şükela:  tümü | bugün
 • almanya doğumlu amerikalı psikolog.(1890-1947)berlin üniversitesinde matematik ve fizik okudıktan sonra, gestalt psikolojisine yönelmiş, bellek konulu araştırmalar yapmıştır.
 • tgrouplar ile ilgili araştırma yaparken karşıma çıkan sosyal psikolojiyi teoriden gerçeğe taşımış kişi. orta sınıf bir yahudi ailesinin çocuğu olarak doğmuş kendileri, şimdiki polonya sınırları içerisinde kalan prusya'da. 15 yaşlarındayken berlin'e gelmişler ve o sıralarda iyice yayılmaya başlamış, ki hitler ile birlikte devlet görüşü olacak anti semitizm ile boğuşurken kendini sosyalist akımın içinde buluvermiş. 1916'da gestalt psikolojisi üzerindeki çalışmalarıyla phdsini almış, alman ordusuna katılmış, savaşta yaralanmış ve geri dönmüş. 1921'de berlin üniversitesi psikoloji enstitüsünde ders vermeye başlamış.

  birkaç yıl içinde çalışmaları ve yazdıkları sayesinde ismi duyulan lewin 6 ay boyunca da stanford'da ders vermiş 1930'da, ki 1933'te de karısını ve çocuğunu kapıp nazi almanya'sından amerika'ya kaçmış, iyi de etmiş. (böylece bizler özellikle grup dinamikleri ile ilgili araştırmalar ve deneyler yapacak bir adamdan mahrum kalmamış olduk.)

  beraber çalıştığı arkadaşlarıyla birlikte tgroup çalışmalarını geliştirecekleri national training laboratories'i kurmak için gerekli fonu alır, ancak laboratuarın açıldığını göremeden 1947 şubatında geçirdiği kalp krizi nedeniyle ölür.
 • grup dinamikleri , alan teorisi (field teori) , yaşam alanı , einstellung , motivasyon , sosyal psikoloji , ırkçılık ,üç çatışma tüzerine önemli çalışmalar yapmış alman asıllı amerikan bilim adamıdır.
 • sosyal psikolojinin babasıdır. ilginç olan sosyal psikolojinin tarihsel köklerini bizzat kurt lewinin hayatı üzerinden giderek en cahil insana bile kavratabilirsiniz. bilindiği gibi sosyal psikolojinin asıl patlama yaptığı dönem ikinci dünya savaşı esnası ve sonrasına denk gelir. şuan hala kullanılan paradigmaların neredeyse hepsi savaş sırasında ve sonrasında ortaya atılmıştır. kurt lewin savaş nedeniyle birçok avrupalı bilim insanı gibi amerikaya kaçar. ve bu bilim insanları sosyal psikolojinin temelini oluştururlar. şuan okutulan sosyal psikoloji derslerinde bile hala avrupalı ve amerikalı ayrımı yapılır. çünkü avrupada sadece teori üretilirken, amerikada somut üretim yapılır bu alanda. ayrıca kurt lewin amerikaya gittikten sonra soyadının okunuş biçimini değiştirmiştir. hikayeye göre soyadını her söylediğinde kendisine aksanı ile ilgili sorular sorulurmuş. 'levin' şeklinde söylerken 'lövin' şeklinde söylemeye başlamış soyadını. bu da böyle bir bilgidir.
 • "bir sistemi onu değiştirmeye çalışmadan anlayamazsınız."
 • lewin'in çalışmalan geştalt yönelimlidir ancak geştalt psikologlan algı ve öğrenme üzerinde dururken lewin ihtiyaçlar, kişilik ve sosyal faktörler üzerinde durmuştur. geştalt psikologlan davranışı açıklamak amacıyla fizyolojik yapılar üzerinde dururken, lewin psikolojiyi bir sosyal bilimden daha fazlası olarak görmüştür. iki sebepten ötürü lewin'in sistemini geş­talt hareketinin bir detaylandınlışı veya doğal sonucu olarak ele almak meseleyi daha anlaşılır kılacaktır: (a) lewin bir süre gestaltçılarla berlin'de yakın çalışmalar yapmıştı, ve (b) lewin'in düşünceleri diğer sistemlerden daha çok geştalt sistemine uygundu.
 • (bkz: contemporaneous causality) diye frenkçe bir kavramı varmış kendisinin.

  (bkz: entry yoluyla ukte)
 • "if you want truly to understand something, try to change it."

  kurt lewin
 • "hepimizin birbirimize ihtiyaci vardir. bu tur bir baglilik birey ve grup calismasinin olgunlasmasi icin en buyuk durtudur."
  kurt lewin
 • uygulamalı sosyal psikoloji alanında öncü isimlerden biridir.
hesabın var mı? giriş yap