• bu mevzunun ne olduğunu tam olarak anlamak için medyayı iyi takip etmenin ve ilaveten zeitgeist addendum adlı belgeseli izlemenin gerekli olduğunu düşünüyorum. http://tinyurl.com/ygpbbsg (zamanın ruhu zeitgeist 2 belgeseli )

"ırak'ta ilk aşamada lideri devirecek ekonomik suikastçiler, ikinci aşamada ise devlet liderine suikast yapacak olan çakallar başarısız olunca son aşamaya geçildiği ve devreye ab/d ordusunun girdiği belirtiliyor. işgal sonrası ırak vatandaşı sünni araplar ile şii araplar devre dışı bırakılıp ülkedeki üçüncü güç olan kuzeydeki kürtler ile ittifak yapılıp bunlar üstüne kukla bir yerel hükümet kuruluyor ve güçlendirilen bu kürt birlik ile ab/d şirketleri için çok karlı ticaret anlaşmaları imzalanıyor."

nihayetinde şimdi abd ırak'tan çekilecek. lakin bütün bu ticaret/petrol/inşaat anlaşmalarından gelecek dehşet karını riske atmak istemiyor. risk de şu:

1. işgal sırasında önce belini kırıp kanını içtiği sünni ve şii araplar, elbette işgal güçleri ile ittifak yapan ırak kürtlerine diş biliyor. ortalık sakinleşince bu kürtlerin adını tarihten silme hesapları yapıyor.

2. aynı şekilde türkiye devleti de pkk'nin kökünü kazımak istiyor. bu amaçla sınırötesi operasyonlar yapmak, kuzey ırak'ı terör örgütünden temizlemek, bitirmek istiyor.

yani abd, ırak'ı bu sorunlarla yüz yüze bırakıp çekilirse eğer, çıkan çatışmalar sonrasında ortada hiçbir ticaret vb. anlaşmasının kalmayacağını ve sömürü için tekrar silbaştan yukarıda belirttiğim o üç aşamaya geri döneceğini çok iyi biliyor.

peki abd ne yapmalı? şunu yapmalı: evvela ırak'tan çekilmeden önce uğruna onca asker kaybını ve maddi harcamayı göze aldığı süper karlı ticaret anlaşmalarını ve bu anlaşmaları imzaladığı ittifakı ırak kürtlerini koruma altına almalı. ırak kürtlerini, onları kesmek için tetikte bekleyen ırak sünni ve şii araplarından ne pahasına olursa olsun korumalı. diğer yandan türkiye ile (başından itibaren abd tarafından yaratılıp desteklenen) pkk arasında yaşanan ve ansızın kontrolden çıkıp abd çıkarlarına zarar verebilme ihtimali çok belirgin olan abd kontrolündeki bu suni çatışma ortamı sona erdirilmeli.

işte bu amaçla türkiye ile pkk'nın arası yapılmalı, bir şekilde uzlaşma sağlanmalı. kardeşlik-barış vb. masalları altında türkiye kamuoyu buna hazırlanmalı. evvela yoksulluktan ve bilgi çarpıtmadan başı dönmüş halka bunun şahane bir bir şey olduğu anlatılmalı. bilgisiz ve bıkkın zihinler, anaların gözyaşının dinmesi gibi duygusal anektodlara bandırılmalı. pkk terör örgütü militanları afla serbest bırakılmalı, türk halkından gelen tepkiler de hali hazırdaki mevcut gündem değiştirme operasyonları ile işbirlikçi medyaya, dolayısıyla halka dayatılmalı, otobüsün üstünde/havalimanında gerdan kıran/zafer işareti yapan pkk'lıları görünce uyanır gibi olan halk tekrardan ölüm uykusuna yatırılmalı. aşama aşama plana sadık kalınmalı.

sonra güney kürdistan olarak tabir edilen ırak kürdistan'ı ile, kuzey kürdistan olarak nitelenen türkiye'nin güneydoğu anadolu bölgesi elbet kürdistan özerk bölgesi'nin yapısını oluşturmalı ve "siz türkler zaten imparatorluk geleneğinden geliyorsunuz, bu özerk kürt yapı da size bağlanmalı" düşüncesi kapsamında tüm tarihsel dertleri ile türkiye cumhuriyetine yamanmalı.

