şükela:  tümü | bugün
 • dünya üzerindeki herhangi bir milliyetçiden farkı olmayan kişi, kişilik vs vs vs..
 • (bkz: milliyetçilik)
  (bkz: ırkçılık)
  (bkz: faşizm)
 • "anlaşılmayan milliyetçilik"ten ziyade, söz konusu kürt milliyetçisi insanların ne yapmaya çalıştıkları konusunda bir "farkındalık"dan söz edilebilecek tartışma ortamıdır. zira "bağımsız kürdistan için silahımı alır, dağa çıkarım" diyen insanlarla dolu bir ülkede "anlaşılmamış milliyetçilik"den bahsetmek ayıptır, abesle iştigaldir. elbette milliyetçi olabilirler, elbette kendi bağımsız vatanlarını kurmak isteyebilirler. sonuçta biz de bu ülkeye gökten zembille inmedik. ancak pkk - kongra-gel adı verilen köpek sürüsünden husüle gelmiş aşağılık terör örgütünün gerçekleştirdiği eylemlerden "gururla, göğsü kabara kabara" bahseden bir takım kürt milliyetçilerini görünce, "sizin olayınız nedir?" diye sormak da gayet yerinde bir davranış olacaktır. yerlere göklere sığdırılamayan kürdistan'ı kurmak için busht'un kıçını yalayan, bilahare bu davranışları hatırlatıldığında ise "biz öyle bir şey yapmadık, davamız bize aittir" gibi saçma sapan beyanatlar veren insanların savunduğu milliyetçilikten de ne hayır gelir, orası da apayrı bir boyuttur. ayrıca yok yere öldürülen, şehit edilen insanlarını savunmanın "kafatasçılık" olduğu bir zamanda, bu "kürt milliyetçisi" insanların savunduğu ideolojinin ne olup ne olmadığını tartışmak da boşa uğraş olarak görülecektir, ve dahi görülmelidir.
 • kürtler hakkında sözlükte yazılanları okuyan kürt kökenli insanların kolaylıkla mensubu olacağı görüş. ayrıca bu konu hakkında seviyesi düşük, akla ve bilime ters görüş bildirenler için eğer kürt bir aileden doğsalardı kesin kürt milliyetçisi olurlardı diyesim var.
 • fransız devrimini çoktan geçtik. kendimize gelelim, ne milliyetçiliği. bazı ihtiyaçların varlığı sabittir sadece. kişi bir benliğe sahip olmalıdır. bu benlikse salt geçmişle elde edilemeyeceği gibi, nerden geldiğini, kültürün esaslarını bilmek de kendini tanımak için gereklidir.

  ortaokulda yazdığım bir yazıyı anımsıyorum
  `"kuş dilinin bile konuşulabilir olduğu ülkemde, neden benim dilim konuşulamıyor?"`

  bakın türkiye cumhuriyeti'nin altına imzasını attığı anlaşmalarla azınlık hakları koruma altına alınmıştır. lozan antlaşması'nın 39. maddesine göre "herhangi bir türk uyruğunun, gerek özel gerekse ticaret ilişkilerinde, din, basın ya da her çeşit yayın konularıyla açık toplantılarında, dilediği bir dili kullanmasına karşı hiçbir kısıtlama konulmayacaktır. (39/4)
  devletin resmî dili bulunmasına rağmen, türkçe’den başka bir dil konuşan türk uyruklarına, mahkemelerde kendi dillerini sözlü olarak kullanabilmeleri bakımından uygun düşen kolaylıklar sağlanacaktır. (39/5) "
  (bkz: http://www.tarihvakfi.org.tr/…erayrinti.asp?id= 113)

  belki bazılarınca sorun artık dilini konuşabilmenin ötesine geçmiştir. yine de görülmelidir ki fertlerin belli başlı özgürlükleri bastırılmaya çalışılırken sonuç daha farklı gelişmiş, bu ihtiyaçlar farklı kanallarca körüklenerek sorunlara sebep olmuştur. anlaşılmalıdır ki bizler bir ulus devletolmanın dışına çıkmak zorundayız. zaten asla olamayız. bir arada varolabilmemiz için ırk tan daha önemli sebeplerimiz var. aynı toprakta yaşıyor, aynı sıkıntıları paylaşıyoruz. sanırım birbirimize saygı duymamız için başka birşeye de ihtiyacımız yok.

  bu arada benim de iki sorum olacak..
  1)istanbul'da 5 tane fransız koleji var, buna ek olarak gsl vs. peki burda kaç fransız yaşıyor?
  2)istanbul'daki, ya da türkiye genelindeki kürtlere toplam kaç kürtçe eğitim veren okul hizmet ediyor?
 • böyle bir millet olmadığı için böyle bir milliyetçiden de söz etmek mümkün değildir. sanırım söz etmek hiç de mümkün olmayacaktır. eger kendine kürt diyen her birey bir kürt devletini özlemle bekliyorsa hele hele bu kürt devletini de t.c. devleti sınırları icinde oluşturma gibi bir niyet varsa o kişiler de bölücü damgasını sonuna kadar hak ederler. hatta bu kişileri neyle uğraştıklarının farkına varmaları için hakkıyla cezalandrımak türkiyenin hayrına olacaktır. ha bu kendine kürt diyen şahıslar derse ki bizim kökenimizde kürtlük vardır fekat ben türkiye cumhuriyeti vatandaşıyım, öyle t.c. sınırları içinde kürt devletiyle falan işim olmaz t.c. nin kanatları altında huzursuzluk, terör vs. yaratmadan paşa paşa yaşarım o zaman o kişiler candır, kandır kürtçe öğretimi de, kürtçe tv radyo gazete yayını da helal olsundur.

  eğer ki bir kişinin anavatanınn bölünme tehlikesi (pkk kadek kogragel vs.gibi eşkıyaların nin gücü türkiyeyi bölmeye yetmez gerçi) karşısında kayıtsız kalmayıp tepki göstermesi faşistlik, milliyetçilik vs. gibi bir şey ise milyonlarca insan faşistin milliyetçinin ağababasıdır, ben dahil. t.c. sınırları dışında bir kürt devleti olursa da t.c. içindeki kendine kürt diyen şahıslar buyursun tıpış tıpış gitsinler yurtlarına biz de rahat edelim.

  edit: lord, forgive my enemies for they don't know what they do