şükela:  tümü | bugün
  • doğu'daki büyük çoğunluğu kürt olan ilkokul 1 öğrencilerine, okuma-yazma öğretmeye çalışan, orada "zorunlu" hizmet dolayısıyla bulunan ve her öğretmenin "zorunlu" gerçekleştirdiği eylem.
  • bu yazdırılanın "ne mutlu türk doğana" anlamında bir söz yerine "ne mutlu türküm diyene" olması kulağa daha hoş geldiğinden değildir.
  • ciddi bir eğitim sistemi hiç bir zaman olmamış semih cumhuriyetinde bile görülmemiş saçmalık. yok eğer saçmalık değilse türk diye bir özellik yoktur.
  • bu ülkede türklerden başka sadece kürtler olmadığına, çerkezinden gürcüsüne, rumundan lazına zilyon tane insan olduğuna göre son derece normaldir. zira bu ülkede ayrım gözetilmeksizin herkese yazdırılır "ne mutlu türküm diyene".

üstelik yüzyıllardır birlikte yaşayan bu insanların arasında kimin has türk, kimin has çerkez olduğunu kim bilebilir? misal benim baba tarafından dedem gürcü-laz taraftan, anne tarafından dedemse yunanistan taraflarından marmara bölgesi'ne göç etmiş. şimdi bu durumda ben n'oluyorum? kim bilir benim dedemin dedesinin dedesi nerdenmiş, hangi soydan kadınla evlenmiş. o nedenle diyeceğim odur ki: sokayım türk'ünüze de, kürt'ünüze de!
  • "türk'üm diyene" olması kulağa hoş geldiğinden değildir... bir amacı vardır. bu amaç türküm demek insanların zoruna gitmesin amacıdır.

zaten gitmemelidir de zira türk'üm demek özünü inkar etmek değildir. kimse sana özünü inkar et demiyor. fakat dünyada insan, vatandaş yerine koyulmak istiyorsan bir ulusal kimliğe ihtiyacın var. o ulusal kimlik de türklüktür.

gönül isterdi ki git kendi milletinin ülkesinde yaşa, o ulusal kimliği benimse, fakat ne öyle bir ülke ne de öyle bir ulusal kimlik yok maalesef.

not: çerkezim.

edit: etnik kimliğinize kimsenin karıştığı, geleneklerinizi yaşatmanıza izin verilmediği falan yok. nerden çıktı özünü inkar etme mevzuu?
  • bunun doğruluğunu savunan zihniyet ulusalcı-milliyetçi değil objektif-gerçekçi zihniyettir.

nasıl o öğretmen oraya zorunlu hizmetle gidiyorsa ve oraya gitmeye meraklı değilse, nasıl "bu" kürtler bu ülkeye meraklı değilse, bu ülke de çok bayılmıyor sürekli devleti bölmeye çalışan insanlarla uğraşmaya. bu da bir nevi zorunlu hizmet. bu insanlar maalesef var. devlet onlara az da olsa eğitim vermezse ileride başına daha büyük bela olacaklar. verseler de oluyorlar gerçi. herkes bir şeyi eleştiriyor, herkes yanlışlardan bahsediyor, doğrusu budur şöyle olmalıdır diyen yok. ne yapsın devlet doğrusu nedir söyleyin de bilelim.

ne hissederdim düşünmeme gerek yok. ben zaten türk değilim ve halihazırda her gün ne mutlu türküm dedim küçükken. bu beni o kadar rahatsız etmedi ki zorunda bırakıldım demiyorum. bir ulusal kimliğe ihtiyacım var ve çerkez devleti olmadığından türkiye'ye ihtiyacım var. adamlar beni dışlamıyor, türk vatandaşından ayırmıyor. bana kötülük değil iyilik yapıyorlar. neden orospu çocukluğu yapayım ki?

dünyada hiçbir devlet yoktur ki ulusal kimliğini övünç ve mutluluk vesilesi saymasın.
  • türklüğü, kökenle değil türk vatandaşı olmakla ilişkilendirmektir. çünkü türkiye cumhuriyeti etnik köken çeşitliliği oldukça fazla olan bir ülkedir ve tüm farklı kökenleri tek bir çatı altında barındırmaktadır ve varlığından itibaren topraklarında barınan hiç bir ırk türklük mantığından rahatsız olmamıştır.bu durum şayet bir kısım kürt kökenli türk vatandaşının zoruna gitmekteyse ne yazık ki burada bir art niyet aranmalıdır.

