• hakkında kendimi çok pis kandırılmış hissettiğim halk.

seneler seneler önceydi. önce dedin ki, ben dışlanıyorum, ayrımcılığa uğruyorum insanlar ve devlet tarafından. dedim haklı. dışlanıyorlar, eziliyorlar. sonra yokladım sağımı, solumu, eşimi dostumu. ben yedi göbek izmirliyim kürt kardeşim. baktım ki dedem evini kürtlere sattı. bakkalından alışveriş yaptık, müteahhitinden ev aldık. etrafımdaki hiç kimse yolda sana iğrenerek bakmadı. kadifekale'yi ele geçirdin, kürt gölü haline getirdin kimse gıkını çıkarmadı. yetmedi gene beğenmedin şartları, sana otobanda evler yaptılar, midyeni yapabil diye düzenek bile hazırladılar. gene beğenmedin, gitmem diye tutturdun. sırf sen çamaşırını yıka diye uzundere'de çamaşırhane kurdular. ne yaptılarsa yine mutlu edemediler seni.

ekonomimiz kötü, devlet doğuyu ihmal etti. ne yiyoruz, ne içiyoruz biz kimse bilmiyor dedin. doğru dedim. tüm iktidarların yaptığı hataydı bu, atatürk'ün de ömrü elvermeden gitti dedim. sonra diyarbakır'a geldim lüks araçlardan önümü göremedim. babam 30 yıl eşek gibi çalıştı, senin sahip olduklarının binde birine sahip olamadı. bir de baktım ki, uyuşturucu kaçıranın, kadın pazarlayanın var, yolunu bulmuşsun yani. yine de dedim ki ne yapsın mecburen bu yollara girdi.

doğunun kötü şartlarından yakınırken hiç gelip de karadeniz'in, manisa'nın, aydın'ın, afyon'un köylerini görmedin canım kardeşim. sen elektriğini kaçak kullanırken, altında range roverla yeşil kart sahibiyken televizyonun girmediği, yürünecek yolun olmadığı köylere gözünü kapadın. çünkü tüm ağır şartlar sana özgü olmalıydı. uyum sağlamayı, asimile olmak sandın sen.

anadilim dedin.. kendimi savunamıyorum dedin. sonuna kadar haklı dedim. yolda, sokakta, otobüste inadına bağıra bağıra kürtçe konuşmanı görmezden gelerek.. yaşadığı ülkenin resmi dilini konuşmak neden insana bu kadar ağır gelir ki diye sorgulamadan..

sen kürt olmaktan utandın aslında. türk olmaktan da utandın. türkleri dışlayan sen oldun farkında bile olmadın.. baktın ses yok, işi abarttın türk bayrağına salladın, anayasaya salladın. kimsenin sesi çıkmıyor nasılsa değil mi ?

ama asıl hatayı nerede yaptın biliyor musun? özgürlük mücadeleni apo gibi amerikan köpeğine teslim ederek. halbuki, sen de kandırıldın. yakalandığında "benim annem türk. türk milleti için her türlü hizmeti yapmaya hazırım" diyen, seni kendi çıkarları uğruna anında satan bir adama inanarak yaptın. bomba patlattı, senin çocukların, bebeklerin, vatandaşların da öldü. çoluğunu, çocuğunu, kızını kaçırdı, dağa çıkardı, terörist yaptı. ama bir günden bir güne neden diye sormadın.

işte bu yüzden, artık senin samimiyetine, mağduriyetine inanmıyorum ben. iyi niyetine inanmıyorum. üzgünüm kürt kardeşim..
  • tamamı, hatta önemli bir kısmı pkk'lı değildir. yeri geldiğinde pkk'ya kurşun sıkabilme cesaretine de sahiptir. yalnız büyük bir çoğunluğu ise kan emici zararlılar gibi yaşamaktadırlar. vergi vermezler, elektrik, su, benzin ve evlerinin neredeyse tamamı kaçaktır. bu halk kendi içinde dahi anlaşamaz. bulundukların kentin belediyesi anız yakmayın diye kürtçe anonslar yapar, ilanlar verir ancak yakmaya devam ederler. kendi aralarında kan davası güderler ve bunu yaparlar. büyük bir çoğunluğu menfaat düşkünüdür, sadece çıkarları uğruna yaşarlar. sürekli mağduru oynarlar ve adam kazıklamaya çalışırlar. aralarında delikanlıları yok mu? elbette var. öyle ki güvenip evinde kalabileceğiniz, arabasıyla sizi 300 km taşıyabilecek ve size, sizi teröristten koruyabilecek kadar değer veren delikanlısı da vardır.
    yalnız pkk'lı olabilmek çok farklı bir kafaya sahip olabilmektir. pkk'lı olabilmek askere mal taşıyan kürtler hakkında "o mal taşıyanları vurun ki, bir daha askeriyeye iş yapmaya korkar hale gelsinler ve bize katılsınlar" diyebilecek kafaya sahip olabilmektir. pkk'lı olabilmek iş yaptığı ordunun konvoyuna pusu kurdurmak için çaba göstermek demektir. pkk'lı olabilmek küçücük çocukların arkasına saklanıp geçen konvoya molotof atabilmektir.

