şükela:  tümü | bugün
 • yalan olduğu, yani açıkça yalan söyleyecekleri, (bir kez daha) halkı kandıracakları burjuva basında bile açıkça söylenebiliyor:

  <<içişleri bakanlığı’nın koordinasyonunda sürdürülen çalışmanın tamamlanmasının ardından erdoğan’a iki ayrı rapor sunulacak. raporlardan ilki, pkk’ya karşı alınacak askeri, ekonomik, siyasi ve kültürel önlemlerin tamamını içerecek. ancak bu raporda yer alan bazı radikal öneriler, kamuoyunda tepki yaratabileceği için ayıklanarak ikinci bir paket hazırlanacak. erdoğan, bölge milletvekilleriyle görüştükten sonra bu ikinci paketi kamuoyuna açıklayacak. birinci pakette yer alan açılımlar ise sessiz bir şekilde hayata geçirilecek.>>*

  türkiye halklarını ilgilendiren bir durum, yine türkiye halklarından gizli yapılacak. neden? madem bu halkın iyiliği için olacak, neden ona açıklanmayacak bir ikinci rapor hazırlanıyor, neden gizliden gizliye hayata geçirilecek planlar yapılıyor? yoksa göstermelik "iyi" ve "demokratik" planın yanında, bir de kürt halkını ezmeyi, meşru örgütlenmelerini dağıtmayı, halkı tamamen devlete bağlamayı amaçlayan daha farklı beyin yıkama ve baskı planları mı yapılıyor? yoksa akp liberallerin desteğiyle kürt halkına yağlı bir kazık mı hazırlıyor?

  neymiş bu radikal önlemler? ne tür radikal önlemler bizde tepki yaratırmış? niye akp'nin gösterdiği başka, yaptığı başka oluyor?

  besbelli değil mi? kürtleri ezmeye devam edecekler ve bunun için zemin hazırlıyorlar. kürtçe kitap basarak, kürtçe kanallar açarak, sadece dil üzerinden verecekleri birkaç hak parçasıyla, bütün halkın köleliğini hem de en ağır baskı koşulları altında sürdürmeye devam etmek istiyorlar. yaşar kemal'in bile bu oyuna ortak olması üzücüdür.

  kürtlerin tek bir hakkı vardır, ve diğer bütün haklar bu hak etrafında birleşir: kendi kaderini tayin hakkı, yani lafı dolandırmayalım, kürtlerin kendi topraklarında bağımsız bir devlet kurma hakkı. bu hak verilmediği müddetçe, kürtler kendilerinin olmayan, hatta türk halkının bile olmayan, bir avuç işbirlikçi tarafından yönetilen abd'nin yeni-sömürgesi bir ülkede köleliğe devam edecekler. kendi dilinde konuşabilen köle, yine de köledir. çünkü örgütlenmelerinin önüne geçmek için "en radikal", "halkta rahatsızlık uyandırabilecek" faşizan önlemler alınacak.

  bu devlet halkın hangi unsuruna anti-faşizan, demokrat bir tavırla yaklaşmış ki, kürtlere şimdi hak ve özgürlük verecek? vereceği tüm haklar, kendisine daha bağlı köleler yaratmak içindir. kürtlerin süngüsünü düşürmek içindir. gerisi yalan. tarih tanık.

  [*] http://www.radikal.com.tr/…24.07.2009&categoryid=78
 • kürtlere en başta, ana dillerinde eğitim hakkı verilmedike, bir işe yaramayacak bir çalışma olarak adlandıralacaktır.
  bu bağlamda, türkçeleştirilmiş her kürt köyünün adının iade edilmesi ciddi bir açılım olarak nitelendirilebilecek, anaysadaki türklüğe ve türk ırkına( her ikisi de aynı kapıya çıkıyor) vurgu yapan ibareler de kaldırılır ve anayasal vatandaşlığın esas alınmasına karar verilirse, pkk sorununu da ortadan kaldıracak çok ciddi bir açılımdan bahsedebilir olacağız.
 • içişleri bakanı beşir atalay tarafından bu gün açıklanacağı söylenen; ancak konu üstünde daha çalışıyoruz mealinde bir açıklama ile ileriki bir zamanda gerçekleşmesi muhtemel açılım.

  ipucu olarak bizlere sadece şu cümleyi sunmuşlardır; geçmişe saplanıp kaldığımızda geleceği kaybederiz. sürecin en önemli özelliği, geçmişten ders alıp geleceği birlikte kurmaktır.
 • herkese göre farklı olan açılımdır.
  hükümetin, abdullah gülün, dtp'nin abdullah öcalanın ayrı ayrı açılımları vardır.
 • beşir atalay tarafından mankenkız tadında açıklanan açılımlar.
  -hamile olabilirim
  -olmayada bilirim
  -erkek arkadaşım olabilir
  -hatta evlenmiş olabilirim
  -evlenmemiş de olabilirim
  -erkek arkadaşımdan ayrılmış da olabilirim
  -seviyeli bir birlikteliğim de olabilir
  -olmayabilir de...

