• 12 ağustos 2000 günü, torpido tatbikatı yapmak üzere barents denizine açılan k-141 kursk denizaltısının yaşadığı ve tüm mürettebatın (118 kişi) hayatını kaybettiği kazadır. torpidoların patlayıp, ardından denizaltının su alması yüzünden ilk torpido bölümündeki denizciler, ardından ise denizaltının ön bölümünde hayatta kalıp, ardından bu bölmenin de su almasıyla boğulan denizciler hayatını kaybetmişlerdir.

rusya'nın o döneminin ve şimdiki devlet başkanı vladimir putin ise soçi'deki tatilini kesmeyip, ingiltere ve norveç'ten gelen yardım tekliflerini reddederek epey tepki toplamıştır. ilerleyen zamanlarda ise bu kararı yüzünden pişmanlık duyduğunu belirtmiştir. belki kabul etselerdi sonradan boğulan denizciler şu an hayatta olacaklardı.

kazanın ardından çıkarılan kursk denizaltısının ne kadar hasar aldığı bu fotoğraftan görülebilir.

kazanın anlatıldığı, 2018 yapımı bir thomas vinterbergfilmi de bulunmaktadır.
  • bu konuyla ilgili bir komplo teorisi vardı. kursk denizaltısı nazilerden kalma aktif üssü buluyor ve rapor veriyor. raporu abd dinlemesine takılıyor, putin'e yüklü rüşvet ödeyip denizaltıyı batırma izni alıyor ve o bölgeye yakın abd denizaltısı tarafından kursk batırılıyor.

not: ciddiye alıp mesaj falan atmayın komplo teorisi dedim. nazilerin ekmeğini yemeye adanmış bir muhabbet sadece.
  • inanılmaz etkileyici bir filmi de yapılmış olan facia. bazı sahnelerde insanın gözleri doluyor o derece

(bkz: kursk)
  • şans eseri internette gezinirken belgeseline denk geldim. devletlerin birbirinden yardım istemesinin ayıp olmadığını göstermiştir ve istenilmemesi durumunda neler olabileceğini de göstermiştir. izlenilmesini tavsiye ederim.
    link
  • filminin yarısına geldikten sonra entry girme ihtiyacı hissettim. şunu net anlıyorum ki türkiye haricinde insana değer vermeyen başka bir ülke daha varmış.

bunun yanında bu gerizekalı ruslar nükleer işini gerçekten oyuncak sanıyorlar. yanılmıyorsam akkuyu'da onlara emanet. sonumuz hayrolsun. bir de karadeniz'i haritadan silin, tam olsun.
  • 2000 yılında görevde olan vladimir putin diktatörünün 118 denizcinin yaşamına mal olan faciasıdır.

ve yıl oldu 2020, bu diktatör hala görevde.

allah dünyayı diktatörlerden korusun.
  • rus tarihinde, rus askeri hiçbir zaman değer görmemiş, harcanabilir piyon gibi kullanılmış ve kullanılmaya devam etmektedir. bu vahim kaza ve sonrasında oluşan tepkisizlik bunlardan biridir.
  • filmini izleyince çok etkilendim. ortalama 170m boyutundaki bir denizaltının 70m derinlikte batmış olması ve kurtarılamıyor olması çok acı verici. üstelik filme göre son dakikalara kadar hayatta kaldıklarını ama rus hükümetinin yardım talebi kabul etmemesinden dolayı ölüme terk ettiklerinden bahsediyorlar.

çok acı verici çok...
  • az önce filmini izledim ve çok etkilendim. oldum olası rus ordusunu begenmişimdir fedekarlığın ve direnişin simgesi olmuşlardır. ama, sırf bir kibir uğruna onca insanın hayatına son vermek, insan hayatına kıymet vermemek ve bunu 'donanmaya yazılacaklarında bunu biliyorlardı' ile açıklamak işte tam olarak bu zihniyet totoliter devlet yapısının ne kadar tehlikeli olduğunu bize gösteriyor. her devlet kendini kutsar ve kalan herseyi duşmanlaştırır. bır devlete kutsallık sağlamak hataları görmemek, görmek istememek, her dediğini dogru saymak ve inanmak. bunu size getireceği şey ya kölelik ya da ölümdür. bunu rusya örneğinde gördük ki içinde insanların özgür olmadığı hiç bir devlette ayrıca yaşayamaz. bu nedenle insan hayatını çok önemli ayrıca devletin hesap verebilmesi, yargının bağımsız olması, önceliğin dile dine irka bakmadan insan olması. bu temelleri tasıyan her yapıda devlet hem güçlü ve hem de refah içinde yaşanabilir. o yuzden kişiye ve devletin kendisine atfedilen her kutsallık insanlık onuruna ve özgürlüğüne bir lekedir. umarım bu kazalar bunu bize bu sonucu daha fazla göstermez.
hesabın var mı? giriş yap