edit: bu yazdıklarımın doğruluğunu test etmek isteyenleri kürtlerin ekonomik gelirlerinin en iyi olduğu yer olan şırnak silopi'ye beklerim.
  • pkk'yla aralarına mesafe koy(a)madıkça pkk'lıdır. aradaki bu fark önemli !
  • en sevdiğim arkadaşlarımın bile birer ırkçı pislik olduğunu düşünmeme sebep olan benim de içine dahil olduğum halk. kürt olduğunu söylediğin anda suratlar birden değişir.(genelde ekşir)ortada bir konusma olsun kürtler şöyle böyle falan yok bak şu kesin kürt bilmem ne falan.tabi ben orada duramam milliyetçi olmama rağmen bir şeyler kabarır içimde ne var lan bende kürdüm derim. hemen bi bdp pkk benzetmesi. genelde bunları açıklamam. nefret ederim böyle yaklaşılmasından kendi at gözlükleriyle baksınlar hayata banane beni de onlardan görüyorlarsa görsünler anasını satayım der geçerim. kendi kafası basmıyor mu hepimizin pkk'lı olmayacağına? ve kürtlere onca laf sayıp da yok aslında siz bizim kardeşimizsiniz hepinizi kastetmiyorum ben diyenlerin de çok afedersiniz samimiyetine sıçayım ben..
  • türk halkının bir ferdi olarak çok saygı duyduğum, türkiye cumhuriyeti sınırları dahilinde kendilerine karşı yıllardır sürmekte olan her türlü baskıcılığa ve cinayete karşı soğukkanlılığını koruyabilen bir halk.

binlerce insan çoluk çocuk, yaşlı genç toplanmış hdp'nin amed mitinginde selo başkanın gelmesini halaylarla beklerken 5 haziran 2015 hdp diyarbakır mitingi patlaması gerçekleşiyor. ilk başta çöpte bir bomba patlatılıyor, sonra trafonun yanında çok daha tesirli bir bomba.

2 bomba patlamış insanlar panikle birbirini ezmiyor. ambulans gelmesi beklenirken üzerlerine bir de toma ve akrep musallat edip çeşitli uzuvları kopmuş insanların üzerine su ve gaz atılıyor.

buna rağmen bu insanlar hala önlerine konan başka bir engeli, %10 barajını aşma hedefi ile sükunet çağrısı yapıyor.

gerçekten büyük ruhlu, büyük vicdanlı insanlarsınız.
  • uzun zamandır kürtler arasında yaşıyoruz kürt değiliz ve ailede yüzde birlik bile kürtlük yok.
    sadece bölgesinde yaşıyoruz ama ben sizin anlattığınız gibi kürtler görmedim hiç.
    evet altlarında lüks arabalar var çoğunun, doğru ama batıdakilerde de var.
    batıda olması normal de onlarda olması mı anormal anlamadım.
    benim gördüğüm kürtlerin çoğu atatürkçü.
    atatürkçü olmasalar bile apo denen gereksiz adamı destekleyen daha görmedim, ha illaki vardır ama ben çevremde görmedim.
    duygu sömürüsü yaptığını yazmış bir arkadaş, ırkçılığını güzel ve sakin dille anlatmış, çoğu kişi de haklı bulmuş ama ben çevremde yemin ederim böyle kürt görmedim.
    her ırkta, dinde, dilde kötü birileri vardır, kürtler mükemmel olacak diye bi şey yok.
    kimse mükemmel değil.
    ülkedeki diğer insanlar gibi onların da çoğu illegal işi yapıyor.
    benim babamın oğlu değil hiçbiri ama ben gördüklerimi anlatırım.
    insan olarak hesap yapalım şu din, şu dil, şu ırk diye değil.
    sene 2022 hâlâ şu bu ırkçılığı yapıyorsunuz.
    bunların hepsi insanoğlunun yaptığı saçma sapan sınıf ayrımları, siz özünüze bakın.
    hepimiz insanız, et ve kemik torbası, başka bi şey değiliz. birbirimizden ne üstün ne de alçağız.
    böyle sınıflar oluşturursak bir yere varamayız.

