtiyacını güderler ne de olsa bu komutanlık görevinden sonra kendilerini bekleyen bir yurt dışı veya karargah görevi bulunmaktadır, uzun vadede paşalık hayallerini yok etmemek için dikkatli olmak gerekmektedir. başarılı bir kurmay albay subayın 20, 25 yıllık meslek hayatına bakıldı mı komutanlık süresi en fazla 7,8 yıl iken muadili olan düz subayın 15,16 yıldır. tabii bütün bunlar genellemedir ve mevcut hakim zihniyetin yansımasıdır, ne olursa olsun işini dört dörtlük yapmaya çalışan, komutanlık vasfına layık olmaya çalışanlar mutlaka bulunmaktadır. (bkz: kurmay)

  şimdilerde moda olan gürül gürül gelen yeni tip versiyonların için; (bkz: f tipi subay)
 • akademide okumak, erken terfi almak, albaylık sonrası paşa olma rasyosu gibi ayırdedici özelliklerin yanı sıra, bu kişiler sıfırdan, bir birlik tesis etme kapasitesinde olurlar. birliğin tuvaleti için kaç mumluk ampul kullanılacağından, mevzilerin nerelerde olması gerektiğine kadar her konuya hakim olmaları beklenir.
 • türk silahlı kuvvetleri'nde yüksek lisans yapmış (harp akademisi'nden mezun) ve karmaşık harekat planları kurma konusunda uzman subay manasına gelir. generalliğe yükselmek için kurmay olmak bir avantajdır; fakat kurmay olmayan generaller de mevcuttur ve en fazla tümgeneral rütbesine yükselebilirler. kurmay subaylar erken kıdem alıp, terfi ettikleri için general olma şansı kurmay olmayanlara göre çok daha yüksektir. kurmay sınıfındaki en ast subay rütbesi yüzbaşıdır.
 • emekli korgeneral ismail hakkı pekin'in tsk'nın üst kademelerinde görev yapmış bir kurmay subay olarak olaylara yaklaşımını ifade ettiği gayet samimi ve dürüst düşünceler..

  "-'başbuğ bile endişelendi koltuğundan' dediniz, dolayısıyla büyük bir koltuk kavgası var.
  -evet var. ister istemez rütbe ve terfi konusunda herkes birbirini yedi, arkadan işler de çevrildi. şikâyetler, ihbar mektupları gelir, insanların mezhep farkları ortaya atılır. hepsi yapıldı. aileler arasındaki sıkıntılar terfilere yansır.
  -'paşa eşleri etkilidir terfilerde' denilir, doğru mu?
  -doğru. o onu beğenmez, bu bunu beğenmez. eşler, generaller üzerinde etkili oldu. bunların hepsi kırgınlıklar, sıkıntılar yarattı. her şey liyakat prensibine göre yapılmadı ve insanlar küstüler. yurtdışı görevlendirmelerinde de yanlış yapıldı ve birikti. tsk kendi kendini yıprattı. çürümeler kopuş yarattı.
  -o çürümenin ne kadarlık bir parçasıydınız siz bizzat?
  binbaşılığımdan beri işin farkındaydım.
  -neden içinde olmaya devam ettiniz?
  -bir meslek seçmişim, ilerlemek istiyorum ve çoğunluğa uydum. ses çıkaranların neler yaşadığını gördüm, önüm kesilirdi. ve birçok yerde sustum. susmak daha kolay galiba. konuştuğunuz zaman cezalandırılırsınız. gelecek kaygısı çok."

  http://www.haberturk.com/…kaniti-ve-basbugu-uyardim
 • haklarında; hepsinin general olmaya odaklı bir yaşam biçimine sahip oldukları yönünde yanlış bir kanı olan, harp okulu sonrasında harp akademisi'nde yüksek lisans eğitimi almış, her biri en az iki yabancı dili ana dili gibi konuşabilen, meslek hayatında defalarca yurtdışında görev yapan/yapmak durumunda kalan, eğitimli, bilgili, donanımlı, mevcut siyasi konjonktür sayesinde garanti gibi algılanan gelecekleri belirsiz olan subaylara verilen genel ad.

  "general olmaya odaklı yaşam biçimine sahip oldukları şeklinde yanlış kanı" dedim ya hani...
  aynen de öyle işte. kurmayların hepsinin tek amacı bu değil sözlük.

  bazıları var ki daha 8 yaşındayken bir subayın, kendisinin astsubay olan babasına karşı onur kırıcı davranışına tanık olmuştur ve o çocuk dünyasında onarılmaz travmalar yasamıştır.
  kaderin bir cilvesi ile o astsubayın küçük oğlu, askeri lise ve harp okulu sonrasında harp akademisi'nde de okuyarak kurmay olmuş ve bu zamandan itibaren, astsubayların "sevgili komutanı" alt rütbeli subayların ise (hele ki astsubaylara kötü davranıyorsa) korkulu rüyası olmuş bir kurmaydır.

  o kırmızı sipoletler yakaya takılmış ve kendinden üst rütbeli subaylar dahi "kurmay" olduğu için kendisine geleceğin paşası gözü ile bakıp ekstra bir saygı duymaktadır. kurmaylarında olan ve sebebini asla bilmedikleri astsubay hassasiyetinden dolayı, astsubaylara karşı tutumlarında -en azından- onun bulunduğu yerde, daha bir dikkatli olmaktadırlar.
  işte bu, o kurmay subaya yetiyodur da artıyordurdur bile...
  bu saatten sonra generallik sikinde bile değildir. olursa, güzel olurdur. ama olmaz ise de dert değildir. kafaya takmaya değmezdir. ceylan gözlüsü ile gününü gün etmektedir. safası olsundur...
 • olmak için kağıt üstünde savaş kazanmak gereken hede.
 • o ya da bu şekilde, atatürk ile aynı rütbeyi paylaşmayı hak etmiş, ortalama bir subaydan çok daha üstün niteliklere sahip bir subaydır. kendilerini akademiler'de zorlu ve 2 yıllık bir öğrencilik süreci beklemektedir. seneler boyu süren öğrencilikten sonra tekrardan öğrenci olmak, bu işin en zorlu yanlarından birisidir. lakin beklemeye ve sabretmeye değerdir.