şükela:  tümü | bugün
  • tereyağlı bulgur pilavı üzerine löp et, üzerine tekrar tereyağ dökmek suretiyle yapılan, yılda en fazla bir kere yenmesi gereken muhteşem bir yemek.

    uyarılar üzerine edit: yanında yenen yufkayı es geçmemek lazım.
  • akdeniz bölgesinin kırsal yörelerinde kapama şeklinde isimlendirilen yemektir. tereyağlı bulgur pilavı üzerine et şeklinde yapılır.

    bir mantı, çiğ köfte, içli köfte gibi yöresel olabilecek bir yemek değildir, yurdun dört bir yanında yapılan alelade bir etli pilavdır işte. hatta ısparta taraflarında sünnet düğünlerinde yemek diye verilir.
  • bir etli pilav değildir.
  • geçen gün misafirliğe gittiğimiz bir evde yediğim pilav çeşidi. ana malzemeleri bulgur, haşlanmış tavuk eti ve tereyağı idi. fazla yiyince ağır geliyor biraz; ancak ben tadını beğendim.
  • bulgur pilavı'nın en orgazmik halidir kürt pilavı. bilindiği üzere, gerçek et suyundan genelde çorba yapılır. bizim oralarda, bu et suyuna bulgur pilavı yapılır. pişince tereyağı bir güzel kavrulup pilava eklenir. yeter mi? yetmez. bir de ilk haşlanan ve de pamuk kıvamına gelmiş -tercihen- kuzu eti böyle sıcak sıcak tepsinin üzerine konur. bütün halde. neden derseniz, aslında kürt pilavı'nın yenmesi ile ilgili belki de en güzel ritüelden kaynaklanır. sofradaki, özüne sözüne güvenilen biri, elleri yana yana eti parçalayıp, tepsinin çevresindeki insanların önüne gelen kısımlara parçaladığı etleri bırakır. burada çok ince bir adaletsizlik duygusu vardır. bu kişi genellikle misafirin önüne daha çok et yığar. bir de kendi çocuklarının önüne.