1. göktürk devleti yıkılınca kutluk kağandan önce kürşat ve beraberindekiler bağımsızlık isyanı çıkarmış fakat başarılı olamamış. çin esareti 50 yıl sürmüş.

  (bkz: göktürkler)
  (bkz: kutluk devleti)

  edit:lys'de çıkmasa haberimiz olmayacak ama hakkında bu kadar az bilgi olan hatta sözlükte bile olmayan bir konu lysde nasıl çıkar o da merak konusu. evet ders çalışıyorum.
 2. basarili olmustur aslinda. geride kalanlara ilham ve cesaret kaynagi olmus, bizlerin hafizasinda ise bagimsizlik denince akla gelen birkac onemli destandan biri olarak yer etmistir.
 3. ortaokuldaki tarih hocamızın anlatmasına göre şöyle gerçekleşen isyan:

  --- spoiler ---

  eski bir göktürk tigini* olan kür şad ve 40 arkadaşı, türkleri yeniden özgürlüğüne kavuşturmak için bir plan kurarlar. buna göre pekin'deki imparatorluk sarayını basarak çin imparatorunu kaçıracak ve onu kullanarak bağımsızlıklarını kazanacaklardır.

  planlar yapılır. imparator günlerce izlenir ve şu keşfedilir ki, imparator her perşembe aynı saatte sarayın bahçesine gezinmeye çıkmaktadır. kür şad ve arkadaşları da imparatoru en savunmasız olduğu o anda kaçırmaya karar verirler. şimdi hatırlayamadığım bir şekilde saraya sızarlar ve eylemi gerçekleştirecekleri perşembe'yi belirlerler. aksi gibi o perşembe akşamı da korkunç bir yağmur bastırır. dolayısıyla imparator saraydan çıkmaz. bir hafta daha bekleyemeyecek kadar sabırsızlanmış olan kür şad ve arkadaşları saraya baskın vermeye karar verirler. sessizce saraya girerler, rastladıkları çinli askerleri kılıçtan geçirirler. ancak imparatorun odasına az bir mesafe kala, bütün çin ordusunu karşılarında bulurlar. bunun sebebi ise saraya girerken kılıçtan geçirdikleri nöbetçilerden birinin yaralı kurtulması ve alarm vermesidir...

  kür şad ve arkadaşları bu kadar askerle başa çıkamayacakları için geri çekilmeye karar verirler. vey ırmağına kadar geri çekilirler. ırmağı geçemeyince ya herro ya merro diyerek geri dönüp çarpışmaya başlarlar ve teker teker şehit olurlar.

  --- spoiler ---

kürşat ayaklanması hakkında bilgi verin