şükela:  tümü | bugün soru sor
 • perşembe pazarında, haliç kıyısına yakın 1561 tarihli bir mimar sinan yapısı. alt katında, üstüne yapılmış olduğu ceneviz kilisesinin izleri, üst katta da ağır osmanlı mimarisinin izleri görülür. nalbur alışverişi yaparken serinlemek, soluklanmak, yay almak, az yeşil görmek, mimar sinan'a bir kez daha rahmet okumak için girilesi bir yapı. rüstem paşa vakfiyesinin bir parçası olduğu içim rüstem paşa hanı olarak da anılıyor.
 • kanuni'nin zigetvar seferine çıkarken mimar sinan'a yaptırdığı ve büyükçekmece'de bulunan kervansaray. 1566 yılında yapılmış.
 • kastamonu şehir merkezinin nasrullah meydanı civarında bulunan, 15inci yüzyılda yapılmış bir han. han, son dönemde restore edilerek ağustos 2008'den bugüne kurşunluhan otel ismiyle hizmet veren güzel, otantik bir otel aynı zamanda. kastamonu şehir merkezinde mevcut kalınabilir, tavsiye edilebilir otel sıkıntısına (şimdilik) az da olsa bir çözüm getirmekte bildiğim ve duyduğum kadarıyla.

  http://www.kursunluhan.com/
 • dört yıldır içinde bulunduğum istanbulda perşembe pazarı ve çevresine defalarca gitmeme rağmen pazarın sonunda yer alan han'ı bir türlü farkedememiş olmam garip bir durum değil çünkü han öyle bir gizlemiş ki kendisini farketmek için özenle bakmak gerekiyor.

  içerisinde metal işleri yapan onlarca atölye var. el işçiliği sergileniyor bu atölyelerde. konuştuğum bir çok kişi oranın uzun süredir çalışan işçilerinden. asıl sahipleri pek han'a gelmiyorlar.

  han'ın türk ziyaretçisi çok az. ama kafileler eşliğinde yüzlerce turist rehberlerle beraber gezmeye geliyorlar. içerisini bir ucundan diğer ucuna kaplayan asmalar da görülesi cinsten. ayrıca tokat'lı çay ocağı sahibi canayakın bir insan. bir çayını içmeden çıkmayın handan.

  çektiğim fotoğrafları için tıklayınız.
 • oda kapıları being john malkovic tadı yaşatır zira kapılar yaklaşık 150cm falandır. oda ve banyo döşemeleri ahşap ağırlığı ile ortamın yaşına uygun da olsa rabıtaların ve yatağın gıcırdaması herkese pek sevimli gelmeyebilir. ortadaki büyük avlu ve avlunun üzerine çöreklenmiş gibi duran kale manzarası oldukça güzeldir. benim için hatay'da bunalan savon otelin daha bir olmuşudur.
 • anadolu medeniyetleri müzesi'nin idari binası olarak kullanılmaktadır. fatih sultan mehmet döneminde yaptırıldığı bilinse de kitabesi bulunmadığından inşa tarihi kesin bilinmemektedir. mimarı hacı ivaz ağa olarak bilinmektedir. han, osmanlı devri hanlarının tipik plan karakterinde olup, ortada avlu ve revak sırası ile, bunları çeviren iki katlı odalardan oluşur. kullanımın getirdiği ihtiyaçlar gerekçe gösterilerek orta avlunun üzeri kapatılmıştır.
 • osmanlı imparatorluğu döneminde tarihi ipek yolu´nu kullanarak antakya´ya gelen tacirlerin dinlenme merkezi, tarihi uzunçarşı içindeki cuma pazarı´nda bulunan kurşunlu han, 1660 yıllarında köprülü mehmet paşa tarafından, her yıl recep ayının on ikisinde hicaz´a gitmek üzere törenle yola çıkarılan ve padişahların armağanlarını taşıyan surre alayı´nın ağırlanması için inşa ettirildi.
  kente gelen yabancılar, o zamanın ulaşım araçlarından at, deve ve eşekleriyle geldikleri kurşunlu han´da, o çağ için oldukça lüks sayılacak bir hizmet anlayışı ile ağırlandı.
  hayvanların dinlendiği, yem verildiği, insanların tüm ihtiyaçlarını giderdiği handa, konukların, havuz başında nargile sefası, yemen kahvesi ve hamamda terleyerek yorgunluklarını attıkları, ertesi gün de sabah kahvaltısıyla dinç bir şekilde yolculuklarına devam etmesinin sağlandığı belirtiliyor.
  16. yüzyılın 5 yıldızlı oteli olarak bilinen kurşunlu han´da zaman içinde oluşan tahribat dikkati çekiyor.

