şükela:  tümü | bugün
 • uzun saç ve top sakalından vazgeçmediği, sık sık amirleri ile atıştığı için ismi michael wittmann, otto carius gibi pek bilinmeyen ancak savaşın en büyük tank ası. 168 adedi konfirme edilmiş olan toplam 195 zaferin sahibidir. 3000 metreden bir rus t-34 tankını vurması ise savaş sırasında kaydedilen en uzak menzilli tank atış rekorudur. kursk savaşı sırasında zırhlı birliğin yanına sarkan 22 adet t-34'ün karşısına komutanı olduğu king tiger tankı ile tek başına çıkıp 9 adedini savaş dışı bırakmış ve yardım gelene kadar ilerlemeyi durdurmuştur. gün sonunda tankına yapılan kontrolde tam 24 adet isabet sayılmıştır. çek cumhuriyeti sınırları içinde son savaşını yaptığı bölgenin yakınında mezarı bulunmuştur. (bkz: rip)

  http://www.warhistoryonline.com/…zech-republic.html
 • 23 yıl gibi kısacık yaşamına rağmen, dünya harp tarihinin en sansasyonel askerlerinden olan efsane tankçı.

  gelin biraz beyin fırtınası yapalım;

  - çekoslovakya'nın küçük bir şehrinde doğuyor ve 19 yaşına kadar araba fabrikasında çalışıyorsunuz,

  - ortalama bir eğitimle 20. yaşın sonlarına doğru askeri okuldan mezun oluyorsunuz,

  - 21 yaşınızda ilk çarpışmanıza giriyorsunuz,

  - 2.5 yılda 168'i onaylı 200'den fazla tankı imha ediyorsunuz.

  inanılmaz.

  ve yalnızca otoritelerle arası iyi olmadığı için harp tarihine damga vurmuş bu yiğide, ritterkreuz des eisernen kreuzes* verilmemiştir.

  naaşı 2013 yılında 15 askerle beraber çek cumhuriyeti'nde bulunmuştur;

  http://www.denik.cz/…ho-tankisty-20130409-kc3h.html

  huzur içinde uyu büyük tankçı.
 • 168 onaylanmış zaferi olmasına rağmen gerçekte 200+ olduğu ifade edilen alman tank ası. bab kalesi operasyonunda tiger 2 tankı ile 1,5 günde 24 rus tankını imha etmek, 3km den bir rus t-34 tankını vurmak gibi kendine has rekorları mevcuttur.
 • herkesin favori tankçısı michael wittmann olsa da bana göre ikinci dünya savaşındaki en iyi tankçı.

  çok kişi tarafından bilinmemesinin nedenlerinin arasında kariyerine komutan olarak başlamamasının yanında aşağıda bahsedeceğim gerekçeler de yatıyor:

  - knispel, onaylanmış 168 (aslının 195 olduğu iddia ediliyor) tank imha etmiştir. bunların 42'sini komutan olarak, diğerlerini ise topçu ve yükleyici olarak başarmıştır.

  - bir t-34 tankını tam 3000 metreden imha etmiştir.

  - 1. ve 2. sınıf demir haç ve panzer nişanı almasına rağmen 4 kez önerildiği halde şövalye haçı alamamıştır. bunda, imha edilen bir tanktan sonra bunu kimin yaptığı tartışmaları sırasında genelde geriye çekilip cool takılması ve başarıyı başkalarına mal etmek istemesi etkendir.

  knispel'ın yavaş terfisi ve wittmann'ın gölgesinde kalmasının ana sebeplerine gelince: kendisi, sovyet savaş esirine kötü davranan bir alman subayına saldırmış, kesin kurallara rağmen keçi sakalı ve uzun saçtan vazgeçmemiştir. (bir fotoğrafına bakmanızı öneririm) bu hal ve hareketlerine rağmen ordu hapishanesine girmemesini müthiş kariyerine borçludur.

  sözün özü, 5 yıl bilfiil cepheden cepheye koşup, gelmiş geçmiş en çok tank imha eden askerlerden biri olarak asla hak ettiği değeri görememiştir. savaşın bitiminden 10 gün önce bir kingtiger komutanı olarak sadece 23 yaşındayken urbau'da (zamanın çekoslovakya'sı) ölmüştür.

hesabın var mı? giriş yap