şükela:  tümü | bugün
 • haldun taner'in keşanlı ali destanı'nı yazarkenki esin kaynağı olduğu söylenir.
 • tam adı cemali coşan olan 50 li yılların ankarasının en tanınmış kabadayısı.ankaralı bir başka kabadayı olan kabadayı mehmet tarafından işletilen kumarhanelerin paylaşım meselesi yüzünden öldürülmüştür.

  cinayet esnasında kabadayı mehmetin yanında bulunan stajer kabadayı dündar kılıç,cemalinin adamları tarafından bir kaç sefer silahlı saldırıya uğramış, akabinde selameti istanbula kaçmakta bulmuştur.

  cemalinin ölümünden sonra nuri sesigüzel bir plak yapmıştır cemaliye ithafen.
  (bkz: ankaralı kürt cemali'ye ağıt)
 • (bkz: kürt ahmet)
 • kendisini öldürenin dündar kılıç olmadığı, cinayeti öz yeğeninin işlediği daha sonradan ortaya çıkmıştır. ankara'nın bilinen ilk büyük kabadayısıdır.
 • 2011-2012 sezonunda mor menekşeler dizisinde son birkaç bölümde kendisi ve öldürülmesi dizide kabadayı akif olarak gösterilen kabadayı mehmet ile çatışması işlenen müteveffa kabadayıdır. mor menekşeler dizisinde kendisini oynayan oyuncu, kürt cemali'nin esin kaynağı olduğu bilinen keşanlı ali destanı dizisinde hapisanede saz aşığı rolünde oynamıştı. (oyuncunun adını öğrenemedim)
 • yenidoğan bebesi.

  küçük yaşta bitirim olmuş, kavgalarda göz doldurmuş birisi. kumarda, kubarda , haraçda, harpda,darpda hacettepelilerle sürekli münakaşalı olan yenidogan civarında, gözü karalığı ile adını tüm ankara'ya duyurmuş.

  araç alim satımı yaparak legalde dursa da , yenidogan barakalar civarında dürüst kumar ortamları meydana getirip, tüm ankara'dan mekanına adam çekmesini bilmiş. etrafındaki adamları kollamış. etrafındakiler de bunu kollamıs. yenidoganda her daim olduğu gibi kürt türk macur laz olmak bişey ifade etmez. sadece sıfat olarak durur. ki yanındaki has adamları türk.

  kendi öz kankası sarı veli'yi emanet bir tabanca hadisesi yüzünden vurup öldüren hacettepeli mehmet , cemaliyi de denk getirip pusulamiş, 1 nisan 1962 de sabah saat 9'da çıkan hengamede cemali kasığından aldığı kurşun yarası neticesinde, kan kaybından aynı yer ve saatte ölmüş.. sonrası büyük olay. canını kurtarmak için mehmet kendini içeri attırır. aynı şeyi dündar kılıç da yapar. ama cemalinin adamlari sabırla bekler. çıkınca hacettepeli mehmeti , hacettepenin ileri gelenlerinin yanında vururlar. bunu duyan dündar kılıç kaçar.

  dündar kilic 42 cinayeti hep kabul eder ama cemaliyi vurduğunu asla.. hatta bununla da yetinmez cemalinin has adamı çiçi lakaplı nurettin esen'i yanına alır, ona mekan açar, yanında tutar.

  yani öldükten sonra da etkilerinden korkulan bir adam olur bu çincin bebesi.
 • yolunda kırılan su testisidir.

  defteri kabadayı mehmet tarafından dürülmüştür. ölümünden sonra büyük çoğunluğu akrabası olan sempatizanları tarafından büyük gürültü koparılmıştır. mahkemeden çıkan kararı da beğenmeyince kendi adaletlerini kendileri sağlama yoluna gitmişlerdir. kabadayı mehmet'i ikinci denemelerinden öldürebilmişlerdir.

  sorumlu tuttukları bir diğer kabadayı olan dündar kılıç'ı iki denemede de öldürememişlerdir. iki denemenin ikisinde de kiralık katil kullanmışlardır. cezaevinde gerçekleşen ilk deneme kılıç'ın uyanıklığı sayesinde tam bir fiyasko olurken, ikinci deneme de en azından kılıç'ı yaralamayı başarabilmişti.
 • has arkadaşı nurettin eser'in sitesinde, kendisinden bolca bahsedilen maktul.