zira kökeni ne olursa olsun nüfus cüzdanında türkiye cumhuriyeti vatandaşı olduğu bilgisi yer alan herkes türktür.hiç bir memlekette aksi bir durum söz konusu değildir.

o halde durum türklükten değil türk vatandaşı olmaktan rahatsız olmakla eş değerdir.türk kimliği taşımaktan bu kadar rahatsız olunmaktaysa başka bir ülkenin vatandaşlığına geçilmesi şiddetle tavsiye edilir.
  • türkiye cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes türktür...

bu söylemin hiç bir bilimsel temeli yoktur.inkardır,dayatmadır...bu zihniyete sahip devlet mekanizmasının,düşüncelerini pratiğe yansıtmasıdır...
  • tanım itibarıyla çerkez, laz, abaza, arnavut, arap, rum, ornitorenk, platipus bir öğrenciye ne mutlu türküm diyene yazdırmaktan farkı olmayan eylemdir.

bilmemkaç çeşit milletin mensubu olduğu bir imparatorluğun kalbini teşkil eden anadolu topraklarında ırk ayrımı gözetmeksizin içiçe geçmiş, kız alıp vermiş ve aile bağları oluşturmuş "anadolulu" bir toplumu ayrıştırmak, bölünmeye sürüklemek için pompalanan kürt ırkçılığının anlamsız serzeniş cümlelerinden birtanesidir.

yine kuvvetle muhtemeldir ki bu önermeyi kuran arkadaşlar yeteri kadar tarihten ve siyasetten anlamamakta dolayısıyla da atatürk'ün dehasını faşizanlık olarak yorumlamaktadırlar. yıkılmakta olan bir imparatorluktan ancak modern bir yapılanma, zamanın koşullarına bağlı olarak ulus devlet, yaratılabileceğinin farkında olan atatürk tarafından ortaya konan atatürk milliyetçiliği çerçevesinde etnik, ırksal bir anlam taşımayan bir önermedir.

balkan savaşları, yunanistan, bulgaristan ve romanyanın özerkliğini kazanması, arapların birinci dünya savaşı süresince ingilizlerle işbirliği yapmasına istinaden bölgenin asli unsuru olarak hitap edilebilecek gruplardan biri olan türkler seçilmiştir.

atatürk milliyetçiliği itibarıyla kendini türk addeden, türkiye cumhuriyeti toprakları üzerinde, türk halkıyla birlikte yaşamak isteyen, gönül birliği yapmış herkes türk sayılmıştır. bu bağlamda bir vatandaşlık ve ulus devlet bilinci oluşturmak adına kullanılmış olan türklük ırksal bir aidiyet'e işaret etmekten ziyade yeni kurulmakta olan devletin vatandaşı olma durumunu belirtmektedir. öte yandan türkiye topraklarında safkan türk bulunamayacağı gibi 30lu 40lı yıllarda avrupada yükselişe geçen ekstrem milliyetçilik ve hatta faşizm'in türk milliyetçiliğini de olumsuz yönde etkilediği, kafatası hesaplarına ölçümlerine sürüklediği doğrudur fakat bu hususta yukarıda da belirtmiş olduğum gibi önemli olan ecdadının ortaasyadan göçmüş olmasından ziyade bu topraklar uğruna kurtuluş savaşında can vermiş olması daha yeğdir.

modern bir ulus devlet kurmaya çalışırken insanları buluşturacak ortak bir payda olarak tarihsel kökeni, geçmişi, dili olan bir ırkın seçilmesi, 700 yıllık osmanlı hegemonyasının yol açtığı kültürel ve kimliksel bunalımı aşmak adına kilit bir rol oynamaktadır.

unutmamak gerekir ki türk sözcüğü osmanlı döneminde aşağılayıcı, küçük düşürücü, köylü, tarımla uğraşan insan manasına gelmektedir dolayısıyla olası bir butthurt durumu da mümkün değildir. zira kendisi selanikli olan bir insanın tutup da ortaasya türkü demogojisi yapması çok da mümkün değildir.

netice itibarıyla türklük osmanlının çöküşü ile elde kalan son topraklar ve son halka sıkı sıkıya tutunmak, birlikte olacak ortak bir payda yaratmak ve ulus devlete yürüyebilmek namına ortaya atılmış bir kültürel kimliktir. yine de kurulan cumhuriyetin adı keşke anadolu cumhuriyeti yahut armutistan falan olsaydı da kürt kardeşlerimiz bu kadar tatava yapmasaydı düşüncesini doğurmaktadır.

yollanmadan gelen edit: beğeneni de beğenmeyeni de zamanın ötesine yollayanı da saygıyla selamlarım.
26 entry daha