şükela:  tümü | bugün
 • akmerkez'de tanesinin tipine göre 20 ila 35 dolara satıldığını duyduğum oyuncak
 • masal dünyası "mortex" de yaşayan, ordu hiyerarşisinde en alt sırada yer alan asker.
  mortex ordusunu,küçükten büyüğe şu şekilde sıralanır:
  -kurşun asker
  -platinyum onbaşı
  -boraks çavuş
  -nikel teğmen
  -çinko yüzbaşı
  -titanyum albay
  -bakır tuğgeneral
  -uranyum mareşal
  açıktır ki, mortex ordusu,hayal dünyasının en çok hezimete uğrayan ordusudur.
 • küçükken her duyduğumda salya sümük olduğum, melodram duygusunu küçük yaşlardan insanın içine mıhlayan masal...
 • kişinin ilerki yaşlarda maraz sahibi olmasına neden olabilecek kadar acıklı masal. hüzüne hazırlık hikayesi. (bkz: aliterasyon)
 • ... savaşta çok kurşun yediği için bu ünvana layık görülen şehit.
 • zamanların birinde yaşıyor olan bir çocuğun doğumgünüymüş. hediyelerinin arasında kurşun askerler de varmış. bir de bakmış ki bu askerlerin bir tanesinin tek bacağı yok. onu diğer kurşun askerlerin arasından ayırmış. diğer hediyelerinden birinde bir saray onun bahçesinde de tek ayağını kaldırmış bir balerin duruyormuş. tek ayaklı kurşun asker, benim gibi tek ayağı olan birisi.. ne kadar da güzel.. demiş. balerine aşık olmuş. kurşun asker güzel balerini olduğu yerden izlemeye başlamış. sonraki gün çocuk kurşun askerle oynarken onu bahçede elinden düşürmüş. sonra oradan geçen iki çocuk onu almışlar, bi yere gidip onunla oynamaya başlamışlar. onu kaıttan bir kayığın içine koymuşlar ve onu nehre bırakmışlar. kurşun asker nehirde sürüklenip dururken bu kayığı koca bir balık yutmuş. günler günleri kovalamış koca balığın midesinde kurşun asker hüzünle sevdiği balerini düşünürmüş. sonunda şans ona gülmüş ve bu balığı bir balıkçı yakalamış, daha sonra da bir kadın içindeki kurşun askerden habersiz onu satın almış. balığın midesinden çıkan kurşun asker karşısında doğumgünü olan çocuğun annesini görmüş, bu bir mucizeymiş eve dönebildiğine çok sevinmiş. kurşun askeri bulan anne onu alıp oğlulun masasının üzerine koymuş. kurşun asker etrafına bakmış ve orada bıraktığı yerde güzeller güzeli balerini görmüş. genç kız ona en güzel gülüşüyle karşılık vermiş. tam bu sırada çocuk odaya girmiş ve kaybolduğu için sinirlendiği kurşun askeri alıp şöminede yanan ateşe atmış. kurşun asker eriyinceye kadar gözlerini balerinden ayırmamış, tam o sırada açık pencereden esen rüzgar balerini kurşun askerin yanına kadar uçurmuş. ikisi beraber eriyip kül olmuşlar. ertesi gün ocağın küllerini temizleyen anne orada yanmaya devam eden ve ışık saçan kurşundan bir kalp bulmuş.
 • oyuncak satışlarından fazlaca memnun olmayan avrupalı (balerin vs. gösteriyor) bir eski zaman oyuncak mağazası sahibi, reklam ajansını arayarak iç gıcıklayıcı bir reklam siparişinde bulunmuştur.bu siparişle fazlasıyla gıcıklanan yaratıcı ekip, oyuncaklarla çocuk bağlantısını aşırı kafa patlatarak kurabildikten hemen sonra,çocukların ailelerine bu iğrenç oyuncağı kabullendirme yöntemleri düşünmüşlerdir. zamanın duygusal ve kasvetli ortamının insanları kışkırtıcı ve harcamalıyıma dönüşen hüznünü daha da gazlayacak bir malzeme elde ettiklerinde de hem masalımız oluşmuştu, hem de reklamımız.beethoven ayışığı sonata eşliğindeki sunum, çok başarılı olmuş, kurşun asker ve hatta kutu içlerinden çıkıçıkıveren pembe elbiseli sevimli avrupalı dansözler de tüm ülkeyi sarmaya başlamıştı.bu hazin öykü,hala çocukları zehirlemede kullanılmaktadır, hızlı uyutma kapasitelidir.
 • pazartesi gunleri acik gazete icinde yeralan askeri tarih programi.
 • öyküdeki asıl trajedi, kurşun askerin kendi gibi bir bacağı olmayan (en azından öyle görünen) balerine aşık olmasında gizlidir bence. her aklıma geldiğinde ayrı bir üzülüyorum asker için...o nasıl bir son...çocuklara böyle şeyler okutulmamalı, melankoli bir kez kana karıştı mı, bir daha bırakmıyor.
 • amerikan dizi ve filmlerinden etkilenmis senaristin ozentisi sonucu olusmus
  yeni donemde yayina girecek ilker inanoglu* ve nefise karatayin oynadigi dizi
  (bkz: ka)