  gazetecinin biri soru sordu yazık:
  -efendim içeriği şöyle midir böyle midir, böyle diyorlar..
  hemen yedi fırçayın güzide bakanımızdan:
  -ohooooo!! siz hemen ayrıntıları öğrenmek istiyorsunuz. yok böyle birşey, hemen ne çabuk soru sordunuz bu yönde zırt da vırt da..
  e be anam babam, toplamışsın milleti açıklama yapacağım, mevzu kürt açılımıdır diye, nefesleri tutmuş bekliyoruz ne zamandır, sonra mankenkız açıklaması tadında, çok konuşup da hiçbirşey söylemeden, bir de soru sorana kızıyorsun.
  bu ne iş, nasıl olacak valla anladıysam arap olayım. çok kaotik günler bekliyor bizi. bütün açıkoturum programları da tatilde, ali kırca, m.ali birand, abbas güçlü... hepsi bir yerlerde. bir alay bilgili bilgisiz konuğu biraraya toplayıp da aydınlatacak programlar da yok. bekle bakalım türk halkı. mevzu derin.
 • içinde kürtçe kitap basımı, güneydoğu’daki bazı kamu kurumlarında kürtçe bilen personelin istihdam edilmesi, adı değiştirilen bazı köylere, sakinlerinin talebi durumunda eski isimlerinin verilmesi, bölgedeki sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde bazı çalışmaların yapılması gibi hususların yer aldığı açılım.

  edit: yoksa bunların söyleyeceği yok diye yazdım buraya...
 • siyasilerin oy toplamak için yaptıkları açılımdır, eyvallah. eyvallah da siyasiler zaten her şeyi oy toplamak için yapıyorlar, adanın mottosu bu zaten. adam seçim zamanı cebinden milyarlar, trilyonlar döküyor meclise girmek için. siyaset çok temiz de bizim mi haberimiz yok, anlamadım ki.

  şimdi bu siyasi dediğimiz adam oy toplamak için bir şeyler yapacak, iyi ya da kötü. hemen hafızamızı tazeleyelim; bundan 10 yıl öncesine kadar bandrollü kürtçe kaset yoktu, bırakın trt şeş'i neredeyse kürtçe konuşmak yasaktı, cumhurbaşkanının ermenistana gitmesi gibi bir olasılık akla hayale gelmezdi, alevi açılımı denilen bir mefhum düşünülmezdi bile...

  neticede senden oy almak için uğraşan adamlar var ve bunun için bir şeyler yapıyorlar. şahsen ben cennetin tapusunu vaadeden hocaefendilerden ve iki anahtar vaadeden bacılardansa 22 milyon nüfusa sahip bir "azınlık"ın varlığı ile ilgili bir sorunu gündeme getiren adamı tercih ediyorum. ha akp'li miyim? sümme haşa, alakam yok.
 • açılımın akabinde güzel bi saçılım olası hareket..
  bakınız osmanlı da bi zamanlar açılmıştı (bkz: ıslahat fermanı)(bkz: tanzimat fermanı) sora saçılanları gördük..
  kürtlere diyeceğim şudur ki inşallah bu saçılmada anadolu rum ve ermenileriyle aynı sonu paylaşmazsınız ve onların düştüğü hataları yapmazsınız, çünkü ondan sonra türkler bize jenosid (bkz: soykırım) yaptı die ağlıosunuz da..
 • akpnin kürt açılımı olamaz.onların kürt açılımı diye algıladığı şey ağaları şeyhleri sisteme entegre etme açılımı olur ancak.kuzey ırakdaki barzani ve talabaniye hamilik etme açılımı olur ancak.ordaki kürtlerin derdi çok da önemli değil aslında ama oy alamıyolar zavallılar bölgeden.ancak korkuyorlarda dimyata pirinc giderken evdeki bulgurdan olmaktan da.bu yapılacak olan açılımı ancak ikinci cumhuriyetçi liberal faşistler ve plütokratlar onaylar.çünkü akılları sıra ikincil emperyalist devlet olma çabasındalar.afrika ve ortadoğu meselelerindeki bu aktiviteleride bundandır.

  velhasılı kelam tüsiad'ın açılım istediği bir zamanda akp açılım yapmaya kalkıyorsa ordan kürtlerin değil tüsiadın ve barzaninin çıkarları korunacaktır.