şükela:  tümü | bugün
 • apo'nun geçmişine derinlemesine dalar. çocukluğundan giriyor, üniversite yıllarındaki eylemlerinden ve sempatilerinden bahsediyor. arkasından apo'nun eşi kesire yıldırım'ın ailesine -ki bu konuya bir aşiret reisi olan ali yıldırım(kesire yıldırım'ın babası)'ın 20'li 30'lu 40'lı yıllarda yaşadıklarına, atatürk ve inönü dönemindeki asimilasyon planlarına değinmek için- giriyor. bu asimilasyon politikasından bahsederken fazlaca belge kullanıyor mumcu.
  çok araştırmış, fakat ne yazık ki tamamlayamadan katledilmiştir...
 • bir solukta okunan, içinde bünyeyi hayretlere düşürebilecek bilgilerin bulunduğu uğur mumcu kitabı. örneğin aponun 70 li yıllar da doğu perinçekle olan baba-oğul ilişkisi ilk göze çarpanlardan. manevi babam diyebilecek kadar severmiş kendilerini. ayrıca o olaylı zamanlar da gösteri, eylem, boykot gibi anarşik bütün kargaşaya karışan aponun nezarete alınıp, arkadaşları işkenceler görüp, okuldan uzaklaştırmalar alırken, kendisinin burnu bile kanamadan dışarı çıkabilmesi enteresandır. okulda hocaları tarafından sevilirmiş hatta.

  mit ile bağlantıları yazacakken öld..

  bunu yazmak içinde dağ gibi yürek lazımdı. uğur mumcu da olanından hani. ama işte bir kırık gözlük, bir keskin kalem yürekli yiğitlere yoldaşı olsun...
 • "mumcu’nun yakın arkadaşı, gazeteci emin çölaşan “uğur’un bana ölümünden önce sürekli anlattıklarından bildiğim üç şey var. birincisi; abdullah öcalan’la mit’in çok eski yıllara dayanan ilişkisini araştırıyordu. ikincisi; pkk ile uyuşturucu kaçakçılığının ilişkisini kanıtlayacağını söylüyordu... üçüncüsü; hemen kitap yapacağı bir araştırma, pkk’yı zor durumda bırakacaktı” diyor..."

  kaynak: behiç kılıç

  "108 sayfalık kitabın 88 sayfası derleme mahiyetinde ana temaya ek yapılmış." bu yüzden başta eser apo üstünden ilerlerken, bir anda başka konulara dağılıyor.
 • bu kitabın tamamlayıcısı olan bir kitap vardır (bana göre), o da soner yalçın'ın binbaşı ersever'in itirafları kitabıdır. elbette herkes uğur mumcu kadar temiz, pak ve ilkeli değil, ve araştırmacı gazetecilik 90'lı yıllardan sonra ezildi. haliyle araştırmacı-gazeteciliğin istihbaratla kesiştiği her yayını okurken (bu kitap hariç), "kendini garanti altına almak için nerede manipülasyon yapmıştır bu yazar?" diye düşünmemek elde değil.

  fakat açık, çok açık ki derin devlet denilen ama aslında (rahmetli mahir kaynak'ın tabiriyle) çapulcu oluşum , nato'nun kontrgerillasıyla ve gayrı nizami harp ile türkiye'de kitleleri belli elebaşlarının etrafında birleştirerek ortadoğunun kaderine yön vermiştir.

  uğur mumcu öldüğünde iran üzerine yoğunlaşıldı, neden? iran'ın türkiye'de böyle bir operasyon yapmaktan çıkarı ne olabilir diye kimse sormuyor. aradan seneler geçtikten sonra uğur mumcu'nun çocuğu bile "iran'la ilgili olduğunu düşünmüyorum" dedi. böyle bir hedef saptırmanın parçası olan herkes namussuzdur. hani birileri diyordu ya, "devletin namusudur failinin bulunması" diye, onlar şimdi ne kadar rahat uyuyor acaba?

  (bkz: uğur mumcu'nun 5 ocak 1993 tarihli köşe yazısı)
  (bkz: uğur mumcu'nun 8 ocak 1993'teki köşe yazısı)
  (bkz: uğur mumcu'nun 13 ocak 1993'teki köşe yazısı)

  bir de anti-emperyalist olmayan sol cenaha yamanmış kürtçüler bu konudan hiç bahsetmiyor. eee, artık apo'yla görüşmek, apo'yla sarmaç dolaç olmak moda olmuş, işte amerikan emperyalizminin ülkeyi getirdiği nokta.

  (bkz: cevap ver sırrı, cumhuriyetle derdin var ya)
 • uğur mumcu bu kitabı yazarken öldürülmüştür. kitabı yeni bitirme şansım oldu. terör olaylarının geçmişiyle bugünü arasında bağlantıyı çok açık belgelerle kuruyor rahmetli uğur mumcu. kitabı okurken yarım kaldığı kendini belli ediyor. en son dersim harekatı için alınan kararlarla kitap sonlanıyor. kim bilir rahmetli nerelere değinecekti, izin vermediler.
  huzur içinde yat
 • uğur mumcu'nun yazarken öldürüldüğü kitabı. yaklaşık 20 sayfasında apo'nun geçmişinden bahsediyor. devamını yazdırtmadılar. geri kalan sayfalarda ise cumhuriyet dönemi kürt ayaklanmalarından bahsedilmiş. şafak bildirisi dağıttığı için gözaltına alınan apo hakkında tutuklama isteniyor. sonra birileri apo'nun serbest kalmasını sağlıyor. uğur mumcu mit ile apo'nun bağlantılarını yazacakken öldürülmüş. ışıklar içinde uyusun.
 • cem ersever bu kitapta yazan ve maalesef yazılamayanlara benzer açıklamalar yapacakken öldürülmüştü. sedat peker'in anlattıklarını düşündükçe mumcu ve ersever'i öldürtenlerin benzer kişiler olduklarını düşünmek yanlış sayılmaz
 • anayasanın 66. maddesi:

  türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes türktür.

  türk babanın veya türk ananın çocuğu türktür.
hesabın var mı? giriş yap