şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir grup insana tekil (tek bir) özellik ataması yapan ırkçı bir saçmalama.
  "türk güzelliği", "japon güzelliği" gibi.

  milliyetçi anlamda romantik perspektifle, bu tarz sıfatları kültürlere de yayıyorlar. gerçi algısal bir mesele. "güzel" dersen güzel olur.

  yine de bu tarz yapısal, etnisite temelli ve genellemeci yalanlar benim için nöron israfı.
 • biraz latin güzelliğine benzeyen güzelliktir. hafif kabadır, allah sevenine bağışlasın.

  herkes güzeldir, bir rivayete göre önemli olan bakmadan önce ne kadar alkol alındığıdır. bir de tercih meselesi tabi. bizim kızlar için (kürt olsun olmasın) rus birinin söylemiş bir rus atasözü vardır (bkz: çirkin kadın yoktur az votka vardır).
 • güzellik göreceli bir kavramdır. aynı zamanda başı ve sonu olan bitmeye, tükenmeye mahkum olandır da. her gün dünyanın en güzel manzarasına bakarsanız bir gün artık onun o kadar da güzel olmadığını düşüneceksiniz. kendinizi kandırmadığınız sürece. güzellik mefhumunu bir ırka bağlayarak tartışmaya açmak, sonra çocukken hiç sevilmemiş gerzeklerin de gelip çocuklukta mazur görülecek acımasız ve alaycı tavırlarını buraya taşımaları ise çirkindir. çirkin ise göreceli değildir. o entryleri her okuduğumda bu çirkin bir tavırdır ve insanlıktan uzaktır dedirtecekler. dostum hepimiz boktan çocukluklar geçirdik neden bu kadar mutsuzsun?
 • hiç bir zaman inanmadığım bir şey! tanım bile demiyorum. çünkü böyle bir tanım yok!
 • şimdiye kadar hiç rastlamadığım önerme. hdp'ye de bu konuda fazlasıyla kızgınım. madem kadın milletvekili adayları göstereceksin ve kadın milletvekili çıkaracaksın, yaa arkadaş ne halt yemeye güneydoğunun en çirkin kadınlarını aday yaparsın. dilek öcalan nedir amk yaa. yabancılara bakıyorum, süper yakışıklı ya da güzel milletvekilleri ve bakanlar var, bizim mecliste, daha yemin etmeden çarpılan dilek öcalan var.
  birisi de çıkıp kürt güzelliği diye başlık açıyor. hani nerde?
  (bkz: aramızda link vermeyen hayvanlar var)
 • yoktur.

  kürt ırkçılığı vardır.
  tıpkı türk ırkçıları gibi her iki tür de dünyanın kendi gtünde döndüğünü zanneder.
  her ikisi de hizmet etti(rildi)kleri siyasi ideolojilerle iliğine kadar sömürülüp faşist dünya görüşüyle donatılmaktadır.
  her ikisi de kendilerine benzemeyen herkesi ötekileştirir, başkalarını kendi noksanlıklarının faili olarak adlandırır, ikisi de kendi üst ırkını gücünün yettiği her yerde dayatır.
  her ikisi de saldırı ortamında tehdit, savunma ortamında mağdurdur.
  her ikisinin de şanlı mazileri en yakın 100 yıl öncesinden menkuldür. örneğin son 50 yıla ait en ufak bir ilerleme olmamış, geriye evrildikleri gözlenmiştir. cinsel suçlar, cinsiyet ayrımı, negatif örfi uygulamalar, endüstri-sanayi-bilim-sanat-eğitim-sağlık gibi gelişimin gösterge olacağı alanlarda yerinde sayma hatta gerileme malumdur.
  her ikisi de ırkından olan bireylerin ait olduğu sınıf bilinci açısından konumunu eleştirmez.
  her ikisi de asla emek-sermaye çelişkisi üzerinden aşiret ağaları veya patronlarla karşı karşıya gelmez.
  biri avrupa ve abd'yi gavur olmakla, diğeri emperyalist olmakla suçlar ancak en küçük sıkıntıda ilk imdada çağırdıkları yine bunlardır.
  her ikisinin de kendini en iyi ifade etme biçimi tehdit ve şiddettir.

  sayın ağzının ortasına antropoloji ansiklopedisiyle vurduğumun kafatasçıları. anadolu gibi kültür etkileşiminin kontrolden çıktığı medeniyetler mezarlığı topraklarda saf türk veya kürt ırkı olamayacağına göre, güzelliğinizin patenti de hiç birinizin kafatası çapından menkul değildir. boşuna tepinmeyin.
 • birilerine dert olmus yine sanirsam.
 • melez kürtse güzelliği dillere destan olur, her melez gibi..
 • annesi miss türkey organizatörlerinin torpili ile birinci olmuş kişilerin makara yapmaya çalıştığı kavram.