şükela:  tümü | bugün
 • kursun di oksit ve ya kursun monoksit gibi agir bir gaz tarafindan protrein parcalanmasi. egzos gazindan zehirlenme sebeplerinden biri.
 • vücuda hızlıca giren bir kurşunun insana zarar vermesi olayı.
 • önemli sonuçlarından biri zeka geriliğine sebep olmasıdır. ve etkileri kuşaktan kuşağa geçer.
  bildiğim kadarıyla kurşun kalemlerde kurşun yok.
 • hemen kalsiyum edta alinip ki tablet olarak satiliyor olmasi gerek, kursunun vücuttan kursun-edta kompleksi seklinde idrar yoluyla uzaklastirilmasi ile kurtulunabilecek zehirlenme olayi.
 • vücuda giren mebzül miktardaki kurşun nedeniyle, tolere edilebilir dozun aşımı sonucu oluşan rahatsızlık. ani ölüme yol açabilir.

  bir sonraki tarikat cinayetinde, failin vefat sebebi olarak kullanılması muhtemeldir.

  (bkz: ismail aga camii cinayeti/#9997028)
 • romalılarda bolca görülen zehirlenme çeşidi. çoğunlukla aristokrat ve varlıklı tabakada görülmektedir. sebebi ise şarap içmek için kullandıkları çömleklerin içlerinin sırla kaplanmış olması ve sırdaki kurşunun asidik şarapla çözünerek kana karışması. tabi kölelerin pek şarap içmeye imkanı olmadığından zehirlenmeye de fırsat bulamazlar.
 • yakin zamanda kursun zehirlenmesi ile ilgili cok ilginc bir makale yayinlanmistir.
  ozet olarak bu makalede buyuk sehirlerdeki suc oranlari ile kandaki kursun oranlarini karsilastirmislardir. fakat ozellikle bu karsilastirmayi tercih etme sonucuna gelinceye kadar olan sureci okumak bilimle ugrasan her insan icin zevk vericidir, iki farkli bilim alanini cok guzel bir sekilde bir araya getirmenin hikayesidir. kriminoloji gibi sosyal bir alandaki bir problem cozme yolunda biyoloji kullanilmistir. normalde sucun azalmasini ve artmasini bu alandaki insanlar birazda kendilerine pay cikarmak adina, farkli zamanlarda farkli valilerin gorevde olmasi veya daha cok hapishane acilmasi gibi istatistiklerle aciklamaya calismis fakat yeterince tatmin edici bir cevaba ulasamamislardir, cunku sosyolojik olan bu sorunun cevabi biyolojiktir. boyle makaleleri her okudugumda hissettigim ya turkiye'de neler oluyor hissiyati bunyeyi sarar.
  bu gavur makale de tabii ki turkiye'deki oranlardan bahsedilmez, fakat ben kendimce yaptigim minik bir arastirma sonucu soyle bir makaleye ulastim ki, tam dudak ucuklatan cinsten; olmusuz de aglayanimiz yok. adamlarin kesinlikle kabul edilemez dedigi degerlerin icinde biz yuzuyormusuz yillardir. kursun zehirlenmesinin cocuklukta kronik olarak gerceklesmesi durumunda soz ediyorum yanlis anlasilmasin. yani bu durum belki cocugu oldurmuyor ama devamindaki senelerde tum toplumu surunduruyor; suca meyilli, dusuk zekali ve duygularini kontrol edemeyen bir insan topluma karismis oluyor. gavur makalesinin sonunda hem iyi hem kotu haberler var, iyi haber topraktaki ve sehirlerdeki kursun temizlenebilir, fakat bunun icin kaynak ayirmak lazim ve makalenin onerisi simdiye kadar sucun sonucuna kaynak ayirdik, biraz da bunu sucu olmadan durduracak onlemlere parayi akitalim diyor, mantikli mi? bence evet!
 • ludwig van beethoven'ın ölüm sebebidir.

  belirtilerini ciddiye almakta fayda var:
  - kas güçsüzlüğü,
  - aşırı huzursuzluk ve davranış bozuklukları,
  - dikkatini bir yere belli süre verememe,
  - iştahsızlık ve kilo kaybı,
  - toprak yeme (pica) alışkanlığı,
  - baş ağrısı,
  - havale geçirme,
  - konsantrasyon eksikliği,
  - davranış bozuklukları,
  - disleksi,
  - halsizlik bitkinlik,
  - bulantı, kusma,
  - kabızlık,
  - kansızlık, solukluk.

  kaynak.
 • erişkinlerde diyetle alınan kurşunun %5-10'u emilir ve çok az kısmı vücutta kalırken, çocuklarda %40-50'si emilir, %20-25'i vucutta kalır. bu nedenle 6 ay- 6 yaş arası çocuklarda kronik kurşun alımına bağlı kurşun ensefalopatisi gelişme riski yüksektir.