  edit: imla
 • bakır hanı, sadrazam lütfü paşa vakfındandır. tire'ye gelen bakır tüccarlarının burada konaklaması nedeniyle daha çok “bakır han” adıyla bilinmektedir. kaynaklarda “kurşunlu han” olarak da anılmaktadır.

  yapıldığında toplam 53 odası bulunurken, batısından atatürk caddesinin geçmesi nedeniyle, hanın güney ve batı bölümlerinin yıkılması sonucu, orijinal yapısını yitirmiştir. daha sonra restore edilen han, bugün işyeri olarak hizmet görmektedir.

  kaynak
 • candan aricinin atolyesinin bulundugu handir. gizli mabed gibi, vardir ya oyle yerler yuzlerce kez yakinindan gecseniz bile farketmediginiz farkettiginizde de hayatinizi degistiren yerler oyle bir yer benim icin kursunlu han, en azindan simdilik, yeni bi yerin hayalini kurana kadar.han icinde bir atolye kurmak candan hanim gibi gercekten konusabilecegi, anlatabilecegi ve ogretebilecegi bir seyleri olan birine yakisirdi muhakkak.
 • karaköy iskelesi'nde inerseniz sol tarafınızda kalır, ancak biraz yürümeniz gerekmekte. küçük nalburiye dükkanlarının yer aldıgı daracık bir sokağın sonunda yer almaktadır. hanın girişinin hemen yanında, solunuzda kalan binada "tarihi karaköy balıkçısı - 1923" yazan tabelayı görebilirsiniz.

  girişteki görüntü sizi yanıltmasın, "nereye geldim ben?" diye söylenseniz de, avluya doğru ilerlerseniz avlunun ortasında ikinci kata çıkan (ancak ne yazık ki yıkılacak gibi duran) merdivenleri takip edin. hanın ikinci katında daha ufak atölyeler mevcut. tavan ve kolonlardaki yıpranmışlık ve simsiyah görüntü daha önceden büyük bir yangın çıktıgını düşündürtüyor.

  biraz bakım ve restorasyonla çok daha iyi hale gelebilir. gene de avluyu saran yaşlı asma, kendine has havası ve tarihi dokusuyla halen güzel kalabilmiş bir mekan.

  https://i.hizliresim.com/x6dng5.jpg

  https://i.hizliresim.com/jd75yn.jpg

  https://i.hizliresim.com/6nl4ze.jpg

  https://i.hizliresim.com/az0ojz.jpg

  https://i.hizliresim.com/vdgzby.jpg

  https://i.hizliresim.com/lz0ove.jpg

  https://i.hizliresim.com/ayy4mb.jpg

  https://i.hizliresim.com/vdgzmp.jpg

  https://i.hizliresim.com/2ayman.jpg

  https://i.hizliresim.com/lz0olp.jpg

  https://i.hizliresim.com/pnm7zz.jpg

  https://i.hizliresim.com/2aymxo.jpg

  https://i.hizliresim.com/zm2wdg.jpg

  https://i.hizliresim.com/1e29z1.jpg