şükela:  tümü | bugün
  • tahmini olarak 7-8 milyon olduğu söylenmektedir.

şubat ayında hdp seçime parti olarak gitme kararı aldıktan sonra büyükşehirlerde kendimce kürt sayısını, buna dayanarak da kürt seçmen sayısını ortalama olarak çıkarmaya çalıştım. bunu yaparken seçtiğim iller:

istanbul
    izmir
    adana
    mersin
    antalya ve
    kocaeli'ydi. bu illerdeki kürt nüfusu için de bu illerde yaşayan,

ağrı
    bitlis
    bingöl
    diyarbakır
    mardin
    muş
    siirt
    şırnak
    van ve hakkarili nüfusunu örnek aldım ek olarak diğer kürt nüfusunu barındıran illeri de yuvarlama olarak aldım. bu nüfusunun da kürtlerde +18 yaşının az olduğunu bildiğimden %55'ini +18 hesapladım ve bu hesaba göre

istanbul'da 1.2 milyon
    izmir'de 300b
    adana'da 350b
    mersin'de 180b
    antalya'da 90b
    kocaeli'nde 90b civarında kürt seçmen buldum ve bu seçmenlerle hdp'nin oyunu kıyasladım ve sonuç:

•istanbul'da seçmenin %12'si kürt ama hdp %6
    •izmir'de seçmenin %10'u kürt ama hdp %3,5-4
    •adana'da seçmenin %15'i kürt ama hdp %7-8
    •mersin'de seçmenin %16'sı kürt ama hdp %9-10
    •antalya'da seçmenin %7'si kürt ama hdp %2,5-3
    •kocaeli'nde seçmenin %8,5'i kürt ama hdp %2-2,5

tüm bu rakamlara bakarsak kürt seçmenin en az %55'i yani yarısı akp'ye oy vermiş.

umarım hdp, chp'den önce akp'lı kürtlere yönelil adımlar atarlar.
  • mesut yeğen ve arkadaşları geçen sene ağustos eylül ve ekim aylarında, yani 30 mart yerel seçim ve 10 ağustos cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından, kuzey-orta-güney doğu bölgelerinden 12 ilde, adıyaman ağrı batman bingöl diyarbakır hakkari kars mardin şırnak tunceli urfa ve van şehir merkezlerinde 1918 seçmen ile yüzyüze görüşüp, kürt seçmenin oy verme dinamiklerine dair çok ama çok ayrıntılı bir araştırma raporu çıkarmışlar.

http://en.yada.org.tr/…6299239050a674183947aab9.pdf

bu yazar çok geveze, acaba okumasam mı gerisini diyenler için köprüden önce son çıkış burası. gevezelik hakkaten de.

bu araştırmanın üzerinde iki seçim daha geçti. birinde hdp oy patlaması yaşadı, sonrakinde ise kazandığı oyun yarısını kaybetti. 1 kasımdaki sonuçlar üzerine herkes konuşuyor ama acaba taban ve seçmen ne düşündü de bu sonuca vardık, bizim tabanımız ne zaman nasıl davranıyor, neyi niçin yapıyor ne düşünüyor da oy veriyor ya da vermiyor diye soran yok. açıp bakabileceğimiz fazla bir araştırma da yok. mesut yeğen ve arkadaşlarının yaptığı bu araştırma hdp'deki büyük oy patlamasının ve sonrasındaki yarı kaybın dinamiklerini anlatmıyor elbette ama en azından hdp tabanının büyük gövdesini ve ana omurgasını oluşturan kürt seçmenin kimliğini ve zihin haritasını bize hayli ayrıntılı anlatıyor.

bu araştırmayı okumak neye yarayacak? tabloların hepsine tek tek baktım, kürtlerin zazaların alevilerin ve arapların hayat tarzını ve sosyal tutumlarını takip ettim, çok partili hayata geçişten bu yana siyasi davranışının nasıl değiştiğini gördüm, 2007-2014 arasında bu dinamiğin farklı farklı kriterlere bağlı olarak nasıl işlediğini çok ayrıntılı inceledim. sonunda şunu dedim kendime: 7 haziranı da 1 kasımı da tartışırken bizim bunları biliyor olmamız, bilenlerimiz varsa hatırlıyor olmamız gerekiyor. bu verileri de masaya koymadan neyin ne olduğunu anlamlandırmak zor olacak.

