şükela:  tümü | bugün soru sor
 • büyük göktürk devleti yıkılmış,türkler dağıtılmış, kalanlar tamamen çinin esaretine girmişti.
  çinliler yavaş yavaş himayesi altındaki türklere çin adetleri aşılıyor, çin elbiseleri giydiriyor,çince konuşturuyor ve onlara türklüklerini unutturmaya çalışıyorlardı...

  hakaniyet ailesinden kalan tek kişi göktürk prensi de çin de esir durumundaydı...

  tang imparatorluğu'nun baş muhafızı olan kürşad ve onun 40 arkadaşı çin'de esir tutulan göktürk prensi'ni alarak türk birliğini yeniden kurmak için harekete geçtiler.
  önce çin kralı esir edilecek daha sonra takas ile göktürk prensi alınacaktı.

  çin kralı bazı geceler şehri dolaşmaya çıkardı.ancak o gün yoğun fırtına yüzünden çıkmamıştı.ama kürşad'ın da kaybedeceği zaman yoktu...çünkü en ufak bir anlaşmazlıkta çinliler bu ihtilal'in haberini duyacak ve bunu binlerce türk öldürerek geçiştirecekti.

  kürşad ve 40 türk, çin sarayını bastılar. amaçları çin hükümdarını alarak kaçmak idi. ancak, saraydaki nöbetçi ve korumaların hepsi önlerine yığıldı.elbette amaca ulaşılamamıştı ve bu hareketten bir sonuç çıkmamıştı.

  ancak bu 40 türkün bu cesareti dilden dile ,ilden ile yayıldı ve ayaklanmalar başladı...

  bu ayaklanmalar ise sonuç verdi ve sonunda 2.göktürk (kutluk) devleti kuruldu.
 • çok fantastik bir anlatı/destan.

  - şimdi çinliler bizim köyleri falan hep yıktı, hanedandan kalan son kişi de prens miydi neydi işte o da çinlilerin elinde.
  + eee ?
  - biz de 40 kişi oturuyoz otağda. kürşad vardı işte bizim, gaza geldi hemen. dedi basalım mı lan sarayı? dedik basalım naso sato.
  + bastınız mı?
  - bastık.
  .
  .
  .
  .
  + ee sonra?
  - lan mal sonrası mı var? 40 kişiyle saray mı basılır, ağzımızı kırdılar tabi.

  +destanlaştırayım... eheheh .
 • bazilarinin hiiic yasanmadini iddia ettigi ,yasanmadigi halde nasil olduysa cin kulturune de girmis hatta ''mulan'' isimli kitabin ve ayni isimli cin cizgi filminin de konusu olmus olan olay .
  turkiye''de de uzun zaman gosterimde kalan filmin linki de verelim tam olsun

  mulan

  ek ; bu da cin edebiyatindaki mulan

  http://www.sanalda1numara.net/…3-cin-edebiyati.html
 • osman fikri sertkaya'nın anlattığına göre nihal atsız'ın ismini uydurduğu kahramanın yaşadığı olay. efendim nihal atsız bozkurtların ölümü adlı kitabı yazarken bu ismi kendisi ilk kullanmıştır,tarihte böyle bir olay gerçekleştiğini fakat isminin kürşad olmadığını biliyoruz ,osman hoca nihal atsız'ın biyografisini yazarken bizzat kendisine sormuş ve kendisinden de bu cevabı almıştır. romanda geçen olay dizinini ve bir kahramanın gerçekliğe yakınlığı vardır ama birebir aynı değildir isim babasıda nihal atsız'dır.
 • ahmet taşağıl böyle bir isyan olmuştur diyor. bilgi çin kaynaklarında varmış.
  ama isim başkaymış. adı chie-shih-shuai yerine kür şad, t'u-li yerine tulu adını kullanmış, chie-shih-shuai'ın çin'e sığınmış olmasından bahsetmemiştir. bunun dışında, saraya yapılan baskın, baskının amacı ve nasıl neticelendiği hususlarını aynen anlatmıştır.
 • (bkz: #38944864)
 • çinli tarihçiler tarafından biraz dalga geçilerek anlatılıyormuş bu. ben de dinleyenlerin yalancısıyım. sanki biraz haklılar da; daha imparatorun "haremine" bile yaklaşamadan hepsi ahirete irtihal etmişler, son ferde kadar kırılmışlar.
 • burdan filme konu olmuş hali izlenirken, altyazı okunup, müthiş bir müzik dinlenebilir.

  http://www.youtube.com/watch?v=rzplwwlgvty

  edit: şimdi bir konuyu açıklayalım. filme konu olmuş hali derken daha açık ifade etmem gerekirdi burda hata benim. ama zaten kürşad isyanı olarak öyle bir film yapılmadığını dünya alem ve bazılarının bazı uvuzları da biliyordur. siktiri boktan bir nefes mi neydi bi film yapıldı da, fetih diye film yapıldı da, gelibolu diye belgesel yapıldı da aylarca konuşuldu üzerine. kürşad ihtilali üzerine youtube görüntüsündeki gibi sağlam bir film yapılacak ve türkiyede yer yerinden oynamayacak öyle mi. biz salağız (ne de olsa milliyetçiyiz) ve bilmiyoruz bu filmin cengiz handan alıntı olduğunu. sen milliyetçi olmadığın için anlarsın diye umulurdu halbuse ki filmdeki sahneler efsaneleşmiş olan bu ihtilalin öyküsüne çok benzediği için kullanılmıştır. kimse burda şarkının sözleri ile bu ihtilalin anlatıldığını da iddia etmiyor. kürşad ihtilalinin doğruluğu yanlışlığını bilmem ama o film yapılmadan önce de bu efsane anlatılırdı. olaylara bir takım uzuvlarınla değil aklınla bakmaya başlasan sorun kalmaz. duru beyinler bu tip şeyler yazmaz çünkü.
 • sağda solda(youtube) bu ayaklanmanın görüntüsü diye dombra şarkısıyla birlikte paylaşılan şey cengiz hanın hayatını anlatan filmden kesilip üstüne müzik atılmıştır. ikisinin birbiri ile alakası yoktur zira cengiz han bu olayfan 5 yüzyıl sonra yaşamıştır.

  ayrıca yine dombra şarkısının hikayesi diye bu ayaklanma anlatılmaktadır ki bu da malum uzuv ile uydurma yöntemlerine bir örnektir. şarkıda "nogayların derdi sayısız, her gününde" diye bir yer geçiyor. e be çok milliyetçi, süper türkçü kardeşim! madem bu kadar milliyetçisin, madem milletinin tarihine merakın var, 15 dakikanı bunun üzerine düşünüp araştırmaya harcasan da benim gibi milliyetçilikle işi olmayan adamı şunlarla uğraştırmasan ya! nogayların da tarih sahnesine ilk çıkışı 13. yüzyıldır. ayrıca nogayların yaşadığı topraklar hiçbir zaman çin hakimiyetine girmedi. ya canım kardeşim benim. işte böyle.

  bu arada şarkı güzel: http://www.youtube.com/watch?v=nc5lpu9mfsi
  bu da cengiz han filminden, şarkının klibi diye paylaşılan ve kür şad ihtilalini anlattığı iddia edilen görüntünün olduğu kısımlar: http://www.youtube.com/…feature=youtu.be&t=1h47m58s