teşekkürler.
  • bende gerçek bir hayal kırıklığı yaratan halk oldu son zamanlarda. üniversite hayatı boyunca o zorunlu yakın tarih dersini doğru düzgün bir şekilde alanlar, resmi tarih ve yayınlar dışında biraz okuma yapma imkanı bulanlar türkiye cumhuriyeti devleti'nde özellikle bu halka dönem dönem artan bir devlet şiddeti uygulandığını görmüşlerdir. ben de bunun kendimce geç de olsa farkına varmış ve ciddi üzüntü duymuş bir vatandaşım. adamlara sırf kürt doğdukları için, başka bir dil konuştukları için vs aklımıza bile gelmeyen şiddet ve asimilasyon politikası uygulanmıştır, bölgeleri türkiye'nin "dış mihraklara" karşı dik duramamasından dolayı bilerek geri bırakılmış, zor bir hayata mahkum edilmişlerdir. bunların tamamı haksızlık, olmaması gerekiyormuş, olmuş, yapanların yatacak yeri yok benim gözümde. 1980 darbesi sonrası insanlık dışı diyarbakır cezaevi uygulamalarıyla bu insanların intikam alma duygusu beslenmiş bilmeden. şimdi düşünüyorum, değil ki asker, rastgele bir insan gelse bana tokat atsa bunun hesabını sormaya çalışırım. o yüzden cezaevinde lağım kuyularında bekletilen, bok içinde süründürülen, dayaktan ayakta duramayacak hale gelen, tecavüze uğrayan, öldürülen insanları düşününce bunların bir intikam alma peşine düşmelerini anlayabiliyorum.

intikam almak için kurdukları ve halkının destek verdiği örgüte, pkk'ya ve siyasi uzantısı olan partilerine bakınca, son dönemlere kadar solcu, marksist-leninist bir örgütlenme olduğunu görüyoruz. duruma bakınca anlaşılabilir ve yaşananlara paralel bir ideoloji. gel gör ki, 2013 nevruzunda bu örgüt ve abdullah öcalan ideolojiyi ve bunca zamandır "inandıkları" değerleri bir kenara bırakıp "sünni islam" etrafında bir bütünleşmeyi desteklediklerini cümle aleme ilan ettiler. çözüm süreci adı altında ne olduğunu halk olarak bilmediğimiz ve muhtemelen çok uzun yıllar daha bilemeyeceğimiz pazarlıklara binaen böyle bir çark ettikleri aşikar. değer miydi? alevi kürtleri bir kenara bırakıp akp ile işbirliği için bunca sene başka şeyler vaat ederek kazandıkları taraftarlarına tabiri caizse ihanet etmelerine değer miydi? haklı olduğunu düşündükleri bir mücadele veriyorlar, niçin kuyruğu dik tutmayı seçmediler anlayamıyorum.

abd'nin büyük ortadoğu projesinde kürt halkının ve olası federe kürt yönetimlerinin önemi artık herkesin malumu. bu projenin uygulayıcısı, başbakan, çözüm sürecini başlattığı andan itibaren birtakım tavizler veriyor belli. kameraların önünde gülümseyerek konuşan bdp tarafının kazanımlarının daha çok olduğu belli. başbakanı az çok tanıdıysak kendisine bir faydası olmayan işlere asla burnunu sokmadığını anlamışızdır. türkiye'de yatırıma aç dünya kadar yer varken istanbul'a yapılan şımarıkça rant yatırımlarını biraz takip edince oy için yapılan ve uzun vadedeki faydası-zararı hiç gözetilmeyen bir politikası var, anlayabiliyoruz. başbakanın mümkünse başkanlık, olmazsa partili cumhurbaşkanlığı hevesini de biliyoruz. meclisten bu tasarıyı geçirmesi için akp milletvekillerine bdp milletvekillerinin sayısını ekleyince yeter sayıyı denkleştiriyor. dolayısıyla kürt sorunu politikalarına ağırlık vermesi, kabile reisi dediği barzani'yi ağırlaması, kürdistan demesi hep bundan. fakat cemaat- akp çekişmesi de artık ayyuka çıktığından, bu desteği cemaat-abd ikilisinin gösterdiği ve çizdiği yoldan değil alternatif yöntemlerle, tamamen kendi popülaritesini kullanarak yapmaya başladı. bütün bunlar ayrı ayrı da ele alınabilecek, çok girift meseleler.

