*

şükela:  tümü | bugün
 • dusenin dostu olmaz deyimiyle aynı anlama gelen, insanların güçlüyken yanlarında olan veya onlara yakın olan kişilerin, bu kişilerin güçten düşmesini takiben onlardan uzaklaşmalarını ve hatta onlara düşman olmalarını ifade eden deyim.
 • gençlik zamanlarında köpeklere ahkam kesen kurt yaşlandığında bu işlevini yerine getiremez hale geldiğinde köpekler tarafından daşşak oğlanına çevirilir. hayvanlar aleminin yegane triplerindendir.
 • çok özlü anlamlar ifade eden bir atalar sözü.

  son iki gündür bazı ezik metabolizmaların gs barcelona maçı ekseninde yaratmaya çalıştıkları hava bu sözü ister istemez çağrıştııyor. tek bir maçın hiçbir zaman ölçü olamayacağının ayırdına varamamış bu idrakten yoksun mahlukat en ufak bir tökezlemeyi bile içlerindeki sefil duyguları, eziklikleri kusmak için bir fırsat bilmişlerdir.

  bu gafiller kendi ikinci sınıf bayağı takımlarının rüyalarında bile göremeyeceği başarılara imza atmış galatasarayın altı maçlık bir maratonda üç ihtimalli bir sonucun sözkonusu olduğu bir maçta grubun ve ligin favorisi bir takım karşısında aldığı sonucu yıllardır özlemle bekleyen bir ezikler güruhu olarak ağızlarından salyalar saçarak taarruza geçmişler ve olgun galatasaray taraftarı tarafından tiksintiyle izlenmişlerdir ancak.

  tamam 50-60 arasında salınan iq'ları ile şampiyonlar ligi olgusunu ve bu ligin ihtiva ettiği anlamı kavramaktan acizdirler bu galatasaray forması görünce kırmızı görmüş boğa sendromuna düçar olan mahlukat. kavramaktan acizdirler çünkü hem iq'ları yetersiz hem de pek bir (hatta hiç) tecrübeleri yok bu ligle ilgili. sadece yıllardır şanlı galatasaray'ı melül melül izlemişler ve ukteler sarmıştır tüm ufuklarını.

  aslında böyle bir maçta gaza gelmeyip biraz sabretseler kendileri açısından daha iyi olurdu. çünkü daha bir sürü maç var ve kaybedilen sadece üç puan. eğer, daha sonraki maçlarda galatasaray taraftarına layık olduğu futbol resitalini sunarsa (ki bu büyük olasılık) bütün kusmuklarını tekrar yalamak zorunda kalacaklardır. bir ihtimal işler galatasaray açısından ters gider ise o zaman doya doya havlama imkanı elde ederler.

  (bkz: 24 eylül galatasaray barcelona maçı)
 • kendini aşağılama tandansı yanında karşı tarafı da yerin dibine sokma özelliğine sahip ultra oturaklı bir sözdür.
 • bi anlamda boynuzun kulagi gecmesi hali. sizden kucuk bi bacaksizin diline dusme durumu.
 • (bkz: vay canına)
 • bülent ecevit'in siyasetteki son bir kaç yılında çok fazla aklıma geldi bu söz.
 • bir keltoş atasözü.
 • dogrusu "kurt kocayinca kuzuya maskara olur" dur.