• bu faciada bir evladını kaybeden bir kadının, putin'in bir konferansda kürsüde konuşurken, o sırada bağırarak oğlunun acısını dillendirmesi sırasında rus gizli servisi tarafından hemen bayıltılıp salondan çıkarılması da olayın ayrı boyutudur.

hayır adamları öldürdün madem, neden annesini neden bayıltma gereği duydun anlaşılır şey değil.

ayrıca norveç teklif edip, duruma hemen el koyabileceğini belirttiği halde; asil ruslar hiçbir yardım gibi bunu da kabul etmemiştir.
  • rus denizaltisi kursk teknik bir problem sebebiyle batti. icinde personeli canli oldugu halde rusya bu nukleer denizaltida sakladigi sirlar aciga cikmasin diye diger ulkelerden gelen yardim tekliflerini geri cevirdi. yuzun uzerinde denizci denizaltida can verdi. sonradan cikarilan kursk'te denizcilerin olmek uzereyken ailelerine yazdiklari mektuplar olayi dunyaya aktaran tek gercek kaynak oldular. polemiklere ragmen rusya sirrini saklamayi basardi.
  • hikayesini en iyi explosions in the sky ın anlattığı, tüyleri diken diken eden, neredeyse faciayı yaşatan six days at the bottom of the ocean eserinin konusudur.
  • iddialardan biri de, rusya'nın söz konusu tatbikatta yeni bir torpil modelini denediği, fakat torpilin fırlatma sırasında yuvasında infilak ettiği, denizaltının bu sebeple battığı yönündedir.

bu komplo teorisi ışığında; rusya'nın gelen uluslararası yardım tekliflerini, bu askeri teknolojisinin ele geçirilmemesi için geri çevirdiği iddia edilir..
  • 175 mt. uzunluğunda bir denizaltının 100 mt. derinilikte battığı gözönüne alındığında gerçekten üzücüdür.
  • rus tarihinde, rus askeri hiçbir zaman değer görmemiş, harcanabilir piyon gibi kullanılmış ve kullanılmaya devam etmektedir. bu vahim kaza ve sonrasında oluşan tepkisizlik bunlardan biridir.
  • bu facia ve sonrasındaki kriz yönetimi; rusya'nın büyük, ancak güçlü bir devlet olmadığını tüm çıplaklığıyla gösteren vesika olmuştur.

faciada oğlunu kaybeden nadezhda tylik'in, kazayı soruşturmakla yetkili bakan ilya klebanov'a isyan ettiği sırada kgb tarafından iğneyle etkisiz hale getirilmesi bu faciaya dair unutulmayan enstanteler arasında yer alır.

edit: video linki yenilendi
  • barents denizinde 118 denizcisiyle 12 ağustos 2000de dibe oturan rus donanmasının en modern denizaltısı kurskun batmasına verilen ad.
    arastırma konseyi, tam araştırma metninin kamuoyuna 20 ya da 25 yıl sonra açıklanacağını söylemisti.
  • enkaz icin bkz: http://www.forum-auto.com/…1105145210_torpille3.jpg

bir diger idda da tatbikattaki rus savas gemisinin yanlislikla kursk u bir carpisma ya da torpil sonucu batirdigi. ancak 2 dakika arayla once kucuk daha sonra ise buyuk bir patlama meydana gelmis gozukuyor. ilk patlama bir kaza ya da bir torpil carpmasi sonucu ikincisi ise kursk un on bolmesindeki torpillerin patlamasindan dolayi gozukuyor.
  • dun haberlerde okyanusta balik aglarina takilan rus denizaltinin haberini izlerken aklima gelen, ulan 3 yil onceydi falan derken sozlukten 5 sene once oldugunu ogrendikten sonra zamanin bir kez daha ne kadar cabuk gectigini anlamama sebep olmus facia (bkz: yaslaniyorum)
hesabın var mı? giriş yap