mesela; son birkaç aydır altan tana kızıp duruyoruz ya hani, bazılarımız def edin bu adamı partiden, böyle adamlarla hdp bir yere varamaz falan diye ahkâm kesiyor ya hani, işte bu araştırma bu itirazların ve seslerin nasıl temelsiz sübjektif sekter falan olduğunu bize apaçık söylüyor. ya da mesela; demirtaşın çok sevildiğini, hdp'nin başarı grafiğinde büyük payı olduğunu biliyoruz söylüyoruz ya, bu araştırma bize bu başarıyı aslında ta geçen seneden haber veriyor, hdp'nin tabanını oluşturan kürt seçmen nezdinde demirtaş'ın itibarının öcalan'ınkinden bile yukarıda olduğunu gösteriyor. başka bir mesela; biz hdp'nin daha solda daha sosyalist daha modern daha seküler falan olmasını istiyor, onun söyleminde bu unsurların baskın çıkmasını bekliyoruz ama bu araştırmadaki kürt seçmen bize hdp'nin dine dindarlığa dindarlara daha yakınlaşmasını istediğini ifade ediyor. bunun gibi daha bir sürü veri var, üzerine ciddi ciddi düşüneceğimiz, bize kendi düşüncelerimizi bakışımızı sorgulatacak.

seçim oldu bitti. ne düşünsem ne yazsam diye her gün karalar bağladığımı itiraf etmeliyim. sağda solda konuşulanların çoğu da canımı sıkıyor sadece. dolayısıyla ben de kendime günlerdir ev ödevi veriyorum, kütüphanelerde gezip okuma parçaları arıyorum, oralardan bir ışık yakalamaya çalışıyorum. yoksa bu gürültüde aklım başımdan gidecek, kuru gürültünün içinde kaynayıp gideceğim. öyle olmasın diye çabalıyorum. okuduklarım belki sizin de işinize yarar diye paylaşıyorum. şimdilik bunu yapabiliyorum.
  • hakkında yapılan yaygaranın boş olduğu;duruşu belli olan seçmendir.
    seni başkan yaptırmayacağız
  • duyduğum en aptalca, en zehirli ifadelerden biri.
    demin trt de ukala bir kadından da duyunca bu yazıyı yazmak istedim.

kürt seçmen.

bu söz kulağını tırmalamıyorsa siz ruh hastası olmuşsunuz demeliyim.

sanki uzaydan gelmiş garip bir yaratık kategorisi. sanki türkiyenin dışında, diğerlerinden faklı bir hayatı olan, ne yapacağı tartışılan bir varlık grubu gibi.

sanki yekpare ( homojen ) başı sonu belli olan bir deniz canlısı.

hımm kürt seçmen buna nasıl tepki verecek. kürt seçmen şu, kürt seçmen bu...

zaten sizin bu türk- kürt... diye başlayan söyleminiz hastalıklı.