böylece ticaret anlaşmalarının yapıldığı ırak kürtleri de türkiye topraklarına katılarak türk ordusunun sınır koruması altına alınmalı, ki sünni ve şii araplar uzakta tutulmalı.

bu abd planından türkiye'nin çıkarı ne olmalı?
    kerkük de türkiye'ye de katılmalı ya da kerkük petrollerinden yağlı bir pay verilerek bu operasyona şehvetle katılması sağlanmalı.

sünni ve şii araplar ne olacak?
    türk ordusunun gücü karşısında onlar da elbet susup kalacak. türk ordusunun sınır bekçiliğini yaptığı abd çıkarlarına ve ırak kürtlerine saldırmayı göze alamayacaklar.

abd huzur içinde geri çekilecek, pkk abd tarafından yaratıldığı gibi bitirilecek, kürtler huzura erecek, ırak sünni-şiileri intikamlarını almak için kinlerini bekletecek, artık tarihi bir fırsatı gözetecek.

kürt açılımı bu sanıyorum. artık ne kadar kürt açılımıdır, bilemiyorum, ki ortadoğu halklarını önce birbirine boğazlatma, sonra öpüşüp barıştırma soysuzluğu olarak da tanımlanabilir sanıyorum.

~

halkından doğruları gizleyip saklı tutmayı iş edinmiş yandaş basından, ab/d çıkarlarını ülke çıkarlarından önde tutan taşeron liboş zihniyetten, cumhuriyete numara takmaya meraklı satılmış kalemlerden ve f tipi cemaat evlerinde yetişip emperyalizme hizmet eden genç papazlardan mütevellit tüm işbirlikçiler utansın!

el mi yaman bey mi yaman, göreceğiz.
  • ilk zamanlarında çok ümit beslediğim, ancak son bir aylık gelişmeler sonunda, kürtçülerle topyekun bir mücadeleyle sonuçlanacağına emin olduğum süreç.
    devlet bu sefer 90'lardaki kadar müşfik davranmayacaktır.

tayyip erdoğan da, sersem danışmanlarına kanarak, hiç bilmediği sulara yelkensiz küreksiz dalmasının ceremesini siyasi kariyerinin bitişiyle çekecek.

bir de bu sürece bel bağlamış devlet mensupları var. kendilerine 80'lerde kenan evren'in yargılanmasının akla hayale gelmeyeceğini hatırlatırım. rüzgar döndüğünde neyle karşılaşacaklarının farkındalar mı? ortalık karıştığında basit bir yasanın kendilerini koruyacağını mı zannediyorlar?
  • 2010 dan itibaren adamakıllı irak'tan çekilmeye başlayacak olan abd nin götü sağlama alma harekatıdır. petrol yataklarına bekçilik eden irak'taki kürt devletinin hamiliği görevi de türkiye'ye düşmüştür. fakat türkiye ile irak'ın kankalaştırılması harekatının önünde bir engel vardır: pkk yı neremize sokacağız? saolsun abd bunun da çaresini düşünmüş ve "türkiye'nin götüne sokacağız, oh siz türkler çok kalabalık ve unutkan bir millet" demiştir.

şimdi yanlışım varsa, eğer kıçından anladığım bir durum varsa bu tabloda, biri beni düzeltsin çünkü derdim komplo terorilerini köpürtmek değil kesinlikle. o yüzden bütün samimiyetimle söylüyorum, yanlışım olduğunu düşünen varsa buyurusun beni düzeltsin (tabi ki belgelerde ve nazik bir uslupla, ana avrat dalmanın takdir edersiniz ki bu "açılıma" faydası yok)

8 yıldır iktidarda ve son genel seçimlere kadar şimdi dtp yi meclise taşımış doğu illerinin neredeyse tamamı kendisine oy vermiş olan akp hükümeti, neden şimdi çarketmiştir. bunca zaman kürtlere yönelik en ufak bir demokratikleştirme çabası içine girmiş midir? girmiş olsaydı 8 sene içinde o kadar insan ölümünü de engellemez miydi? neden şimdi? sorusuna ben yukarıda bahsettiğim husustan baska bir cevap bulamıyorum.

