şükela:  tümü | bugün
 • yanlış hatırlamıyorsam* timuçin*le tanışmaları timuçin'in atını tek okla devirmesi akabinde olmuştur.
 • cengiz han'ın ünlü generali.

  jebe ya da çepe olarak da anılır. subutay ile beraber ortadoğu ve doğu avrupa'nın altını üstüne getirmiştir. bu iki kafadar, tarihin o zamana kadar gördüğü, aralıksız en uzun süvari seferini (yaklaşık 9000km) yaptılar: türkistan-iran-doğu anadolu-azerbaycan-kafkaslar-ukrayna rotasını takip ettiler sonra da hazar gölünün kuzeyinden eve (moğolistan) döndüler. bu sırada yollarına çıkma şanssızlığı yaşayan harzemşah, kıpçak(kuman), alan, rus ve diğer toplulukları dümdüz ettiler. ukrayna dönüşü volga bulgarları'na yenildiler. bu yenilgiden sonra eve dönüş yolunda, jebe'nin öldüğü düşünülüyor ama kesin bilgi yok.

  (bkz: kalka savaşı)
  (bkz: subutay)
 • koyiten savaşında okuyla cengiz han'ın en sevdiği atını öldüren ve cengiz hanı da ölümcül bir şekilde yaralayan tayçeyut askeri. savaş bittikten sonrada cengiz han'ın huzuruna çıkarak suçunu itiraf etmiş fakat cesaretinden dolayı cengiz han tarafından affedilerek, sonradan binbaşı rütbesine yükseltilmiştir. düzenlediği seferlerden birinde, öldürdüğü atın renginde 1000 adet atla geri dönerek cengiz han'a karşı sadakatini kanıtladığı rivayet edilir.
 • bir savaş esnasında cengiz han'ı ok ile yaraladığı için moğol dilinde ok lakabını almış olan cengiz'in en yetenekli noyanlarından(general) birisidir. savaşın ardından cengiz han ile yaptığı konuşmada han'ı etkilemeyi başarmış olacak ki ona en sadık ve onun en güvendiği insanlardan biri oldu.

  cengiz han'ın emirleri doğrultusunda hazar denizi'ne doğru kaçan harzemşah şahı ii.muhammed'i takip ederek tarihin belki de en uzun mesafe katedilecek olan sürek avını başlattı, yanındaki meşhur noyanlardan biriyle subutay.

  ii.muhammed hazar denizi'nde ki bir adada üzerinde hizmetçi kıyafetleri ile öldürülünce cebe ile subutay boş durmadılar ve cengiz han'ın yanına dönene kadar geçecek zaman içerisinde kafkasları da fethettiler. ardından kıpçaklar ile rus knezlikleri arasında dağıtılmış olan topraklara girdiler ve kalka savaşı'nda birleşik rus-kıpçak ordusunu ağır bir yenilgiye uğrattılar.

  kiev'i ele geçirmek için hareket ederken yolda öldü.
 • yaşadığı dönemde moğolların ya da türklerin devlet kayıtlarını tutmak gibi bir alışkanlıkları olmadığı için hakkında çok az şey bilinen generaldir.

  cengiz han' ın karşısına ilk olarak düşman olarak çıkmıştır. imkansız bir mesafeden cengiz han' ın atını ok ile vurup cengiz han' ın ağır yaralanmasına, atın ise ölümüne sebep olmuştur. kimi kaynaklara göre cengiz han' ın atını değil kendisini de vurmuş olabilir. (bkz: moğolların gizli tarihi)
  savaş bittikten üç gün sonra cengiz han' ın emri ile huzuruna çağırıldığında han' a ok attığını saklamamış, han' ın öfkesinden korkmamış, aksine yaptığı atıştan duyduğu gururu göstermiştir. genç askerin mert ve dik duruşundan etkilenen cengiz han herkesin huzurunda kendisinden moğol halkı için savaşmasını istemiştir. böylece moğolca' da ok anlamına gelen cebe adını almıştır.
  daha sonradan general rütbesine kadar yükselecek ve kankası subutayile omuz üstünde baş bırakmayacaktır.
  ayrıcı bu ikilinin 1200 lerin başlarında dünya nufusunun yüzde 10unu öldürdükleri tahmin ediliyor.