ve bunu entelektüel bir kavrammış gibi konuşan okumuş mallar. paralı askerler ve köşe tetikçileri. kürt seçmen kadar taş düşsün başınıza...
  • genel olarak hdp seçmenini ifade eden söz öbeği. bu "kürt seçmen olamaz" yaygarası da iyice kürt yoktur dağ türk'leri onlar saçmalığına dönüştü. olm bu ülkede nasıl muhazakâr seçmen tek etmen din olmasa da göz önünde bulundurduğu en önemli şey din olduğu için 'muhafazakar seçmen' adını alıyorsa ya da chp'nin birinci parti çıktığı -ege sahillerinde bekliyorum.*- yerlerdeki seçmenin chp olmasa bile oy verebileceği parti az çok belliyse ,aynı şey ülkücüler ve ben parama bakarımcılar vs. içinde geçerli, kürd seçmen de var işte amonyum. hdp olmasa da bu insanların seçim hassasiyetleri belli bi isimle adlandırılacaklarına göre 'kim olduğunu bilirsin sen seçmeni' mi denilsin amk? kürt seçmen denilecek haliyle. t-d olayı da yerleşse güzel olcak da neyse.
  • bir de bu var. kürt kelimesinin geçtiği hiç bir kelimeye tahammülü olmayıp, bu tahammülsüzlüğü de "biz ayrım yapmıyoruz" kılıfında gizlemeye çalışanlar var. bu ülkede kürt varsa kürt seçmen de var. bunların bir profili de var. tabii ki yekpare hareket etmiyorlar. siyasal islamcılar da, laikler de, aleviler de, milliyetçi seçmenler de tek parça olarak hareket etmiyorlar ama bunların hepsinin de ekseriyetinin oluşturduğu profilleri var. almanya seçimlerinde nasıl ki türk kökenli seçmenleri hareketleri, tercihleri inceleniyorsa, amerika seçimlerinde nasıl latin kökenlilerin ya da siyahilerin tercihleri irdeleniyorsa, türkiye'de de kürt seçmenin tercihlerinin analiz edilmesi normaldir. bence bunu problem edenlerin derdi sadece seçmen tanımına özel değil genel olarak kürt'le kürtlük'le ilgili ne varsa genel potaya atıp orada eritmek. siyasal islamcıların bugün izlediği savaş siyaseti kadar olmasa da bu da tehlikeli ve anti demokratik bir bakış bence. kürtlerin içinde bir sürü farklı yönelim olabilir ama bu onların kürt olduğu gerçeğini değiştirmez.
  • (bkz: suriyeli seçmen) coming up next
  • seçim gecesi galibi belirleyecek, ikinci tur için kararsız güruh. zaten akşener'e oy vermeyecekler. kılıçdaroğlu'nun adayı da kürt oyu alamayacak biri olursa hile hurdaya kalmadan biter bu iş.
  • iktidarı belirleyen kitledir.

büyük şehirlerde akp'yi kazandıran kitledir.

chp, kürt seçmenden oy olacak bir aday çıkaramazsa işi zor.
  • hdp'ye oy vermiş bir insan olarak yapıyorum bu eleştirileri, dileyen kaale alır, dileyen kaale almaz;

kendi sorunlarını ülke genelinin sorunlarından ayrıştırdığı ölçüde hatalı olan seçmendir. hele ki abd'nin bölgeye getirdiği kan ve savaşın kürtlere faydasının dokunacağını düşünüyorsa, gaflet içindedir.

sosyalist desen sosyalist değil, ortadoğu halklarının birliği desen o da değil, sadece kürt sorunu üzerinden kendini tanımlayan bir partinin batı'nın kan politikası içinde umut, barış ve kardeşlikten bahsetmesi ne kadar mümkün ? yaşadığın coğrafya şudur, iran, suriye, ırak, kafkasya ve balkanlar. buralarda son bir yüzyılda dökülen kanın haddi hesabı yok, bir petrol ve gaz uğruna birbirlerine kırdırılan halklar, göçlerle dolu parçalanmış hayatlar, hedef alınan devletler ve kendi içindeki farklı etnik unsurlarla nasıl başaçıkacağını bilemeyen yönetimler. sen böyle bir kavga varken "ben sadece kürt meselesi üzerinden kendimi tanımlıyorum" dersen, tarih de sana, "ulan bu adamın etafında bu kadar sorun olmuş, hep bencilce kafasını kuma gömmüş, yazıklar olsun" demez mi ? der, dediğinde de bunun utancını bir 200 sene taşırsın.

utancı taşıma, halkların birliğini, insanların onur ve şerefini taşı. senin canın yanarken iran, suriye ve ırak halkının, kafkasya halklarının, balkan halklarının da canının yandığını bil. masum insanların canını yakanların batı sermayesi ve işbirlikçileri olduğunu bil. o vakit, ayrı gayrı hareket etmek yerine, komşunla iyi geçinmeden bir özgürlük ve barışın, refah ve mutluluğun gelmeyeceğini bil.

yoksa sen de eleştirdiklerinden zerre farklı değilsin, sen de onlar gibisin.