40 lı yıllarda köy enstitülerinin, erkek kız çocukları bir arada eğitim alıyor, komunist yetiştiriyor diye ahlaksızca bir linç zihniyetiyle kapatılmasına sebep olan aşiret reisleri, şıhlar ve onların meclise taşıdıkları o gün de güçlüydü, bugün de güçlü. hatta daha korkutucu bir biçimde.. artık ellerinde para var her kapıyı açmaya muktedir, her derde deva...

ve öz çocuklarına tecavüz edip, sonra da sapıklığı ayyuka çıkmasın diye töre diye birşey icat edip gencecik kızları, oğlanları öldüren feodal zihniyet tüm vahşetiyle sürerken nasıl bir demokratik açılımdır ki bu, sadece "dağdan indirelim, yönetici kadroyu yurtdışına uçuralım, kürtçe resmi dil olsun, kendi eğitim kurumları olsun vs." diyerekten parlementoda ağlaşılıp durulur?

ya köylüler kendi topraklarını sürer oldu mu? iktisaden kalkınmalarının önündeki engeller kalktı mı? aşiret liderleri azad etti mi "tebaa"sını, "aganın pokunun üzerine pok yapılır oldu mu "?
    kızlar okula gidebiliyor mu sahi?
    polise taş attılar diye hapislerde çürüyen çocuklara ne oldu?

herşey halloldu da bir pkk nın içimizde eritilmesine mi kaldı iş? ve bunun önündeki tek engel muhalefet mi?
    gerçekten mi?
  • geldiği nokta kısaca "kürtler için, kürtlere rağmen"dir.
  • --- alıntı ---
    şimdi anladınız mı açılım ne?...
    şöyle oluyor:
    vali elinde çiçekle koşuyor...
    kaymakam da arkasından, elinde çikolata...
    vali arada bir “koş ihsan, geç mi kaldık ne?..” diyor...
    pkk’lıları karşılıyorlar...
    tarihimizde ilk kez, yola düşüp sanığın ayağına giden mahkemede soruyorlar:
    “pişman mısın?...”
    “hayır...”
    “o zaman beraat...”
    --- alıntı ---

bekir coşkun
  • akp'nin kürt açılımı pkk'ya motivasyon, siyasi terör yandaşlarına şımarıklık ve bölünme için daha fazla cürret getirdi.

terörü azaltmadı, arttırdı. ülkeyi de bölünmeye daha fazla yaklaştırdı.
  • biraz daha açılırsa evlerimize gelip bizim götümüzden sikilmemizi sağlayacak olan.

gerçekten yakında kapımızı çalıp: "efendim merhaba siz kütükte türk olarak görünüyorsunuz. açılım nedeniyle sizin ve tüm ailenizin götünü sikmeye geldik." diyecekler. buna artık ramak kaldı. cidden.
  • dtp bir milletvekiline " ne pkeke ne de sayın(!) abdullah öcalan bu açılımın dışında kalacaktır." beyanatını verdirten humanist(!) yaklaşım. kimse terör devam etsin, daha çok çoluk çocuk ölsün demiyor elbette. ama katillerin " amaaa onlar daaaaaa insaaaan" şeklinde açıklamalarla korunması, kollanması ne kadar humanist yaklaşımdır bilinmez. on sene önce apo türkiye'ye getirilirken bugünlerin olacağını bilseydi sevine sevine gelirdi, kaçmazdı. hakkaten hoşgelmiş, sefalar getirmiş canım türkiye'me. rahat uyusun o kadar şehit, sevine sevine gezsin şehit çocukları. on sene önce apo türkiye'ye getirilirken idam edilir, terör biter inş deniliyordu bugün kürt açılımı adı altında "sayın öcalan" oldu allahın katili. yarın özerklikten bahsedilir, ondan sonra da bağımsızlıktan. sonra yine kan çıkar, bizde bu iki arada bir derede politikalar, sapla samanı karıştıran beyinler olduğu sürece.
  • bir tarafa zafer, diğer tarafa yenilgi hissettirecek açılımsa hiç bir sorunu çözmeyecektir.
  • uzun boylu zencinin biri geldi, meclis kürsüsüne çıktı, güleryüzle talimatlar yağdırdı, alkışlar arasında çıktı.

tak diye emretti, şak diye açılımlanıldı, açılımlanıyor, açılımlanacak.

bu da o açılımlanmalardan biridir.

sıkıysa açma.

bi daha gelse, "karılarınızı da açın" dese, hiç şüpheniz olmasın, onu da yaparlar.

yeter ki deliğe süpürmesin.
hesabın var mı? giriş yap