kürt halkına dair hayal kırıklığım işte bu noktada başlıyor. anladık faşist türklerden, türk askerinden, türk devletinden nefret ediyorlar. bunlardan kurtulmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırlar, normalde asla desteklemeyecekleri bir adama destek vermek de buna dahil. türkiye'ye ve dünyaya yayılmış hiçbir kürt'ün dönüp de yaşamayacağını ağzıyla söylediği, abd'nin ortadoğu petrollerinin bekçisi olacağı ezelden belli bir kürdistan hayali için, özgür kalması imkansıza yakın liderlerinin küçücük bir ev hapsi olasılığı için kendi çıkarı başkanlık sistemine geçip rejim filan değiştirmek olan bir adamın kişisel iktidar sarhoşluğuna gözü kapalı alet olmaya hazır olmaları beni delirtiyor. temel insan hak ve özgürlüklerinin ne olursa olsun sağlanması gerektiğine olan inancımdan dolayı kürtlere rağmen kürt haklarını savunurken artık rahatsız oluyorum. iyi niyetle ve somut, geleceğe yönelik çözüm adımlarıyla bunca sene rahatlıkla kendi içimizde çözebileceğimiz problemin bu kadar kompleks hale getirilmesine onun bunun oyuncağı olarak katkıda bulunmalarından dolayı gerçekten hayal kırıklığı içindeyim. haklı olduğunu düşünüyorsan, hakkını savunuyorsan, onurun ve gururun olmalı.
  • umarım şu anda haklarını alma konusundaki katetdikleri mesafeyi heba etmezler. son yıllarda görünen o ki kendilerine fazlaca güveniyorlar ve bu savaşı kazandıklarını düşünüyorlar, en azından geriye döndürülemeyecek kadar güçlü olduklarını.

benim düşüncem ise yanıldıkları. eğer bu barış süreci başarılı olmaz ise, türkiye'nin abd ile yapacağı pazarlıkların sadece bir enstrümanına dönüşürler ve iki yıl içinde bölgelerinde olağan üstü hal ilan edilip, yine köylerinin boşaltılmasıyla, batı illerindeki güçlerine suikastlarla karşılaşırlabilirler.

tarihe bakmak, inanmak lazım.
  • manderlay filminde anlatılan halktır.
  • gurur duyduğum ve takdir ettiğim halk. temel hak ve özgürlüklerini bir bir, söke söke alıyorlar.

aynı göt bende yok mesela. hakkımı savunmak için her eyleme katılamıyorum. çünkü devlet şiddetinden korkuyorum. yaşımıza, dimağımıza, duygularımıza acımadan saldırıyorlar, bundan korkuyorum. dilan gibi olmaktan korkuyorum, sindim, sindirildim.

ama onlar sinmediler.

geçenlerde mümtaz'er türköne ile ümit özdağ'ın katıldığı genç bakış'ı izlerken, bu kez üniversiteli bir genç tekrarladı şu artık fosilleşmesi gereken klişeyi. neymiş efendim kürtler öss'ye girip okula gidebiliyormuş, kpss'ye girip memur olabiliyormuş, 1 mayıs'ı diyarbakır'da abdullah öcalan posterleriyle kutlamışlar da polis müdahale etmemiş de daha ne istiyorlarmış da...

ya girsene götün yiyorsa. evet adam 1 mayıs kutluyor diyarbakır'da ve abdullah öcalan posteri açıyor. sen beğen veya beğenme, adam öyle kutlamak istiyor ve öyle kutluyor. müdahale etsene götün yiyorsa taksim'de ettiğin gibi.

kardeşin daha yaşı genç o yüzden anlamamış olabilir. kürt halkı söke söke aldı o hakkı. bugünü düşün, bir de bundan 20 sene önce abdullah öcalan posteriyle 1 mayıs kutlamayı düşün. işte kürt halkı o hakkı söke söke aldı.

senin benim de hakkım istediğim adamın posterini açıp özgürce bayram kutlamak ama kutlayamıyoruz. neden? çünkü bizde o hakkı alacak göt yok da ondan. biz o çilelere göğüs geremediğimiz için zorbalığın altında eziliyoruz. o yüzden adında "türk" olan her kavramı "türkiyeli" ile değiştirmeyi arzulayan kürt halkı bir tek "türk polisi" kavramına itiraz etmiyor. çünkü o "türk polisi". türk olarak anca senin benim kafama vurup susturabilir.

ben kürt halkını, vatandaşlarımı, arkadaşlarımı takdir ediyorum. haklarını elinden almaya kalkan zorbaların elini kıranlar insanları da, hangi cemiyete mensup olurlarsa olsunlar takdir ederim.

halklararası nefret evrildi. bugün nefretin içini dolduran etmenlerden biri de bu başarının çekilememesi.

şimdi herkes gurur yapacak ama bence durum budur.
hesabın var mı? giriş yap